CEO MESAJI

Alternate TextDeğerli Paydaşlarımız ve Çalışanlarımız,

Zorlu Grubu olarak, geçtiğimiz dönemlerde hedeflediğimiz büyüme rakamlarına ulaşmış olmanın verdiği özgüvenle faaliyetlerimize kesintisiz olarak devam ediyoruz. Her yıl çift haneli büyümeyi hedefleyen Grubumuzun, ülkemizin oldukça kritik bir dönemden geçtiği 2016 yılında da stratejik planlarımızda ortaya koyduğumuz güçlü büyüme hedeflerine ulaşacağına dair inancım tam.

2016 yılı Zorlu Grubu olarak, bir yandan yatırımlarımızın meyvesini toplamaya başladığımız bir yandan da yeni yatırım planlarımızı devreye sokmaya hazırlandığımız bir yıl oluyor. Grubumuzun ilk göz ağrısı olan tekstil sektöründe, dünya devlerinin inovatif ortağı ve dünyanın büyük moda markalarının kumaş üreticisi olmayı sürdürüyoruz. Avrupa ve Orta Doğu’nun en büyük entegre polyester iplik üreticisi, Türkiye’nin en fazla ihracat gerçekleştiren tekstil şirketlerinden biri ve mikroiplik teknolojisinde dünya lideri olarak yeni başarılara imza atmaya devam ediyoruz. Kendini temizleyen, nefes alan, en zor koşullara dayanan, nano ya da antimikrobiyal kumaşlar, Dry Touch teknolojsi ile üretilmiş nem yönetimi sağlayan ve organik pamuktan üretilmiş yüzde 100 organik ev tekstili ürünlerimiz ile dünyada 'Made by Zorlu' markasını kabul ettirmiş olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın onayı ile aldığı “Ar-Ge Merkezi Belgesi” ile Tekstil Grubumuz, Ar-Ge merkezi oluşturma yönünde önemli bir adım atmış bulunuyor. Önümüzdeki dönemde Ar-Ge’den aldığımız gücü daha da artırarak iplik, kumaş ve ev tekstili alanlarındaki inovatif yaklaşımımız ile teknik tekstile yatırım yapmaya ve Türkiye tekstil sektörünün dünyaya açılan kapısı olmaya devam edeceğiz.

Grup şirketlerimizden Vestel, Ar-Ge, inovasyon ve teknolojiye yaptığı yatırımların meyvesini toplamaya devam ediyor. 152 ülkeye ihracat gerçekleştiren Vestel, çoklu kanal stratejisinin de pozitif etkisiyle, TV’de pazar lideri olarak iç pazardaki gücünü her geçen gün daha da artırıyor. 2016 yılının ilk yarısında gösterdiği performans ile son beş yılın en büyük karını açıklayan Vestel, gerçekleştirdiği ihracatı yüzde 25 artırarak 18 yıldır sürdürdüğü ihracat şampiyonluğunu 2017’ye de taşıyacağını gösterdi. Önümüzdeki dönemde de bulunduğumuz pazarları derinleştirerek ve yeni pazarlara açılarak Türkiye’ye katkı yapmaya devam edeceğiz. Türkiye’nin teknoloji alanındaki lider markası Vestel, Türkiye’nin dijitalleşme sürecinde üstlendiği öncülük rolünü de güçlendirerek devam ettiriyor. Tüm ürünlerinin Akıllı Ev (Smart Home) entegrasyonunu başarı ile tamamlayan Vestel, akıllı yaşamı evlerden şehrin her alanında çözüm üretebilecek bir yapıya dönüştürmek için çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye’nin ilk yerli üretim akıllı üretim telefonu Venus’ün yeni modeli V3’ü kullanıcıların beğenisine sunan Vestel, Türkiye’nin dijital dönüşüm tarihinde önemli bir kilometre taşına daha imza atmış bulunuyor. Dünya televizyon üretiminin yüzde 5’ini gerçekleştiren bir grup olarak 2020’de 40 milyon akıllı telefon üretmeyi hedefliyoruz. Önümüzdeki dönemde geleceğin hayali olan akıllı yaşamı, ürün ve hizmetlerimizle Türkiye’nin gündemine taşımayı ve bu konuda öncülük etmeyi sürdüreceğiz. Yüzde 21’lik pazar payı ile Türkiye LED aydınlatma pazarındaki liderliğimizi de sürdürüyoruz. NATO standartlarına uygun insansız hava araçlarımız (İHA) test aşamasını geçerek uçuş yapabilir hale geldi. İHA’larımızı 2017’den sonra ihraç etmeyi ve bu alanda dünyanın en önemli oyuncularından biri olmayı hedefliyoruz.

Enerji Grubumuz, yatırımı devam eden projelerinin birer birer devreye girmesi ile birlikte verimlilik ve karlılığını artıracak bir gelişim kaydediyor. Yerli ve yenilenebilir enerjide öncü bir grup olarak yeni santrallerimizi devreye alarak Türkiye’deki santrallerimizin toplam kurulu gücünün yüzde 67’si, toplam portföyümüzün ise yüzde 49’unu yenilenebilir enerji kaynaklarına dayanır hale getirmiş bulunuyoruz. 153 milyon dolar yatırım ile hayata geçirdiğimiz toplam 45 MW kapasiteli Alaşehir I Jeotermal Santrali’ni bu yılın başında tamamen devreye alınırken bir süre önce de 100 milyon Euro yatırım yaptığımız, 80,3 MW kurulu güce sahip Osmaniye Sarıtepe Demirciler rüzgar santralimiz devreye alınmış bulunuyor. Kızıldere III (165 MW) ve Alaşehir II (45 MW) jeotermal santralleri de devam eden projelerimiz arasında yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde Dorad Santrali’nden sonra İsrail’deki Ashdod ve Ramat Negev Kojenerasyon santrallerimizi de devreye aldık. Zorlu Enerji Grubu’nun İsrail’de ortağı olduğu 1.031 MW kurulu güce sahip üç doğal gaz santralinin ülkenin enerji ihtiyacının yüzde 7’sini 25 yıl boyunca karşılayacak duruma gelmiş olması yurt dışındaki gücümüzü daha artırmış oldu. Yüksek potansiyeline inandığımız güneş enerjisi alanında, danışmanlık hizmetinden elektrik üretimi, panel tedariki ve operasyonu ve toptan alım ve satıma kadar uzanan geniş bir yelpazede faaliyette bulunmak üzere yürüttüğümüz araştırma ve fizibilite çalışmalarımızı ise önümüzdeki dönemde daha da derinleştireceğiz.

Gayrimenkul Grubumuz, Türkiye'nin ilk 5 fonksiyonlu karma kullanım projesi Zorlu Center’ın katkısıyla yatırımlarımızın meyvesini toplamaya başladı. Tüm fonksiyonlarımız, performansları ile yüzümüzü güldürmeye devam ediyor. AVM trafiği her geçen gün düzenli bir şekilde artıyor, Performans Sanatları Merkezimiz dünyanın en saygın eserlerini Türkiye’ye getirerek kendi alanında dünyada ilk beş arasında yer alma hedefine bir adım daha yaklaştı. Önümüzdeki dönemde, bir yandan mevcut gayrimenkullerimizin verimliliği ve performansını artırmaya devam edip, bir yandan da yeni projeler için araştırma-geliştirme çalışmalarımızı hızlandıracağız.

Madencilik ve metalürji alanında ise, Gördes’teki Meta Nikel Metalürji tesisimizde ticari üretimle birlikte ilk ihracat da geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilmiş oldu. 10 bin ton kapasiteli ilk fazını tamamladığımız Türkiye'nin ilk nikel-kobalt işletme tesisinde ikinci faz çalışmalarımız devam ediyor. 2023’te toplam kapasitemiz 20 bin tona ulaşırken bu tesise yaptığımız toplam yatırım da 700 milyon dolara çıkmış olacak.

Zorlu Grubu olarak 64 yıldır olduğu gibi önümüzde dönemde de Türkiye’nin hayallerine hayat vermeye devam edeceğiz. Bizi biz yapan sınırsız hayal gücümüz, cesaretimiz, girişimciliğimiz ve yenilikçiğimiz ile global bir lider şirket olmak için çalışmayı sürdüreceğiz. Bu vesileyle bize emek, özveri, adanmışlıklarıyla katkıda bulunan tüm çalışanlarımıza, iş ortaklarımıza ve müşterilerimize teşekkürlerimi sunuyorum.

Saygılarımla,

Ömer Yüngül 

CEO