TEKSTİL

Zorlu Tekstil Grubu

Zorlu Holding’in temellerini oluşturan tekstil sektörü, halen öncelikli faaliyet alanları arasındaki yerini koruyor. Zorlu Tekstil Grubu bugün, toplam 800 bin metrekarelik kapalı alanı, 6 bin 500 çalışanı ile sektöründe dünyanın sayılı üreticileri arasında yer alıyor. Temelleri 1953 yılında atılan Zorlu Tekstil Grubu bünyesindeki şirketlerin her biri, gerek sahip oldukları üretim kapasitesi, gerek üretim kaliteleri, gerek pazarlama güçleri ve yaygın dağıtım ağları sayesinde alanlarında dünya markası olma özelliğini taşıyor.

Avrupa en büyük entegre polyester iplik ve pamuklu ev tekstili üreticisi

Kendi sektöründe Türkiye’nin en büyük ihracatçılarından biri olan Zorlu Tekstil Grubu, bugün faaliyetlerini; Avrupa ve Orta Doğu’nun en büyük entegre polyester iplik üreticisi ve ihracatçısı Korteks ve pamuklu ev tekstilinde Avrupa’nın en büyük entegre üreticisi Zorluteks dahil olmak üzere 12 şirketi aracılığıyla sürdürüyor.

Mikroiplik teknolojisinde dünya öncüsü

Korteks, bünyesindeki Ar-Ge ekibi sayesinde nanoteknoloji alanındaki uygulamaları ile mikroiplik teknolojisinde dünya öncülüğünü elinde bulunduruyor.

Güçlü ev tekstili markaları ile 700 milyonluk pazarın lideri

Zorlu Tekstil, ev tekstilinde TAÇ, Linens Valeron markaları ile faaliyette bulunuyor. TAÇ, ülkemizde ve komşu ülkelerde sektör lideri olmaya devam ederken, lisans anlaşmaları ile de dünyaca ünlü markaların üretim ve pazarlamasında da yetkili marka olarak faaliyetlerine devam ediyor.

TAÇ, bugün Zorlu Tekstil Grubu’nun en büyük markası olarak perdeden nevresime, yatak örtüsünden havluya, battaniyeden lisanslı ürünlere kadar uzanan geniş bir ürün gamı ile Türkiye’de 1500, yurt dışında ise 118 mağaza ve 788 satış noktası ile milyonlarca tüketiciye ulaşıyor.

Türkiye’nin ilk uzmanlaşarak uluslararası pazara açılmış ev tekstili mağazalar zinciri olan Linens’lerde perde, nevresim, yatak örtüsü, havlu ve banyo grubu ürünleri, bebek grubu ürünleri, sofra grubu ve aksesuar gibi ürünler satışa sunuluyor; ayrıca “A’dan Z’ye perde hizmeti veriliyor.

İlk olarak Avrupa ev tekstili pazarında adını duyuran Valeron, Zorlu Center ve Nişantaşı mağazalarının yanı sıra, Türkiye’de seçkin Linens Mağazaları’nda da tüketicilerin beğenisine sunuluyor. Uluslararası alanda da başta Amerika olmak üzere, Uzak Doğu, Orta Doğu ve Avrupa ülkelerinde yoğun ilgi görüyor.

Türkiye’nin en büyük tekstil ihracatçılarından biri

Avrupa ve Orta Doğu’nun en büyük polyester iplik ihracatçısı ve TAÇ, Linens, Valeron markaları ile ev tekstilinin en önemli ihracatçıların biri olan Zorlu Tekstil Grubu, 5 kıtada 58 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. 2014 yılında 300 milyon dolarlık ihracatla, tekstil ihracatında Türkiye birincisi olan Zorlu Tekstil Grubu, üretiminin yüzde 60’ını yurt dışına ihraç ediyor.

Tekstilde inovasyon denince akla gelen ilk isim

Dünya devlerinin inovatif ortağı olan Zorlu Tekstil, inovasyonu hem ürünlerinde hem de pazarlama faaliyetlerinde etkin bir şekilde kullanıyor. İnovasyon denince tekstil sektöründe ilk akla gelen isim olan Zorlu Tekstil, tüketicilere sunduğu inovatif ürünlerle de dikkat çekiyor.

Korteks ve Zorluteks için iki Ar-Ge merkezi kuran Zorlu Tekstil Grubu’nun Ar-Ge merkezlerinde 200 mühendis çalışıyor. Tüketicilerin beklentilerini karşılayacak inovatif ürünleri geliştirip üretmek için önemli yatırımlar yapan Zorlu Tekstil, “Kendini Temizleyen Perde”, “Serin Tutan Nevresim”, “Led Işıklı Perde” ve “İçerik Üreten QR Kodlu Nevresim” gibi birçok ürünü ile tüketicilerin yenilikçi ve akıllı ürün taleplerini yönlendirmeye devam ediyor.

 

1989 yılında Bursa’da kurulan ve Zorlu Grubu’nun ilk şirketi olan Korteks, polyester iplik üretiminde Avrupa’nın en büyük üreticisi unvanını taşıyor. 335 bin metrekare üretim alanında, 2 bin 200 çalışanıyla yıllık 200 bin ton iplik üretimi yapan Korteks, tek başına Türkiye’nin toplam polyester iplik üretiminin yüzde 55’ini karşılıyor. Şirketin ürettiği TAÇ markalı iplikler dünya çapında da tercih ediliyor. Türkiye’nin sektöründe lider ihracatçılarından Korteks İplik, ürünlerini Almanya, Belçika, İngiltere, İtalya, İspanya, Fransa, İrlanda, Polonya, Macaristan, Portekiz, İran, Mısır, Fas, Cezayir, Tunus, Suriye, Lübnan, İsrail, Brezilya, ABD, Kanada, Kolombiya, Meksika ve Güney Afrika gibi farklı kıtalarda yer alan 60’dan fazla ülkeye ihraç ediyor. Yalnızca bizim değil, dünyanın dört bir yanındaki insanların da hayatına dokunuyor. Bünyesindeki Ar-Ge ekibiyle nanoteknoloji alanındaki uygulamaları ile Korteks, mikroiplik teknolojisinde dünya öncülüğünü elinde bulunduruyor.
http://www.korteks.com.tr/tr

Dünyanın sayılı ev tekstili üreticileri arasında yer alan Zorluteks Tekstil ev tekstili, perde dokuma-örme, terbiye ve konfeksiyon fabrikası olmak üzere dört tesisten oluşuyor. Şirket yılda 250 milyon metrekare ev tekstili ürünü üretiyor. Zorluteks’in ürün portföyünde nevresimden pikeye, yastık kılıfından çarşafa, masa örtüsünden yatak örtüsüne, pamuklu perdelik kumaştan havluya kadar sayısız çeşitte hayatımıza dokunan ev tekstili ürünü var. Zorluteks Tekstil perde fabrikası üretiminin yüzde 70’ini başta Amerika, Avrupa, Japonya ve Rusya olmak üzere dünyanın farklı bölgelerine ihraç ediyor, geri kalanını ise Taç, Linens ve Valeron gibi Türkiye’nin dev markaları için gerçekleştiriyor. Dünyaca tanınan onlarca karakterin birçok ülkedeki ev tekstili lisans haklarını elinde tutan Zorluteks, lisanslı ürünler pazarında da önemli bir paya sahip. Barbie, Spider Man, Disney gibi çocuklarımızın hayran olduğu dünyaca ünlü karakterlerin süslediği ev tekstil ürünleri birçok ülkede tercih ediliyor.
Zorluteks Yönetim Sistemleri Politikası için tıklayınız.
http://www.tac.com.tr
http://www.valeron.com.tr
http://www.linens.com.tr

Tekstil Grubu’nun tüm dış ticaret faaliyetlerini yürüten Zorlu Dış Ticaret A.Ş. 1998 yılında kuruldu. Almanya, İngiltere ve ABD’deki satış ofisleri ve showroom’ ları ile pazarlama ve satış aktivitelerini pazarın bulunduğu yerde doğrudan gerçekleştiren Zorlu Dış Ticaret, Doğu Avrupa ülkelerindeki faaliyetlerini Makedonya, Türk Cumhuriyetleri pazarlarını ise Rusya’dan yönetiyor. 2005 yılından itibaren, dünya piyasalarından avantajlı şartlarda hammadde ve yardımcı madde tedarik etmek amacıyla Çin, Hindistan ve Pakistan’daki satın alma ofisleri de şirket bünyesinde faaliyet gösteriyor.

Zorlu Mensucat, Zorlu Holding’in ilk şirketi olarak, temel taşını oluşturuyor. 1953 yılında Mehmet Zorlu tarafından kurulan Zorlu Mensucat, Denizli’nin Babadağ ilçesinde faaliyete başladı. Kurulduğu günden bu yana faaliyetlerine devam eden şirket, ‘baba yadigârı’ olarak holdingin gözbebeği konumunda bulunuyor.

Zorlu Tekstil Grubu’nun Amerika pazarındaki faaliyetleri Zorlu USA, İngiltere’deki ise Zorlu UK adlı şirketler aracılığıyla sürdürülüyor. 1998 yılında New York’ta kurulan Zorlu USA, Zorluteks tesislerinde üretilen ürünleri toptancılara, perakendecilere ve zincir mağazalara pazarlıyor.

2002 yılında kurulan Zorlu UK Ltd ise Zorlu tekstil ürünlerini İngiltere’deki ev tekstili mağazalarına ulaştırıyor. Zorlu tekstil markaları, İngiltere’deki ev tekstili mağazalarının yüzde 70’inde tüketicilerle buluşuyor.