MADEN VE METALÜRJİ

Meta Nikel Kobalt Madencilik

2000 yılında bir grup mühendis tarafından kurulan Meta Madencilik, faaliyetlerini 2007 yılından bu yana Zorlu Holding bünyesinde Meta Nikel Kobalt Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. adıyla sürdürüyor. Nikel-kobalt madenciliği konusunda yatırım yapan şirketin, Manisa Gördes ve Eskişehir Yunusemre’de iki nikel madeni işletmesi bulunuyor.

Türkiye’nin ilk nikel-kobalt işletme tesisi

Dünya paslanmaz çelik sektörü, kimya, otomotiv, gemi ve uçak sanayinin önemli bir girdisi olan nikel üretimine odaklanan şirket, Türkiye'nin ilk nikel-kobalt işletme tesisini, Manisa’nın Gördes ilçesinde hayata geçiriliyor.

Projenin ilk aşamasında 360 milyon dolarlık yatırım yapıldı. 2015-2023 yılları arasında yapılacak ilave yatırımlarla toplam yatırım tutarının 860 milyon dolara ulaşması hedefleniyor. 2014 yılının son çeyreğinde deneme üretimine başlayan Meta Nikel Kobalt, 2016 yılında ticari üretime geçerek ilk ihracatını gerçekleştirdi. Madenden minerale uzanan çalışmalarını ileri malzeme teknolojileri ile daha da geliştiren Şirket, mineralden metal formuna geçiş ile birlikte ürünlerinin katma değerini daha da artırmayı amaçlıyor. Yatırımlarının ilk meyvesini almaya başlayan Şirket, yapacağı ilave yatırımlarla birlikte, 2023’e kadar 20 bin ton nikel metal kapasitesine ulaşmayı hedefliyor.

Faaliyet gösterdiği bölgelerdeki sosyal sorumluluk çalışmalarıyla dikkat çeken Meta Nikel Kobalt Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş., ruhsat sahibi olduğu alanlardaki maden arama çalışmalarını da sürdürüyor. Uzman kadrosuyla dünya standartlarında madencilik yapan şirketin hedefi, birkaç yıl içinde Avrupa’nın doğusundaki en büyük nikel-kobalt üreticisi olmak.

www.metanikel.com.tr