Kurumsal

CEO Ömer Yüngül

Değerli Paydaşlarımız ve Çalışanlarımız,

Zorlu Holding olarak, tüm faaliyet alanlarımızda teknolojinin yaşamı ileri taşıma gücünü topluma sunarak; insanımızın sürdürülebilir ve akıllı bir yaşam hayaline hayat vermek için çalışmaya devam ediyoruz.

Bu anlayış doğrultusunda, grup şirketlerimiz arasındaki sinerjiyi harekete geçirecek, geleceğin akıllı dünyasını şekillendirecek alanlara sektörlerimiz aracılığıyla yatırımlar yapıyoruz. Grup şirketlerimizden bağımsız olarak şirketlerimiz arasında yaratmaya başladığımız sinerjiyle, bizi katma değerli servisler üreten bir global gruba dönüştürecek önemli adımlar atmaya devam ediyoruz. Dünyanın içinden geçtiği dönüşümün bir sonucu olarak ortaya çıkmaya başlayan inovasyon ekonomisinin bir parçası olmak için çalışıyoruz.

Biliyoruz ki yakın gelecekte büyük veri, bilişim teknolojileri ve dijital iletişimin bir araya gelmesi ile tüketici deneyimine odaklı, akıllı ve bağlı (connected) bir ürün-servis ekosistemi ortaya çıkacak. "Yapay Zeka", "Artırılmış Gerçeklik (AR)" ve "Blockchain" gibi birçok teknolojik mega trend, hayatımızı baştan aşağı değiştirecek. Akıllı sistemler, tüketiciyle şirketler arasında sürekli iletişim kuran tercüman rolü üstlenecek. Biz de grup olarak, bu dünyaya ürün ve çözümler üreten katma değerli servisler sunma hedefi doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2017'nin son çeyreğinde Türkiye'nin otomobili için Ortak Girişim Grubu'na girerek başladığımız bu yolculuğu, geleceği akıllı sistemlerin geliştirilmesi yönünde somut adımlar atarak devam ettiriyoruz.

Zorlu Grubu olarak, bir yandan bizi geleceğe taşıyacak bu adımları atarken bir yandan da grup şirketlerimize yönelik faaliyetlerimizi aralıksız sürdürüyoruz. Grubumuzun ilk göz ağrısı olan tekstil sektöründe, Avrupa'nın ev tekstilinde lider üreticisi ve Avrupa'nın en büyük entegre polyester iplik üreticisi olarak dünya devlerinin inovatif ortağı olmaya devam ediyoruz. Türkiye'nin en fazla ihracat gerçekleştiren tekstil gruplarından biri olarak, Türkiye'de ve 700 milyonluk nüfusa sahip çevre ülkelerde kendi ev tekstili mağazalarımızla büyümeyi sürdürüyoruz. Operasyonel anlamda verimliliğimizi her geçen gün daha da artırırken yenilikçi ürünlerimizle Türkiye'de ev tekstiline öncülük ediyoruz. Kendini temizleyen, nefes alan, en zor koşullara dayanan, nano ya da antimikrobiyal kumaşlar, Dry Touch teknolojsi ile üretilmiş nem yönetimi sağlayan ve organik pamuktan üretilmiş yüzde 100 organik ev tekstili ürünlerimiz ile dünyada 'Made by Zorlu' markasını kabul ettirmiş olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. "Kendini Temizleyen Perde", "Serin Tutan Pike", "Led Işıklı Perde", "İçerik Üreten QR Kodlu Nevresim" gibi akıllı ve yenilikçi ürünlerimiz ile fark yaratmayı sürdürüyoruz. Önümüzdeki dönemde de iki Ar-Ge Merkezimizden ve Bilim, Sanayi, Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylı Tasarım Merkezimizden aldığımız güç ve inovatif yaklaşımımız ile iplik, kumaş ve ev tekstili alanında sektörün dünyaya açılan penceresi olmaya devam edeceğiz.

Grup şirketlerimizden Vestel, iç pazardaki konumunu güçlendirirken 155 ülkeye gerçekleştirdiği ihracat ile bugün kendi sektöründe 20. ihracat şampiyonluğuna ulaşmış bulunuyor. Vestel Grubu önceki yıllarda Sharp ve Toshiba ile yapılan anlaşmalarla Avrupa'daki gücünü daha da artırırken; Dubai Multi Commodities Centre Serbest Ticaret Bölgesi'nde kurduğu şirket aracılığıyla Orta Doğu ve Afrika bölgesindeki satışlarını artırma hedefi doğrultusundaki çalışmalarını da sürdürüyor. Vestel, ayrıca üç yıldan bu yana Güney Koreli Daewoo Electronics ile Avrupa ve Kuzey Afrika pazarına yönelik devam eden işbirliğini, yeni bir anlaşma imzalayarak genişletmiş bulunuyor. Bu yeni anlaşmayla, 2015 yılından bu yana yaptığımız çamaşır makinesi üretiminin yanı sıra Daewoo markası için buzdolabı, bulaşık makinesi ve televizyon üretmeye başlayacağız. İşbirliğimiz, bu kategorilerde ortaklaşa araştırma, ürün geliştirme ve üretimi de kapsayacak şekilde genişletilmiş olacak. Daewoo için ürettiğimiz bu ürünleri, başta Avrupa pazarı olmak üzere dünyanın dört bir yanına ihraç edeceğiz. Diğer taraftan Vestel ile LED aydınlatma pazarındaki liderliğimizi devam ettirirken, NATO standartlarına uygun insansız hava araçlarımız da (İHA) artık uçuş yapabilir hale gelmiş bulunuyor. Türkiye'nin en çok satan 3 telefonundan biri olmayı başaran Türkiye'nin ilk yerli üretim akıllı telefonu Venus ve NATO standardında insansız hava araçlarımızın da ihracı ile gelecek yıllarda ihracat potansiyelimiz daha artacaktır. Tüm bu başarılarımızı gerçekleştirmemizi sağlayan yenilik ve yatırımlara ise ara vermeden devam ediyoruz. 2017'de de bu anlayış doğrultusunda, 70 milyon Euro yatırım yaptığımız çamaşır makinesi ve kurutma makinesi fabrikasının temelini attık. Bu yatırımımızı 2018 yılının ortalarında tamamlamayı planlıyoruz. Ayrıca 3-4 yıldır yatırım yaptığımız Akıllı Telefon ve Tablet Fabrikamızda 120 milyon Euro tutarlı otomasyon yatırımının açılışını gerçekleştirdik. Yıllık 10 milyon adet üretim kapasitesine sahip olan Akıllı Telefon ve Tablet Fabrikamız, bu yatırımımız sayesinde yüksek hacimli üretim yaparak dünya ile rekabet edebilecek, farklı pazarlara güçlü bir şekilde girebileceğiz. Endüstri 4.0'a geçişimizin temellerini attığımız bu yatırımla, Vestel City'deki Endüstri 4.0 çalışmalarımızı da hızlandırdık. Türkiye'nin Endüstri 4.0'a geçişi sağlayan ilk fabrikası olmasını hedeflediğimiz bu dönüşümün tamamlanmasıyla, Vestel City; siparişten sevkiyata tüm aşamaları tam otomasyonla yürüyen akıllı bir fabrika olacak. Endüstri 4.0 yatırımları, Endüstriyel Mükemmellik Ödülleri'ndeki (Industrial Excellence Award) Avrupa şampiyonluğu ile tescillenmiş mükemmellik yaklaşımı, akıllı ürün, hizmet ve konseptleri ile Vestel, önümüzdeki yıllarda akıllı yaşamı evlerden şehirlere taşımayı sürdürecek.

Enerji Grubumuz, yatırımı devam eden projelerinin birer birer devreye girmesi ile birlikte verimlilik ve karlılığını artıracak bir gelişim kaydediyor. Yerli ve yenilenebilir enerjide öncü bir grup olarak yeni santrallerimizi devreye alarak Türkiye'deki santrallerimizin toplam kurulu gücünün yüzde 78'i, toplam portföyümüzün ise yüzde 53'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarına dayanır hale getirmiş bulunuyoruz. Geçen yıl tamamlandığında 165 MW kurulu güç ile dünyanın sayılı, Türkiye'nin ise en büyük jeotermal santrali olacak Kızıldere III jeotermal santralinin 99,5 MW kurulu güce sahip ilk ünitesini, yaptığımız 320 milyon Dolar'lık yatırımla devreye aldık. Alaşehir II (50 MW) jeotermal santrali ile ilgili yatırım çalışmalarımız devam ediyor. Jeotermal ve rüzgârdan sonra güneş enerjisine yönelik ciddi yatırımlar yapmaya başladık. Güneş enerjisi alanında yeni nesil teknolojiler geliştiren First Solar'ın 26 ülkede en büyük iş ortağı ve tek distribütörü olarak bu konuda ilk adımı attık. Toplam 300 MW kurulu güce sahip olacak güneş enerjisi projesi yatırımı ve yine kısa bir süre önce Filistin'e elektrik sağlayacak olan güneş enerji santrallerine yönelik olarak imzaladığımız karşılıklı niyet anlaşması (MoU) bunu izledi. Ayrıca rüzgar enerjisi ve güneş enerjisini birleştiren bir projeyi Pakistan'da hayata geçirmek üzeriyiz. Toplam 56,4 MW kapasiteli Jhimpir Rüzgâr Sahası'nda kurulacak 30 MW'lık hibrit santral için yaptığımız ön lisans başvurusuna olumlu yanıt aldık. OEDAŞ ile Osmangazi bölgesindeki elektrik dağıtım ve satış faaliyetlerimizi yaptığımız yatırımlarla geliştirmeyi sürdürüyoruz. Gaziantep ve Trakya bölgesinde GAZDAŞ ile sunduğumuz doğalgaz dağıtımı hizmetimizi büyütmeye devam ediyoruz. 2018'de akıllı enerji teknolojilerine odaklanacağımız enerji alanında Türkiye'nin en yenilikçi ve sıra dışı işlerine imza atmaya hazırlanıyoruz.

Gayrimenkul Grubumuz, Türkiye'nin ilk 5 fonksiyonlu karma kullanım projesi Zorlu Center'ın katkısıyla yatırımlarımızın meyvesini toplamaya başladı. Tüm fonksiyonlarımız, performansları ile yüzümüzü güldürmeye devam ediyor. AVM trafiği her geçen gün düzenli bir şekilde artıyor. Grubumuzun sanata ve kültüre açılan en önemli kapısı olan Zorlu PSM ise dünyanın en saygın sanat etkinliklerini ve sanatçılarını Türkiye'ye getirerek kendi alanında dünyada ilk beş arasında yer alma hedefine adım adım yaklaşıyor.

10 yılda, yaklaşık 600 milyon dolarlık yatırımla, 10 bin ton kapasiteli ilk fazını, Manisa, Gördes'te hayata geçirdiğimiz Türkiye'nin nikel-kobalt kaynaklarını geliştirmek üzere kurulan ilk ihtisas işletmesi Meta Nikel tesisimizi, ülkemizin yeni nesil madencilikteki Ar-Ge ve teknoloji üssü haline getirecek çalışmalarımız devam ediyor. Yapacağımız yeni yatırımlarla 2023'e kadar kapasitesini iki katına çıkaracağımız bu tesisimizde, elektrikli otomobillerin kalbi olan bataryalarda da kullanılan ve çok stratejik bir element olan nikelin, katma değeri daha yüksek farklı formlarını üretip ihraç edeceğiz.

Zorlu Grubu olarak, 65 yıldır olduğu gibi önümüzdeki dönemde de ülkemiz için umut vaat eden, insanımıza ilham veren, teknolojiyi insan yaşamını ileri taşıyan bir unsur olarak toplumun hizmetine sunan bir grup olacağız. Bizi biz yapan sınırsız hayal gücümüz, cesaretimiz, girişimciliğimiz ve yenilikçiğimiz ile geleceğin akıllı dünyasını şekillendiren küresel bir lider şirket olma hedefi doğrultusunda ilerleyeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle bize emek, özveri ve adanmışlıklarıyla katkıda bulunan tüm çalışanlarımıza, iş ortaklarımıza ve müşterilerimize teşekkürlerimi sunuyorum.

Saygılarımla, Ömer Yüngül CEO

Kapat
Popüler Aramalar