CEO MESAJI

Alternate TextDeğerli Paydaşlarımız ve Çalışanlarımız,

Zorlu Grubu olarak, geçtiğimiz dönemlerde hedeflediğimiz büyüme rakamlarına ulaşmış olmanın verdiği özgüvenle faaliyetlerimize kesintisiz olarak devam ediyoruz. Her yıl çift haneli büyümeyi hedefleyen Grubumuzun, ülkemizin oldukça kritik bir dönemden geçtiği 2017 yılında da stratejik planlarımızda ortaya koyduğumuz güçlü büyüme hedeflerine ulaşacağına dair inancımız tam.

2017 yılı Zorlu Grubu olarak, bir yandan planlanmış yatırımlarımızın sürdüğü bir yandan da ana faaliyet alanlarımızı derinleştirmeye devam ettiğimiz bir yıl olmaya devam ediyor. Grubumuzun ilk göz ağrısı olan tekstil sektöründe, dünya devlerinin inovatif ortağıyız ve dünyanın büyük moda markalarının kumaş üreticisi olmayı sürdürüyoruz. Avrupa’nın en büyük entegre polyester iplik üreticisiyiz. Bununla birlikte, Türkiye’nin en fazla ihracat gerçekleştiren tekstil şirketlerinden biriyiz ve mikroiplik teknolojisinde dünya lideri olarak yeni başarılara imza atmaya devam ediyoruz. Operasyonel anlamda verimliliğimizi her geçen gün daha da artırırken Türkiye’de ve 700 milyonluk nüfusa sahip çevre ülkelerde kendi ev tekstili mağazalarımızla büyümeyi sürdürüyoruz. Kendini temizleyen, nefes alan, en zor koşullara dayanan, nano ya da antimikrobiyal kumaşlar, Dry Touch teknolojsi ile üretilmiş nem yönetimi sağlayan ve organik pamuktan üretilmiş yüzde 100 organik ev tekstili ürünlerimiz ile dünyada 'Made by Zorlu’ markasını kabul ettirmiş olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. “Kendini Temizleyen Perde”, “Serin Tutan Pike”, “Led Işıklı Perde”, “İçerik Üreten QR Kodlu Nevresim” gibi akıllı ve yenilikçi ürünlerimiz ile fark yaratmayı sürdürüyoruz. Önümüzdeki dönemde de iki Ar-Ge Merkezimizden aldığımız güç ve inovatif yaklaşımımız ile iplik, kumaş ve ev tekstili alanında sektörün dünyaya açılan penceresi olmaya devam edeceğiz.

Grup şirketlerimizden Vestel, 2017 yılında da gösterdiği performans ile değişken pazar koşullarına rağmen büyümesini sürdürüyor. 154 ülkeye gerçekleştirdiği ihracat ile 19’uncu yılında da sektör liderliğini sürdüren Vestel, çoklu kanal stratejisinin de pozitif etkisiyle, TV’de pazar lideri olarak iç pazardaki gücünü her geçen gün daha da artırıyor. Önceki yıl Sharp ve geçen yıl Toshiba ile marka lisans anlaşması imzalayarak uluslararası pazardaki konumu da güçlendirmeye devam eden Vestel, bulunduğu pazarları derinleştirerek ve yeni pazarlara açılarak Türkiye’ye katkı yapmaya devam ediyor. Türkiye’nin teknoloji alanındaki lider markası Vestel, Türkiye’nin dijitalleşme sürecinde üstlendiği öncülük rolünü de güçlendirerek devam ettiriyor. Tüm ürünlerinin Akıllı Ev (Smart Home) entegrasyonunu başarı ile tamamlayan Vestel, akıllı yaşamı evlerden şehrin her alanında çözüm üretebilecek bir yapıya dönüştürmek için çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye’nin ilk yerli üretim akıllı telefonu Venus kısa sürede yüzde 7 pazar payına ulaşarak Türkiye’nin en çok satan 4 telefonundan biri olmayı başarmış bulunuyor. Dünya televizyon üretiminin yüzde 5’ini gerçekleştiren bir grup olarak 2020’de 40 milyon akıllı telefon üretmeyi hedefliyoruz. LED aydınlatma pazarındaki liderliği devam ederken NATO standartlarına uygun insansız hava araçları (İHA) artık uçuş yapabilir hale geldi. İHA’larımızı önümüzdeki dönemde ihraç etmeyi ve bu alanda dünyanın en önemli oyuncularından biri olmayı hedefliyoruz. Ar-Ge, inovasyon, teknoloji ve kalitesi uluslararası kuruluşlar tarafından da takdir edilmeye devam eden Vestel, Endüstriyel Mükemmellik Ödülleri’nde (Industrial Excellence Award) dünya devi rakiplerini geride bırakarak Avrupa Şampiyonu olurken 600 konutun bir yıllık enerji tüketimine eş tasarruf sağlayan projesiyle Vestel Beyaz Eşya Düşük Karbon Kahramanı oldu. Vestel City’yi Türkiye’de Endüstri 4.0 dönüşümünü tamamlayan ilk fabrika yapmayı hedefleyen Vestel ile önümüzdeki dönemde geleceğin hayali olan akıllı yaşamı, ürün ve hizmetlerimizle Türkiye’nin gündemine taşımayı ve bu konuda öncülük etmeyi sürdüreceğiz.

Enerji Grubumuz, yatırımı devam eden projelerinin birer birer devreye girmesi ile birlikte verimlilik ve karlılığını artıracak bir gelişim kaydediyor. Yerli ve yenilenebilir enerjide öncü bir grup olarak yeni santrallerimizi devreye alarak Türkiye’deki santrallerimizin toplam kurulu gücünün yüzde 73’ü, toplam portföyümüzün ise yüzde 53’ünü yenilenebilir enerji kaynaklarına dayanır hale getirmiş bulunuyoruz. 153 milyon dolar yatırım ile hayata geçirdiğimiz toplam 45 MW kapasiteli Alaşehir I Jeotermal Santrali ve 100 milyon Euro yatırım yaptığımız, 80,3 MW kurulu güce sahip Osmaniye Sarıtepe Demirciler Rüzgar Santralimiz geçen sene devreye alınmış bulunuyor. Tamamlandığında Türkiye’nin en büyük jeotermal santrali olacak Kızıldere III (165 MW) ve Alaşehir II (50 MW) jeotermal santralleri ile ilgili yatırım çalışmalarımız ise stratejik planlarımız doğrultusunda kesintisiz olarak devam ediyor. Geçen yıl Dorad Santrali’nden sonra İsrail’deki Ashdod ve Ramat Negev Kojenerasyon santrallerimiz de devreye alındı. Böylece İsrail’de ortağı olduğumuz üç doğal gaz santrali, bu ülkenin enerji ihtiyacının yüzde 7’sini 25 yıl boyunca karşılayacak hale gelerek yurtdışındaki gücümüzü daha da artırmış oldu. Yüksek potansiyeline inandığımız güneş enerjisi alanındaki faaliyetlerimizi de geliştirmeye devam ediyoruz. Bu doğrultuda Pakistan’da toplam 300 MW kurulu güce sahip olacak güneş enerjisi projesi yatırımı ile ilgili anlaşmaları imzaladık. Ayrıca güneş enerjisi alanında yeni nesil teknolojiler geliştiren First Solar’ın Doğu Avrupa, Avrasya ve Doğu Akdeniz bölgelerinde 26 ülkede en büyük iş ortağı ve tek distribütörü olarak ticari anlamda da önemli bir adım attık. Elektrik ticaretindeki faaliyetlerimizi geliştirmeye devam ederken yaptığımız 360 milyon dolarlık satın alma ile Osmangazi Elektrik Dağıtım Bölgesi’nde elektrik dağıtım ve satış faaliyetlerini üstlendik. Eskişehir, Bilecik, Uşak, Afyon ve Kütahya’yı içine alan ve Türkiye elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 4’ünü gerçekleştiren Osmangazi dağıtım bölgesinde 1,5 milyonu aşkın aboneye elektrik dağıtım ve satış hizmeti sunmaya başladık. Gaziantep ve Trakya bölgesinde GAZDAŞ ile hizmet verdiğimiz doğal gaz dağıtımı alanında 1,5 milyon aboneye 5 milyar metreküplük doğal gazın dağıtımını sağlamak hedefi ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Elektrik satışı ve ticareti ile doğalgaz dağıtımı ve ticareti dahil olmak üzere verimli, karlı, sürdürülebilir alanlara yatırım yapmaya önümüzdeki yıllarda da devam edeceğiz.

Gayrimenkul Grubumuz, Türkiye'nin ilk 5 fonksiyonlu karma kullanım projesi Zorlu Center’ın katkısıyla yatırımlarımızın meyvesini toplamaya başladı. Tüm fonksiyonlarımız, performansları ile yüzümüzü güldürmeye devam ediyor. AVM trafiği her geçen gün düzenli bir şekilde artarken, 2016’da Uluslararası Alışveriş Merkezleri Konseyi (ICSC) tarafından “Avrupa'nın En İyi Alışveriş Merkezi” ödülüne layık görülen Zorlu Center, sadece Türkiye’nin değil bölge ülkelerden gelen ziyaretçilerin de çekim merkezi olmaya devam etti. Önümüzdeki dönemde, bir yandan mevcut gayrimenkullerimizin verimliliği ve performansını artırmaya devam edip, bir yandan da yeni projeler için araştırma-geliştirme çalışmalarımızı hızlandıracağız.

Zorlu Performans Sanatları Merkezimiz ise dünyanın en saygın sanat etkinliklerini ve sanatçılarını Türkiye’ye getirerek kendi alanında dünyada ilk beş arasında yer alma hedefine bir adım daha yaklaştı. 4. sezonunda Broadway’in kült eseri West Side Story’yi 3 hafta boyunca ağırlayan Zorlu PSM, Türkiye’ye yeni bir caz festivali de hediye ederek; global ve yerli sahnenin duayen seslerini ağırladı. Dünyanın en köklü festivallerinden birisi olan, Barselona çıkışlı "müzik, yaratıcılık ve teknoloji" festivali Sonar’ı Türkiye dinleyicisiyle ilk kez buluştururken; tiyatroseverlerin de sezon boyunca vazgeçilmez mekanı olmayı başardı. Yeni sezon programlarını heyecanla beklediğimiz Zorlu PSM’yi ben de bir sanatsever olarak yakından takip etmeye devam ediyorum.

Madencilik ve metalürji alanında ise, Gördes’teki Meta Nikel Metalürji tesisimizde ticari üretimle birlikte ilk ihracat da geçen yıl gerçekleştirilmiş oldu. 10 bin ton kapasiteli ilk fazını tamamladığımız Türkiye'nin ilk nikel-kobalt işletme tesisinde ikinci faz çalışmalarımız devam ediyor. 2023’te toplam kapasitemiz 20 bin tona ulaşırken bu tesise yaptığımız toplam yatırım da 860 milyon dolara çıkmış olacak. Önümüzdeki dönemde madenden minerale taşıdığı yatırım sürecini ileri malzeme teknolojileriyle geliştirerek ülkemiz için katma değeri yüksek ürünler üretmek için çalışmaya devam edeceğiz.

Zorlu Grubu olarak 64 yıldır olduğu gibi önümüzdeki dönemde de Türkiye’nin hayallerine hayat vermeye devam edeceğiz. Bizi biz yapan sınırsız hayal gücümüz, cesaretimiz, girişimciliğimiz ve yenilikçiğimiz ile global bir lider şirket olmak için çalışmayı sürdüreceğiz. Bu vesileyle bize emek, özveri ve adanmışlıklarıyla katkıda bulunan tüm çalışanlarımıza, iş ortaklarımıza ve müşterilerimize teşekkürlerimi sunuyorum.

Saygılarımla,

Ömer Yüngül 

CEO