TEKSTİL

Lider Olma Hayaline Hayat Veren Bir Marka: Zorlu Tekstil Grubu

Zorlu Holding’in temellerini oluşturan tekstil sektörü, halen öncelikli faaliyet alanları arasındaki yerini koruyor. Zorlu Tekstil Grubu bugün, toplam 800 bin metrekarelik kapalı alanı, 6 bin 500 çalışanı ile sektöründe dünyanın sayılı üreticileri arasında yer alıyor. Temelleri 1953 yılında atılan Zorlu Tekstil Grubu bünyesindeki şirketlerin her biri, gerek sahip oldukları üretim kapasitesi, gerek üretim kaliteleri, gerek pazarlama güçleri ve yaygın dağıtım ağları sayesinde alanlarında dünya markası olma özelliğini taşıyor. 

Tekstil Grubu bir süredir yürüttüğü AR-GE Merkezi oluşturma çalışmalarını tamamlamış olup 2015 yılında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın onayı ile AR-GE Merkezi Belgesi aldı. Bu belge, yenilikçi tekstil ürünlerinde öncü olan Tekstil Grubu’nun gücüne güç katacak ve bu yenilikleri küresel pazarlara taşıma sürecini daha da hızlandıracaktır.

Avrupa ve Orta Doğu’nun en büyük entegre polyester iplik üreticisi ve ihracatçısı

Grup şirketlerinden Korteks İplik, bugün Ortadoğu ve Avrupa’nın en büyük iplik, Zorluteks Tekstil ise Avrupa’nın en büyük pamuklu dokuma üreticisi olma başarısıyla göğsümüzü kabartıyor.

Mikroiplik teknolojisinde dünya öncüsü

Korteks, bünyesindeki Ar-Ge ekibi sayesinde nanoteknoloji alanındaki uygulamaları ile mikroiplik teknolojisinde dünya öncülüğünü de elinde bulunduruyor. 

Tekstil ihracatında Türkiye birincisi

TAÇ, Linens, Valeron markalarının yanı sıra Fransız Pierre Cardin markasının ev tekstili ürünlerinin dağıtım ve pazarlama dünya lisans hakkına sahip olan Zorlu Tekstil Grubu, 2014 yılında 300 milyon dolarlık ihracatla tekstil ihracatında Türkiye birincisi konumunda bulunuyor.

Yurtdışına açılan ilk ev tekstil zinciri: Linens

Linens mağaza zinciriyle Zorlu ürünleri, Türkiye’nin 28 ilinde 83, yurt dışında ise 8 ülkede 21 mağazasıyla tüketicilerin hayatına zarafet katıyor.

 

1989 yılında Bursa’da kurulan ve Zorlu Grubu’nun ilk şirketi olan Korteks, polyester iplik üretiminde Avrupa’nın en büyük üreticisi unvanını taşıyor. 335 bin metrekare üretim alanında, 2 bin 200 çalışanıyla yıllık 200 bin ton iplik üretimi yapan Korteks, tek başına Türkiye’nin toplam polyester iplik üretiminin yüzde 55’ini karşılıyor. Şirketin ürettiği TAÇ markalı iplikler dünya çapında da tercih ediliyor. Türkiye’nin sektöründe lider ihracatçılarından Korteks İplik, ürünlerini Almanya, Belçika, İngiltere, İtalya, İspanya, Fransa, İrlanda, Polonya, Macaristan, Portekiz, İran, Mısır, Fas, Cezayir, Tunus, Suriye, Lübnan, İsrail, Brezilya, ABD, Kanada, Kolombiya, Meksika ve Güney Afrika gibi farklı kıtalarda yer alan 60’dan fazla ülkeye ihraç ediyor. Yalnızca bizim değil, dünyanın dört bir yanındaki insanların da hayatına dokunuyor. Bünyesindeki Ar-Ge ekibiyle nanoteknoloji alanındaki uygulamaları ile Korteks, mikroiplik teknolojisinde dünya öncülüğünü elinde bulunduruyor.
http://www.korteks.com.tr/tr

Dünyanın sayılı ev tekstili üreticileri arasında yer alan Zorluteks Tekstil ev tekstili, perde dokuma-örme, terbiye ve konfeksiyon fabrikası olmak üzere dört tesisten oluşuyor. Şirket yılda 250 milyon metrekare ev tekstili ürünü üretiyor. Zorluteks’in ürün portföyünde nevresimden pikeye, yastık kılıfından çarşafa, masa örtüsünden yatak örtüsüne, pamuklu perdelik kumaştan havluya kadar sayısız çeşitte hayatımıza dokunan ev tekstili ürünü var. Zorluteks Tekstil perde fabrikası üretiminin yüzde 70’ini başta Amerika, Avrupa, Japonya ve Rusya olmak üzere dünyanın farklı bölgelerine ihraç ediyor, geri kalanını ise Taç, Linens ve Valeron gibi Türkiye’nin dev markaları için gerçekleştiriyor. Dünyaca tanınan onlarca karakterin birçok ülkedeki ev tekstili lisans haklarını elinde tutan Zorluteks, lisanslı ürünler pazarında da önemli bir paya sahip. Barbie, Spider Man, Disney gibi çocuklarımızın hayran olduğu dünyaca ünlü karakterlerin süslediği ev tekstil ürünleri birçok ülkede tercih ediliyor.
Zorluteks Yönetim Sistemleri Politikası için tıklayınız.
http://www.tac.com.tr
http://www.valeron.com.tr
http://www.linens.com.tr

Tekstil Grubu’nun tüm dış ticaret faaliyetlerini yürüten Zorlu Dış Ticaret A.Ş. 1998 yılında kuruldu. Almanya, İngiltere ve ABD’deki satış ofisleri ve showroom’ ları ile pazarlama ve satış aktivitelerini pazarın bulunduğu yerde doğrudan gerçekleştiren Zorlu Dış Ticaret, Doğu Avrupa ülkelerindeki faaliyetlerini Makedonya, Türk Cumhuriyetleri pazarlarını ise Rusya’dan yönetiyor. 2005 yılından itibaren, dünya piyasalarından avantajlı şartlarda hammadde ve yardımcı madde tedarik etmek amacıyla Çin, Hindistan ve Pakistan’daki satın alma ofisleri de şirket bünyesinde faaliyet gösteriyor.

Zorlu Mensucat, Zorlu Holding’in ilk şirketi olarak, temel taşını oluşturuyor. 1953 yılında Mehmet Zorlu tarafından kurulan Zorlu Mensucat, Denizli’nin Babadağ ilçesinde faaliyete başladı. Kurulduğu günden bu yana faaliyetlerine devam eden şirket, ‘baba yadigârı’ olarak holdingin gözbebeği konumunda bulunuyor.

Zorlu Tekstil Grubu’nun Amerika pazarındaki faaliyetleri Zorlu USA, İngiltere’deki ise Zorlu UK adlı şirketler aracılığıyla sürdürülüyor. 1998 yılında New York’ta kurulan Zorlu USA, Zorluteks tesislerinde üretilen ürünleri toptancılara, perakendecilere ve zincir mağazalara pazarlıyor.

2002 yılında kurulan Zorlu UK Ltd ise Zorlu tekstil ürünlerini İngiltere’deki ev tekstili mağazalarına ulaştırıyor. Zorlu tekstil markaları, İngiltere’deki ev tekstili mağazalarının yüzde 70’inde tüketicilerle buluşuyor.