Kurucumuz Mehmet Zorlu’yu saygıyla anıyoruz

Zorlu Grubu’nun dokuma tezgahlarında başlayan öyküsü özveri, disiplin ve inancı anlatıyor. Bu öykünün mimarı Hacı Mehmet Zorlu’nun devrettiği bayrağı tüm Zorlu Ailesi onun ilkeleri doğrultusunda taşımaya devam edecek...

Yıl 1953... Zorlu Grubu’nun yarım yüzyılı aşan serüveninin başlangıç noktası. Denizli’nin Babadağ ilçesinde, evde kullanılan dokuma tezgahından yükselen tıkırtılar, yıllar sonra tüm dünyada duyuldu ve dünyanın önde gelen tekstil markaları bu ilk tıkırtılardan doğdu.

Hacı Mehmet Zorlu’nun 1953’te, Denizli’deki küçük atölyesinde, babalarının izinde yetişen oğulları Zeki ve Ahmet Zorlu, 1960’lara gelindiğinde “Olacaksan en iyisi ol” hedefiyle yola çıkarak Trabzon’da kurdukları tekstil mağazasıyla Zorlu Grubu’nun serüveninde ilk adımı attılar. Sonra elektronik, beyaz eşya, finans, enerji sektörlerinde devam eden bu serüven Türkiye’yi dünyada temsil eden dev bir gruba ve aileye dönüştü.

Zorlu Grubu’nun 50 yılı aşan bu serüvenin de doğal olarak, kimi zaman tatlı kimi zaman sıkıntılı anlar da yaşandı. 30 bin kişilik Zorlu Ailesi, 05 Temmuz 2005’te, gece yarısı bu sıkıntılı anlardan en büyüğünü yaşadı ve kurucusu Hacı Mehmet Zorlu’yu kaybetti.

1919 yılında Denizli’nin Babadağ ilçesinde doğan ve vefatına kadar Babadağ’da yaşayıp son yıllarına kadar da çalışmayı sürdüren Hacı Mehmet Zorlu’nun ilke ve prensipleri, bugünün dev Zorlu Grubu’nun da ilke ve prensipleri oldu.

Zorlu Holding’in Yönetim Kurulu Eş Başkanları olan Zeki Zorlu ve Ahmet Zorlu, işdünyasında kendilerine başarı ve itibarı getiren ilk dersleri babaları Hacı Mehmet Zorlu’dan aldılar. Zira, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Eş Başkanı Zeki Zorlu, Hacı Mehmet Zorlu’nun vefatının ardından, “Babamızı ve hocamızı kaybettik” açıklamasını yapacaktı..

1953 yılında Zorlu Tekstil Kollektif Şti’yi kurarak Zorlu Grubu’nun temellerini atan Hacı Mehmet Zorlu vefatına kadar çalışmayı sürdürdü ve Türkiye’ye armağanı olan Zorlu Grubu onun açtığı yoldan ilerlemeye devam ediyor.

Adına kurulan vakıf aracılığıyla Hacı Mehmet Zorlu, Türkiye için çalışmaya devam ediyor.


Bilgi Toplumu Hizmetleri

© 2014 Zorlu Holding    
Zorlu Holding A.Ş.
Levent 199
Büyükdere Caddesi, No:199
34394 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 456 20 00