GAYRİMENKUL

ZORLU GAYRİMENKUL GRUBU

Zorlu Gayrimenkul kurulurken klasik gayrimenkul kuruluşlarından farklı, yeni bir hayalle kuruldu: “bir asır sonra bile dünya çapında konuşulacak projelere imza atmak ve Türkiye'nin sosyal, kültürel ve ekonomik cazibe merkezlerini yaratmak”.

Türk gayrimenkul sektörüne yön verecek bir anlayışla çalışmalarını sürdürürken, daha önce yapılmamışı hayata geçirmeyi ve insanları yeni yaşam biçimleriyle tanıştırmayı kendine ilke edinen Zorlu Gayrimenkul; tarihi ve kentsel doğal dokuyla uyum içinde, kamuya açık alanlarıyla, rezidans, otel, ofis ve kültür merkezi binalarıyla şehrin gelişen, modernleşen ve akıllı çözümler üreten yapısına katkı sağlamayı sürdürüyor.

Türkiye'nin ilk 5 fonksiyonlu "karma kullanım" projesi: Zorlu Center

Henüz proje halindeyken bile dünyanın farklı yerlerinden çok sayıda ödül alan Zorlu Center bir hayalin hayata geçiriliş hikayesi.

Zorlu Gayrimenkul, Asya ve Avrupa kıtalarının birleştiği bir noktaya, İstanbul’un tam kalbine yeni bir cazibe merkezi kurdu. Zorlu Gayrimenkul, bu hedefi gerçekleştirmeye, İstanbul’un ‘en değerli arazisi’ olarak kabul edilen Zincirlikuyu’daki eski Karayolları arazisini, Mart 2007’de 800 milyon USD bedelle satın alarak başladı.

Türkiye'nin ilk 5 fonksiyonlu "karma kullanım" projesi olan ve toplam 2,5 milyar USD yatırım ile hayata geçen Zorlu Center'da, performans sanatları merkezi, alışveriş merkezi, otel (Raffles İstanbul Zorlu Center), ofis ve rezidanslar yer alıyor. 72 bin m²’lik yeşil alan bulunan ve peyzaja yaklaşık 40 milyon TL yatırım yapılan projede toplamda 200 farklı türde bitki yer alıyor, bunun 68’i farklı türdeki ağaçlardan oluşuyor.

Yılda 12 milyon ziyaretçi ağırlayan Zorlu Center, 2015 yılında Türkiye’nin ilk ışık festivalini düzenleyerek önemli bir başarıya imza atarken 2016 yılında Stevie International Business Awards’tan (Uluslararası İş Ödülleri) 2’si altın, 1’i gümüş ve 8’i bronz olmak üzere 11 ödül birden alma başarısı gösterdi. Zorlu Center 2016 yılında Uluslararası Alışveriş Merkezleri Konseyi (ICSC) tarafından her yıl düzenlenen ve Avrupa’da alışveriş merkezlerine verilen en prestijli ödül olarak kabul edilen ICSC European Shopping Centre Awards'ın “New Development” kategorisinde “Avrupa'nın En İyi Alışveriş Merkezi” ödülüne layık görülürken dünya çapında “Altın Ödül” alan alışveriş merkezlerinin katıldığı 2017 ICSC VIVA (Vision-Innovation-Value-Achievement) Best of Best yarışmasında da en prestijli ödüllerden biri olarak kabul edilen “Onur Ödülü”nü aldı. Zorlu Center’ın açıldığı günden bu yana aldığı ödüllerin sayısı 2017 yılının ilk çeyreği itibariyle 48’e yükseldi.

www.zorlucenter.com.tr

Kültür ve sanatın kalbi Zorlu PSM

Zorlu Grubu’nun 300 milyon dolarlık yatırımla Türkiye’ye armağan ettiği Zorlu Performans Sanatları Merkezi (Zorlu PSM), 55.000 m2 lik toplam alan üzerinde tasarlanmış 2.190 kişilik Ana Tiyatro sahnesi, 678 kişilik Drama Sahnesi, 280 kişilik son teknolojiyle donatılmış Stüdyo’su, her türlü sergi ve kurumsal etkinlik için tercih edilen SkyLounge’u, özel davetler için seçilmiş bir alan sunan VIP Lounge’u ve toplam 2.500 metrekareye ve üç kata yayılan fuaye alanlarıyla Avrupa’nın en büyük ve donanımlı performans sanatları merkezleri arasında yer alıyor.

Toplumun sanat ve eğlence hayatına katkı sunmaktan öte, kısa sürede Türkiye’de sanat hayatına yön veren bir platform haline gelen Zorlu PSM, İstanbul’un önemli ihtiyaçlarından birisi olan, küresel ölçekteki sanatsal etkinlikler için mekan sıkıntısını giderdiği gibi; kentin, ulusal ve uluslararası bir çekim merkezine dönüşmesine de katkıda bulunuyor. Sanatın evrenselliği gereği toplumun farklı kesimlerine yönelik çalışmalara kapılarını açan Zorlu PSM, kurulduğu günden bu yana dünyaca ünlü Broadway ve West End müzikallerinden, milyonları peşinden koşturan starlara ve deneysel tiyatro topluluklarına kadar pek çok gösteriye ev sahipliği yapmaya devam ediyor

www.zorlupsm.com.tr

Çevreye ve insana saygılı akıllı ofis: Levent 199

Şirketin 2014 yılında tamamladığı İstanbul Levent’teki A+ Ofis Merkezi Levent 199, ofis projelerine yeni bir bakış getirdi. İnşaatında ve dekorasyonunda kullanılan malzemelerin tamamında insan sağlığının göz önünde bulundurulduğu binanın çevresel etkileri de minimum düzeye indirildi.

İçerisindeki elektrikli otomobil parkı, bisiklet parkı ve toplam 10 bin metrekare yeşil alanıyla da çevre dostu bir bina olarak tasarlanan Levent 199, bu özellikleri ile Amerikan Yeşil Binalar Konseyi tarafından verilen “LEED Gold” sertifikasına da aday oldu. Levent 199’da Zorlu Holding’in yanı sıra çok sayıda ulusal ve uluslararası şirketin merkez ofisi de bulunuyor.

www.levent199.com.tr

2006 yılında İstanbul'da kurulan Zorlu Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım A.Ş., yurtiçinde ve yurtdışında nitelikli konut, ofis, iş merkezi, alışveriş merkezi, hastane, otel, sosyal ve kültürel alanlarla ticari depolar geliştiriyor; bu yatırımların kiralama ve işletim işlemlerini gerçekleştiriyor.
www.zorlugayrimenkul.com.tr

Zorlu Center Projesi'nde faaliyet göstermek amacı ile kurulan Zorlu Yapı Yatırım A.Ş., Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü'nün İstanbul Zincirlikuyu'da bulunan arazisinin sahibidir. Zorlu Yapı Yatırım A.Ş'nin hedefi; Zorlu Center Projesi dahilinde, konut, alışveriş merkezi, otel, ofis ve sosyo-kültürel olmak üzere Türkiye'de ilk kez beş ayrı fonksiyon alanı içeren, karma kullanımlı (mixed use) projesini hayata geçirmek...

Passtel Gıda ve İht. Mad. Paz. İnşaat, Müh. Tur. San ve Tic. A.Ş., yurtiçi ve yurtdışında her türlü gayrimenkul yatırımı, gayrimenkule dayalı proje geliştirme ve işletme hedefiyle 1994 yılında İzmir’de kuruldu. Şirket, hem Zorlu Holding hem de üçüncü şahısların mülkiyetindeki gayrimenkuller üzerinde yapılmış projelere işletmecilik yapma; bu gayrimenkulleri kiralama ve satma hizmeti veriyor.

1987 yılında İzmir’de kurulan İntermar Ticaret Pazarlama’nın faaliyet alanları arasında sanayi tesisleri kurmak, şirketlere iştirak etmek, kurulu şirketlerin paylarını tamamen veya kısmen satın almak yer alıyor. Turizm alanında da faaliyet gösteren İntermar, tatil köyleri, oteller, moteller, kampingler, plajlar, turistik alanlar, tesisler, yapılar, parklar, bahçeler inşa ediyor. İmza attığı projeleri kendisi işlettiği gibi başkalarına da kiralayabiliyor.

2010 yılında İstanbul’da kurulan Zorlu Gayrimenkul Proje Taahhüt A.Ş., gayrimenkul grubunun altyapı şirketleri arasında yer alıyor. Türkiye ve yurtdışında inşaat, tesisat, montaj altyapı işlerine yoğunlaşan Zorlu Gayrimenkul, konut, alışveriş merkezi, kültür tesisleri, hastane binaları, otel, motel ve turistik binaları inşa ediyor.