TÜKETİCİ ELEKTRONİĞİ, BEYAZ EŞYA VE BİLGİ TEKNOLOJİLERİ

Elektronikte dünya devi: VESTEL 

Sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da en büyük teknoloji şirketleri arasında olan Vestel, 1984 yılında başlayan faaliyetlerini 1994 yılından beri Zorlu Holding bünyesinde sürdürüyor.

Vestel bugün bünyesindeki 16'sı yurt dışında olmak üzere toplam 26 şirketle tüm dünyaya tüketici elektroniği, beyaz eşya, dijital ürünler, bilgi teknolojileri, LED aydınlatma ve savunma alanlarında geniş bir ürün yelpazesi sunuyor.

Vestel City’de yıllık 30 milyon cihaz üretim kapasitesine sahip olan Vestel, Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu 2015 sıralamasında Vestel Elektronik ile 11’inci, Vestel Beyaz Eşya ile 26’ncı sırada yer alıyor. Ar-Ge gücü ve inovasyona verdiği önemle dünyaya teknoloji ihracı konusunda Türkiye’nin simge gücü konumunda olan Vestel, dünya standartlarındaki üretim anlayışı, yenilikçi ve kaliteli ürünleri ve sahip olduğu vizyonla sadece Türkiye’de değil, global arenada da pazarı yönlendiren güçlü bir oyuncu profili çiziyor.

Türkiye’nin teknoloji alanındaki lider markası Vestel, Türkiye’nin dijitalleşme sürecinde üstlendiği öncülük rolünü de güçlendirerek devam ettiriyor. Tüm ürünlerinde Akıllı Ev (Smart Home) entegrasyonunu başarı ile tamamlayan Vestel, akıllı yaşamı evlerden şehrin her alanında çözüm üretebilecek bir yapıya dönüştürmek için çalışmalarını sürdürüyor.

19 yıldır elektronik sektörünün ihracat şampiyonu

Vestel, yaklaşık 16 bin çalışanı, 1250 satış noktası ve Türkiye çapına yayılmış 350 merkez servisiyle yaklaşık 30 bin kişiye gelir yaratıyor.

Türkiye’nin TV’de pazar lideri ve beyaz eşyada ilk üç üreticisinden biri olan Vestel, servis performansındaki başarısıyla “Şikâyet Endeksi”nde üç yıldır birinci sırada yer alıyor.

Avrupa TV pazarının ilk 2, beyaz eşya pazarının ilk 10 üreticisinden biri olan Vestel, 19 yıldır sektörünün en çok ihracat yapan şirketi olma unvanını elinde bulunduruyor. Vestel ürünleri 155 ülkede milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor.

Avrupa’da her 5 televizyondan biri Vestel City’de üretiliyor

Vestel, yüzde 20 pazar payıyla Avrupa LCD TV pazarında ikinci sırada bulunuyor. Türkiye TV ihracatının yaklaşık yüzde 88’ini, beyaz eşya ihracatının ise yaklaşık yüzde 30’unu tek başına Vestel gerçekleştiriyor. Vestel, dünya çapında 500’ün üzerinde markaya her yıl 4 binden fazla televizyon çeşidi üretiyor.

Hayallere hayat verilen yer: Vestel City

Bir günde 76 bin ürün üretme kapasitesine sahip Vestel City, Avrupa’nın tek alan üzerinde kurulu en büyük üretim komplekslerinden biri. Vestel City’de yer alan iki buzdolabı fabrikası, Titanic büyüklüğünde 19 geminin sığacağı genişlikte bir zemine sahip. Çamaşır ve bulaşık makineleri fabrikaları ise İstanbul’dan Brüksel’e kadar uzayacak bir yol oluşturmaya yetecek kadar seri üretim yapıyor.

Vestel City, sahip olduğu alan ve üretim kapasitesiyle Ferrari, Jack Daniel’s, Coca-Cola gibi markaların yer aldığı National Geographic’in Mega Fabrikalar belgesel serisine giren ilk ve tek Türk markası olma özelliğini de taşıyor.

Uluslararası belgesel kanalı Discovery Channel’ın en çok takip edilen “Nasıl Yapılır?” programı da 2016 yılında dünyaya LED TV’nin nasıl yapıldığını Vestel’in üretim üssü Vestel City’de yaptığı programla göstermiş bulunuyor.

Son 5 Yılda 450’yi aşkın ödül

Vestel, Ar-Ge&tasarım alanından, müşteri memnuniyetine, insan kaynaklarından çevre ödüllerine kadar birçok farklı kategoride aldığı yüzlerce ödül ile başarılarını uluslararası alanda da tescillenmiş bulunuyor.

Vestel, 2016 yılında Endüstriyel Mükemmellik Ödülleri’nde (Industrial Excellence Award) Avrupa Şampiyonu olarak mükemmelliğini Avrupa’da da tescil ettirirken Vestel Çağrı Merkezi de Center World Awards’da dünya şampiyonu olarak müşteri memnuniyetinde ne kadar iyi olduğunu tüm dünyaya göstermiş oldu.

Vestel ayrıca JIPM (Japan Institute of Plant Maintenance) tarafından Dünyanın En Mükemmel Televizyon Üretim Fabrikası TPM “Özel Ödül”üne layık görülerek dünyada televizyon üretiminde bu ödülü alan ilk fabrika unvanını almış oldu.

Yurt dışı pazarlarda milyonlarca tüketiciye erişim

Vestel global pazarlarda A markalı iş ortakları, distribütörler, toptan satış şirketleri ve perakende zincirlerine ODM hizmeti kapsamında yapılan satışlar ile Vestel Grubu’nun sahip olduğu bölgesel markalar ve üretim ve satış lisansını aldığı global markalarla ulaşmaya devam ediyor.

Bu hedef doğrultusunda 2014 yılında 5 yıl boyunca Avrupa’da Sharp markasının, beyaz eşya ürünleri geliştirme, üretme, satış ve pazarlama haklarını satın alan Vestel, 2016 yılının üçüncü çeyreğinde de 5 yıllığına tüm Avrupa'da Toshiba’nın TV marka hakkını satın aldı.

Avrupa dışında Avustralya, Hindistan, Afrika, Orta Doğu, Okyanusya ve Güney Amerika pazarlarına da ihracat yapan Vestel, özellikle Sahra Altı bölgesinde öngördüğü büyüme potansiyelini de değerlendirerek ihracat haritasını genişletme çalışmalarını sürdürüyor.

Dev Ar-Ge Kadrosu

Farklı ülkelerde 8 Ar-Ge merkezi bulunan bünyesindeki 1600 kişilik mühendis kadrosuyla Türkiye’nin en çok marka-patent üreten şirketi olan Vestel, dünyada en çok Ar-Ge harcaması yapan ilk 1000 firma arasında yer alan 3 Türk şirketinden biri. Vestel, cirosunun yaklaşık yüzde 2’si araştırma ve geliştirmeye ayırıyor. Vestel Elektronik 2016’da T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın, 5746 sayılı kanun çerçevesinde Ar-Ge Merkezi Belgesi’ne sahip 27 sektörden toplam 267 Ar-Ge merkezi arasında dördüncü kez Sektör Birinciliği Ödülü’ne layık görülürken yapılan genel değerlendirmede de Türkiye’nin En İyi İkinci Ar-Ge Merkezi ödülünü aldı.

Türkiye’nin ilk yerli akıllı telefonu: Venus

Vestel, Venus ile dünya standartlarındaki mobil teknolojiyi erişilebilir fiyatlarla Türk tüketicisiyle buluşturuyor. Bugün yüzde 7 pazar payı ile Türkiye’nin en çok satan 4 telefonundan biri olan Venus, Vestel'in gelecek dönemdeki en önemli ihracat ürünleri arasında yer alıyor. Dünya televizyon üretiminin yüzde 5’ini gerçekleştiren Vestel, 2020’de 40 milyon akıllı telefon üretmeyi hedefliyor.

Zorlu Holding’in teknoloji ve Ar-Ge birikiminin bir ürünü olan Vestel Savunma, 2003 yılında kuruldu. 2005 yılında Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın başlattığı Mini İHA Projesi ile insansız hava aracı sistemlerine yatırım yapma kararı alan şirket, havacılık alanına yoğunlaştı ve ilk yerli taktik insansız hava aracına imza attı. Şirket, tamamen kendi tasarımı olan Karayel, Bora ve Efe adlı İHA’ları üretti. Testleri başarıyla geçen Karayel’in Milli Savunma Bakanlığı’na teslim edilmesi hedefleniyor.
 www.vestelsavunma.com

Vestel LED Aydınlatma ile ilgili AR-GE çalışmalarına 2011 yılında Vestel Elektronik Manisa Fabrikası’nda başlandı. Grubun satış pazarlama ekipleri ise 2012 yılının son aylarından itibaren Elektronik çatısı altında faaliyet göstermeye başladı. LED Aydınlatma ürünlerinde yerli üretim ve tasarım anlayışı doğrultusunda ürün geliştiren Vestel LED Aydınlatma, ürünleri ile ülke ekonomisine katkı sunuyor. Vestel LED Aydınlatma, pazara girdikten 6 ay gibi çok kısa bir süre sonra Frost&Sullivan Araştırma Şirketi’nin yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre ‘Türkiye LED aydınlatma sektörünün lideri’ unvanını kazandı. Enerji verimliliğinin günden güne önem kazandığı şu dönemlerde, Vestel LED aydınlatma grubu Vestel’in lokomotif ürün gruplarından olmaya aday olarak görülüyor.
www.vestelled.com.tr

Ürünlerinin AR-GE çalışmalarına 2011 yılında Manisa’da başlanan Vestel Teknoloji Sistemleri ise 2012 yılında kuruldu. Ürün gamında akıllı tahta, dijital ve dokunmatik ekranlar ile tablet bilgisayar gibi ürünler bulunan VTS grubu; eğitim, sağlık, reklam/tanırım ve otel sektörü gibi sektörlere hizmet sunuyor. Akıllı tahta ürün grubunda Türkiye’de 2 senedir Pazar lideri olan VTS’in, geleceğin teknolojisi olarak görülen dijital sistemli ürün gamıyla önümüzdeki senelerde Vestel’in önemli ürün gruplarından biri olması hedefleniyor.
www.vestelteknoloji.com.tr