www.tac.com.tr  

ZORLUTEKS KALİTE POLİTİKASI

ZORLUTEKS ÇEVRE ve İŞ GÜVENLİĞİ POLİTİKASI

Zorluteks Tekstil, bünyesinde yer alan perde ve ev tekstili üretim tesisleri, pazarlama şirketi ve dünyaca ünlü markaları ile ev tekstilinin lider kuruluşlarındandır.

Zorluteks Tekstil Üretim Faaliyetleri:

Zorluteks Perde Dokuma ve Örme Tesisleri

Zorluteks Tekstil’in kuruluşu 1980’li yıllarda Çözgü Örme İşletmesi’nin faaliyete geçmesi ile başlar. Zaman içinde gerek ürün kalitesinde ulaşılan nokta gerekse pazardaki müşteri talepleri beraberinde sürekli büyümeyi ve yatırım artışını getirmiş; makina parkı, kapalı alan ve çalışan sayısı artış göstermiştir. Aynı dönemde işletme, son teknoloji ile donatılmış olan elektronik dokuma ve örme makinaları ile modernize edilmiş, gelişen teknoloji üretim kalitesine yansıtılmıştır.

Yapılan yatırımlar sonucunda Örme, Dokuma ve Çözgü olarak ayrılan 60.000 m² kapalı alana sahip tesislerde 23 adet Raschel çözgülü jakar örme, 133 adet Sulzer (armür-eksantrik), 60 adet Dornier armür, 54 adet Somet jakarlı, 6 adet Dornier jakarlı dokuma makinası; 8 adet çözgü makinası; 1 adet numune çözgü makinası; 1 adet tahar ve 4 adet aktarma makinası olmak üzere toplam 290 adet makinayla üretim gerçekleştirilmektedir. Tesis bünyesinde yer alan 16 kişilik Ar-Ge ve Ür-Ge desen geliştirme ekibi ile haftada ortalama 30 yeni desen geliştirilmekte; tesis arşivinde, 47.000’den fazla jakarlı örme deseni ile 34.000’den fazla dokuma jakarlı ve armürlü desen yer almaktadır. Tüm bu çalışmalar ürün yelpazesinin gelişmesini ve perdelik kumaşların iç ve dış piyasalarda farklı tercih ve beğenilere sahip müşterilere hitap etmesini sağlamaktadır.

Zorluteks Perde Brode ve Terbiye Tesisleri

Temelleri 1982 yılında atılan perde üretim tesisleri, modern makina parkuru ile 60.000 m2’lik kapalı alanda iç piyasa ve dış piyasaya yönelik olarak çalışmaktadır. Brode ve terbiye olmak üzere iki ana işletmeden oluşan tesis, üretiminin %48’ını başta Amerika, Avrupa, Doğu Avrupa, Japonya, Güney Afrika ve Rusya olmak üzere dünyanın farklı bölgelerine ihraç etmekte; geri kalan üretimini ise ev tekstilinin lider markaları TAÇ, Linens ve Valeron için gerçekleştirmektedir. Yıllık 80 milyon m2’lik perdelik kumaş ve 2 milyon adet hazır perde üretim kapasitesine sahiptir

Tesis bünyesindeki Brode İşletmesi’nde dokuma, örme kumaş veya tela üzerine brode teknolojisi ile işleme yapılmaktadır. Brode İşletmesi, yıllık 4 milyon metre brodeli, gipür aplik ve gipür perde üretim kapasitesine sahiptir. Brode İşletmesi’nde brodeli perde, gipür perde ve gipür aplik perde üretiminin yanı sıra giyimlik ve örtülük dantel üretimi, masa örtüsü ve kapitone yatak örtüsü üretimi de gerçekleştirilmektedir. Üretilen perdeler brodeli, gipür ve gipür aplik olmak üzere pullu ve kalın ve fantazi ipliklerin kullanılmasına imkan veren kordone sistemi ile kordoneli olarak üretilebilmektedir. İşletmede bulunan 26 adet brode makinasının 6 adeti pentamat (birden çok renkli iplikle çalışma) ve otomatik iplik kesme özelliği taşıyan Epoca 5 brode makinalarındır. Bu makinelerde aynı zamanda yeni bir teknoloji olan lazer kesim fonksiyonu da bulunmaktadır. Bu fonksiyon ile lazer kesim ve brode işleme kombinasyonlu perdeler ülkemizde ilk defa Zorluteks Perde Fabrikası’nda üretilmektedir.

Yıllık 35 milyon metre üretim kapasitesine sahip olan Perde Terbiye İşletmesi’nde, brode işlemeli, düz, jakar ve armürlü dokumalı kumaşlar ile raschel ham kumaşların yıkama, fikse, boyama, kenar kesim, crush, plise ve transfer baskı gibi üretim aşamaları gerçekleştirilmektedir. Terbiye İşletmesinde düz boyalı, transfer baskılı, pigment, devore, flok ve taş baskılı perdelik kumaşlar ile crush efekti verilmiş perdelik kumaşlar üretilmekte; mamul kumaşlar müşteri standartları doğrultusunda proses kontrol ekibi tarafından sistematik olarak dahili veya tarafsız laboratuarlarda test edilip müşteri beğenisine sunulmaktadır.

Zorluteks Tekstil Ev Tekstili Üretim Tesisleri

1997 yılında faaliyete geçen ev tekstili üretim tesisleri, dokuma-örme, terbiye ve 2 ayrı konfeksiyon fabrikası olmak üzere toplam 4 fabrikadan oluşmaktadır. İşletme, Avrupa’nın en büyük entegre pamuklu ev tekstili üreticisi olarak değerlendirilmektedir. 130.000 m2 kapalı alanda yıllık 94 milyon metre nevresim, pike, yastık kılıfı, çarşaf, yorgan, masa örtüsü, yatak örtüsü, pamuklu perdelik kumaş, havlu ve örme kumaştan lastikli çarşaf ve yastık kılıfı gibi farklı ev tekstili ürünleri üretilmektedir.

Dokuma İşletmesi’nde; Alman Dornier marka 280, 340 ve 400 cm eninde dokuma yapabilen 28’i jakarlı, 14’ü armürlü ve 96’sı eksantrikli olmak üzere toplam 138 adet hava jetli tezgah bulunmaktadır. Dokuma Fabrikası içinde yer alan örme bölümünde 17 adet Monarch marka yuvarlak örme makinasıyla günde 9 tonluk süprem örme kumaş üretimi gerçekleştirilmektedir.

Terbiye İşletmesi’nde; günlük 300.000 metre kumaşa boya, baskı ve apre işlemleri uygulanmakta özellikle saten ve percale kumaşlara uygulanan merserizasyon işlemi ile parlaklık, boyutsal değişmezlik gibi özelliklerle sahip üstün kalitede kumaşlar üretilmektedir. İşletmede dokuma kumaşlar için 2 adet pad-batch boya makinası, örme kumaşlar için 9 adet boya makinası bulunmaktadır.

Zorluteks Ev Tekstili Üretim Tesisleri, 320 cm eninde 5 adet rotasyon baskı makinasında 20 renk ve yine 320 cm eninde 5 adet flat baskı makinasında 16 renk baskı yapabilen dünyadaki sayılı üreticilerden biridir. İşletmede pamuklu kumaşlar için reaktif, pigment, aşındırma, matweiss; polyester-pamuk karışımı kumaşlar için pigment baskı yanında dispers baskılı mikrofiber ve polyester ürünler; devore - dispers baskılı perdeler ve pigment, glitter, yaldız, kabartma baskılı vual perdeler üretilmektedir.Bunun yanında Zorluteks, fotoğraf baskı sisteminin uygulanmasında da dünya lideridir. Bu sistemle, herhangi bir fotoğraf; istenilen ebatlarda trikromi veya hegzakromi tekniği uygulanarak sıfır kayıpla, reaktif ve pigment boyarmaddeler ile kumaş üzerine basılabilmektedir. Yeni bir trend olan 3D (üç boyutlu görünüm) özellikte desenler Türkiye’de ilk olarak Zorluteks nevresim ürünlerinde basılarak müşteri beğenisine sunulmuştur.Numune kumaş üretiminde klasik baskı yöntemiyle birlikte kullanılan dijital baskı yönteminde, bir gün gibi kısa bir sürede reaktif, pigment ve matweiss baskılı numuneler klasik baskı yöntemindeki kalitede basılabilmektedir. 2008 yılında faaliyete geçen CPS Renk Fiziksel Değer Ölçüm Sistemi ve sistemle entegre çalışan Epsilon Otomatik Boya Mutfağı ile tek seferde müşteri tarafından talep edilen renge ulaşılmaktadır. Epsilon Numune Boya Mutfağı, üretimde kullanılan Otomatik Boya Mutfağına entegre çalışarak numune ve üretimin renk bütünlüğünü sağlamaktadır.

İşletme bünyesinde yer alan test laboratuarında proses kontrollerine yönelik olarak her türlü fiziksel test ve haslık testi uygulanmaktadır. Laboratuarda, fiziksel testler için kondisyon odası; boya çözeltilerinin hatasız, standart olarak tartım ve hazırlığı için otomatik pipetleme makinası bulunmaktadır. Kontrolü yapılan mamul kumaşlar, istenilen ebatlara göre uygulanan kesim işleminden sonra Zorluteks bünyesinde yer alan 2 ayrı konfeksiyon fabrikasında hazır mamule dönüştürülmektedir.

20.000 m2 kapalı alanda Denizli’de faaliyet gösteren Hometeks Konfeksiyon Fabrikası ile birlikte toplam 50.000 m2 kapalı alanda faaliyet gösteren konfeksiyon fabrikalarında günlük 250.000 metre baskılı ve boyalı mamul kumaştan çarşaf, nevresim, yastık kılıfı, lastikli çarşaf, uyku seti, pike, yatak örtüsü ve havlu dikilerek ambalajlanmaktadır. Konfeksiyon fabrikalarında toplam 2.000 kişiye istihdam sağlanmakta; manuel ve otomat makinalarında üretim gerçekleştirilmektedir. 2 adet çarşaf otomatı, 5 adet yastık otomatı, 2 adet nevresim otomatı, 1 adet aparat ve raportlu kesim makinası, 2 adet yan kapama otomat makinası kullanılarak kalite ve üretim hızı arttırılmıştır. Konfeksiyon İşletmesi’nde kullanılan “Eton” askılı üretim sistemi ile fitted ve nevresim olmak üzere 2 ayrı hatta ürünler taşınmakta üretim hızı artarken ürün kalitesi de iyileşmektedir.

Üretiminin %78’ini dış piyasaya, %22’unu ise iç piyasaya sunan Zorluteks Ev Tekstili Tesisleri’nde ilk kez, doğal elyaf olan modal, lyocel, bambu ve tencel kumaştan ürünler geliştirmiş ve bu ürünlerin karışımları üretilerek Zorluteks’in TAÇ, Linens, Valeron ve lisanslı diğer markalarıyla tüketicinin beğenisine sunulmuştur. Pamuğun tarladan bitmiş ev tekstili mamulü olana dek gördüğü her tür işlemde biyolojik üretimin söz konusu olduğu biyopamuk ürünler, Zorluteks’in 2003 yılından beri biyolojik ürün üretimiyle ilgili olarak sahip olduğu uluslararası üretici belgesinin güvencesiyle üretilmektedir. Şirket, sahip olduğu Global Organic Textile Standard-GOTS sertifikasıyla Türkiye’de %100 biyolojik mamuller üreten tek üretici konumundadır.

Zorluteks, yüksek teknolojiyi kullanarak çevre dostu ve kaliteli ürünler üretirken tüm faaliyetlerinde kaliteye ve çevreyi korumaya da özen göstermektedir. Bu kapsamda fabrikada oluşan atıklar niteliğine göre ayrı ayrı toplanarak geri kazandırılmakta veya lisanslı firmalar tarafından çevreye zarar vermeyecek şekilde bertaraf edilmektedir. Enerji olarak çevre dostu doğalgaz kullanılmakta, buhar ihtiyacı ise kojenerasyon ünitesinden temin edilmektedir. İşletme, sahip olduğu biyolojik ve kimyasal arıtma tesisinde 2005 yılında kapasite artırımına giderek çevreye verdiği önemi bir kez daha göstermiştir. Tekstil sektöründe vazgeçilmez küresel kaynaklardan olan suyun tüketimiyle ilgili olarak “Su Tüketimi ve Atıksu Arıtma Tesisi Rehabilitasyon Projesi” yürütülmekte, bu projeyle su tüketiminin minimize edilmesi ve geri kazanım alternatifleri geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

Zorluteks Perde ve Ev Tekstili Üretim Tesisleri; sahip olduğu sertifikasyonlarla kalite, çevre ve iş güvenliğine verdiği önemi tescil etmiştir. Ev Tekstili ve Perde Terbiye Tesisleri, ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001:2004 Çevre Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001:2007 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi belgelerine sahiptir.

Zorluteks, ev tekstili ve perde ürünleri Öko-Tex STD 100 Belgesine sahip olup insan sağlığına zarar verecek hiçbir kimyasal madde içermemektedir. Zorluteks ev tekstili ürünleri aynı zamanda Cotton USA lisansına; Zorluteks’in perde ürünleri Rusya Devlet Standardı olan GOTS Standart Belgesine sahiptir.

Zorluteks Tekstil dev üretim tesislerindeki yüksek üretim kapasitesi, 4.000 kişilik üretim gücü, üstün ürün kalitesi, çevre ve çalışan sağlığına verdiği önem ve çalışma koşulları ile dünyanın en modern ve en büyük entegre tekstil tesisleri arasında değerlendirilmektedir.

Zorluteks Tekstil satış ve pazarlama faaliyetleri

Zorluteks Tekstil; İstanbul’daki genel merkezinin koordinasyonunda, ulusal pazarın yanı sıra, BDT ülkeleri ve diğer deniz aşırı ülkelerde tekstil ürünlerinin dağıtım ve pazarlamasını gerçekleştirmektedir.

Dünyaca tanınan onlarca karakterin birçok ülkedeki ev tekstili lisans haklarını elinde tutan Zorluteks, lisanslı ürünler pazarında da önemli bir paya sahiptir. Barbie'den Spider Man'a ve Disney karakterlerine kadar sayısız ünlü karakterle süslenmiş nevresim takımları ve perdeler Zorluteks tarafından üretilmekte ve birçok ülkeye pazarlanmaktadır.

Zorluteks Tekstil’in bir diğer misyonu ise, ev tekstili sektöründe lider konumunda olan TAÇ markasının pazar konumunun daha da geliştirilmesi ve imalat faaliyetlerinin pazarda yaşanan gelişmeleri ve değişen tüketici tercihlerine cevap vermesini sağlamaktır. Nielsen tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre, TAÇ markasının toplam bilinirliği %98’dir.

Zorluteks Tekstil, faaliyetlerini bölgesel bazda faaliyet gösteren iki şirket üzerinden gerçekleştirmektedir:


Trabzon’da bulunan şirket, Zorlu Tekstil Grubu’nun, Karadeniz Bölgesi ve komşu BDT ülkelerindeki pazarlamasını gerçekleştirmektedir.


Denizli’de bulunan şirket, Zorlu Tekstil Grubu’nun Ege Bölgesi’ndeki satış ve dağıtımını yürütmektedir.
Bilgi Toplumu Hizmetleri

© 2014 Zorlu Holding    
Zorlu Holding A.Ş.
Levent 199
Büyükdere Caddesi, No:199
34394 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 456 20 00