www.mzv.org.tr  

Zorlu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu ve Eş Başkanı Zeki Zorlu'nun babaları Mehmet Zorlu’nun adını taşıyan ve bir aile vakfı olan Mehmet Zorlu Eğitim, Sağlık, Kültür ve Yardımlaşma Vakfı (MZV) 25 Nisan 1999 tarihinde kurulmuştur.

MZV’nin amacı, başarılı olmasına karşın maddi yetersizlikler sonucu eğitimini güçlükle sürdüren, ülkemize ve insanlık adına tüm dünyaya katkıda bulunabilecek gençleri ve onları bize kazandıracak organizasyonları desteklemek, ihtiyaçlarını gidermek ve sürekli gelişmelerine yardımcı olacak etkinlikler düzenlenmesine ön ayak olmaktır.

MZV amacını hayata geçirmek adına,

maddi olanaklardan yoksun gençlere, eğitim ve öğretimlerini sürdürebilmeleri için karşılıksız burslar vermekte,
okullar ve benzeri eğitim kurumlarının açılmasına yardımcı olmakta,
eğitim alanındaki yarışmalara ve projelere destek vermekte ve
eğitim ile ilgili sosyal etkinliklerin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır.

Vakıf amacı doğrultusunda ana faaliyet alanını “üniversite ve üniversite öncesi öğrencilere burs yardımında bulunulması” olarak belirlemiştir.

MZV 2010-2011 eğitim döneminde yaklaşık 1.360 öğrenciye karşılıksız burs vermiştir.

Burs kapsamındaki üniversiteler;

Akdeniz Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Celal Bayar Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Dicle Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İTÜ, İnönü Üniversitesi, KATÜ, Kocaeli Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Mimarsinan Üniversitesi, Namık Kemal Üniversitesi, ODTÜ, Pamukkale Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Yüzüncüyıl Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi’dir.

Burs kapsamındaki liseler ise;

Galatasaray Lisesi, İstanbul Lisesi, Darüşşafaka Eğitim Kurumları ve Babadağ Hacı Mehmet Zorlu Çok Programlı Lisesi’dir.

MZV bazı özel projeler aracılığıyla da başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilerin eğitimlerine destek olmaktadır. Bu projelerden bazıları;

Başarılı ve ihtiyaç sahibi üniversite ve lise öğrencilerine verilen full burslar,

TAǒın genç ve yetenekli tasarımcıların tekstil sektörünün geleceğine kazandırılmasını sağlamak ve onların yaratıcı fikirlerini desteklemek amacı ile gerçekleştirdiği Nevresim Desen Tasarımı ve Nevresim Ürün Tasarımı kategorilerindeki yarışması “Bir De Sen Tasarla”da dereceye giren öğrencilere verilen burslar,

Grubumuz şirketlerinde çalışırken vefat eden çalışanlarımızın çocuklarına verilen burslar,

Türkiye Omurilik Felçliler Derneği üzerinden gelen öğrencilere verilen burslar,

LYS’de ilk 100’e giren öğrencilere verilen burslardır.

MZV’nin sosyal sorumluluk kapsamında, eğitim dışındaki en büyük faaliyetleri arasında ise, her ay düzenli olarak yoksullara yapılan maddi yardımlar gösterilebilir. Vakfa ulaşan eğitim ve sağlık ile ilgili yardımlar gözden geçirilerek, her ay ortalama 10 kişiye maddi destek sağlanmaktadır.

MZV, Türkiye’nin geleceği olan gençlerimizin, üstün meziyetlerle yetişmesi için gerekli olan eğitim kurumlarımızın inşaasına destek olmuştur. Vakıf; ailesine, ülkesine ve milletine hayırlı ve faydalı bireyler yetiştirmek adına ve kamunun yükünü hafifletmek için bu desteğini artırarak devam ettirmektedir.

MZV faaliyete geçmeden önce Zorlu Grubu;

1991 yılında Babadağ, Denizli’de Hacı Mehmet Zorlu Çok Programlı Lisesi’ni ve

1998 yılında Saide Zorlu Anadolu Ticaret Meslek Lisesi-Avcılar Okulları’nı tamamlayarak eğitim sistemimize kazandırmıştır.

MZV faaliyete geçtikten sonra;

2003-Hakkı Dereköylü Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi-Denizli

2004-Mehmet Zorlu İlköğretim Okulu-Serdivan/Adapazarı

2008-İnlice Ahmet Nazif Zorlu İlköğretim Okulu-Fethiye/Muğla

2008-Hacı Mehmet Zorlu Bedensel Engelliler Eğitim, Kültür ve Rehabilitasyon Merkezi-Ankara

2009 Aralık ayında imzalanan protokol ile, Bursa Yıldırım Belediyesi’nden tamamlanmak üzere devralınan “Hacı Mehmet Zorlu Engelliler İş Okulu” Haziran 2010’da tamamlanmış ve 2010-2011 eğitim döneminde faaliyete geçmiştir.

Vakıf ayrıca; 2003 yılında “Zorlu Çocuk Tiyatrosu’nu kurmuştur. Tiyatro ekibi Türkiye’nin tüm şehirlerini dolaşarak, özellikle yoksul çocuklara çeşitli tiyatro ve kukla gösterileri gerçekleştirmektedir.

MZV tarafından düzenlenen “Zorlu Çocuk Tiyatrosu” 2009-2010 sezonunda da yeni sürprizlerle sahne almaya ve büyüyen bir kitleye ulaşmaya devam edecektir.

 

1. Yıl: 2003-04 sezonu

2. Yıl: 2004-05 sezonu

3. Yıl: 2005-06 sezonu

4. Yıl: 2006-07 sezonu

5. Yıl: 2007-08 sezonu

6. Yıl:
2008-09 sezonu

7. Yıl:
2009-10 sezonu

8. Yıl:
2010-11 sezonu

Tiyatro grubu

Tiyatro Tempo

Tiyatro Tempo

Tiyatro Tempo

BKM Tiyatro

BKM Tiyatro

BKM Tiyatro

BKM Tiyatro

BKM Tiyatro

Oyun(lar)

Müziğin Kalbi

Burun

 

Karagöz-Cadılar ve Hint Fakiri

Karagöz-Cadılar ve Hint Fakiri

Kediler ve Fareler Mutfağı

Kurşun Askerin Utancı

 

Kediler ve Fareler Mutfağı

Bremen Mızıkacıları

 

Kediler ve Fareler Mutfağı

Oz Büyücüsü

 

Bremen Mızıkacıları

Kediler ve Fareler Mutfağı

 

Oz Büyücüsü

 

Bremen Mızıkacıları

Gidilen yerler

Çorlu, Bursa, Denizli, Ankara, Manisa, İzmir, İstanbul, Antalya, Adana, İzmit, Trabzon, Aydın, Salihli, Eskişehir, Afyon, Gaziantep, Şanlıurfa, Konya, Isparta, Van, Diyarbakır

Burun: Çorlu, Bursa, Denizli, Ankara, Manisa, İzmir, İstanbul, Antalya, Trabzon, Sivas, Adana, Afyon, Balıkesir

 

Karagöz-Cadılar ve Hint Fakiri: Malatya, Konya, Isparta, Nevşehir, Ürgüp, Kayseri, Eskişehir, Ayvalık

Çorlu, Bursa, Denizli, Ankara, Manisa, İzmir, İstanbul

Kayseri, Niğde, Malatya, Adıyaman, Bolu, Zonguldak, İzmir, Manisa, Bursa, Çorlu, Denizli, Aydın, İstanbul, Bilecik, Yalova, Ankara, Muş, Siirt, Tokat, Amasya, Antalya, Artvin, Kars, Kahraman maraş, Gaziantep

İzmit, Edirne, Adana, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Manisa, Bursa, Çorlu, Denizli, Samsun, Trabzon, Eskişehir, Konya, Sivas, Elazığ ve Erzurum

İskenderun, Erzincan, Ardahan, Giresun, İstanbul, Ordu, Manisa, Bursa, Gümüşhane, Bayburt, Kars, Iğdır, Ağrı, Van, Diyarbakır, Batman, Tarsus, Mersin, Kilis, Hatay, Şanlıurfa, Mardin ve Viranşehir

Yalova, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Bartın, Karabük, Kastamonu, Sinop, İstanbul, Manisa, Bursa, Çorlu, Ankara, Kırıkkale, Kırşehir, Yozgat, Çorum, Amasya, Tokat, Sivas, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Erzurum, Doğu Beyazıt, Iğdır, Kars

Erzincan, Tunceli, Bingöl, Bitlis, Siirt, Mardin, Şırnak, Viran Şehir, Şanlıurfa, Muş, Ankara, Kırıkkale, Yozgat, Amasya, Çorum, Çankırı, İstanbul, Lüleburgaz, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Kütahya, Uşak, Afyon, Burdur, Denizli, Muğla, Aydın, İzmir, Manisa

Toplam il

21 il

21 il

7 il

25 il

17 il

23 il

27 il

32 il

Toplam oyun sayısı

49 oyun

45 oyun

16 oyun

44 oyun

76 oyun

87 oyun

89 oyun

100 oyun

Ulaşılan seyirci sayısı

44.500 kişi

40.000 kişi

12.700 kişi

38.000 kişi

60.000

68.000

72.000

80.000Tüm bu faaliyetlerin dışında, MZV pek çok kurum ve kuruluşa çeşitli ayni ve nakdi bağışlar yapmaktadır:

Pakistan'da meydana gelen deprem için başlatılan yardım kampanyalarına MZV 15.000 adet battaniye, yorgan, uyku takımı yollayarak katılmıştır.

MZV, Habertürk TV ve Türk Milli Futbol takımı öncülüğünde başlatılan “Terörle Mücadele Kahramanlarına Destek” kampanyası çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı’na 2 milyon TL bağışta bulunmuştur.

MZV insan sağlığına verdiği önem ve öncelikler kapsamında, İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü’ne 1 milyon TL bağışta bulunmuştur.

Vestel tarafından karşılıksız olarak bağışlanan 125 adet uydu alıcısı, MZV tarafından ülke genelinde 125 okula dağıtılmıştır.

Türkiye genelinde basketbol sporunu desteklemek amacıyla 200 adet basketbol potası okullara hediye edilmiştir.Bilgi Toplumu Hizmetleri

© 2014 Zorlu Holding    
Zorlu Holding A.Ş.
Levent 199
Büyükdere Caddesi, No:199
34394 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 456 20 00