22. Çevre Ödülleri'nde Zorluteks büyük ödülün sahibi oldu

22. ÇEVRE ÖDÜLLERİ'NDE ZORLUTEKS’E BÜYÜK ÖDÜL

Sürdürülebilirlik bilinciyle hareket eden sanayicilerin teşvik edilmesi ve ödüllendirilmesi amacıyla 1995 yılından bu yana verilen ‘Kocaeli Sanayi Odası Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri’nde bu yıl Büyük İşletme kategorisinde “Zorluteks” büyük ödülün sahibi oldu.

Zorluteks Genel Müdürü Cemil Çiçek, düzenlenen ödül töreni sonrası yaptığı açıklamada: "Kurduğumuz sistem sayesinde tüm atıklarımızın yüzde 90-95'ini tekrar sanayiye ekonomiye kazandıracak şekilde değerlendiriyoruz. Bir miktar kontamine atıkları bertaraf etmek suretiyle hemen hemen hiç doğaya zarar vermeden üretim yapıyoruz" dedi.

22. KSO Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri'nde Büyük İşletme kategorisinde Karma Sektör Çevre Ödülü almalarının Zorluteks adına gurur verici olduğunu söyleyen Çiçek, şirket olarak kuruldukları günden bu yana gelecek planlarını sürdürülebilirlik ve ekolojik ürün üretme olarak belirlediklerini ifade etti. Çiçek, sürdürülebilirlik konusunda yaptıkları yeni ürün çalışmalarında çevre boyutunu ön plana aldıklarını kaydetti.

Çiçek, bu sayede böyle bir ödülü almaya hak kazandıklarını dile getirerek, "Bunun çevre anlamında 3 boyutu var. Bir tanesi atık olarak değerlendirdiğimizde kullandığımız atık su, emisyon ve katı atıkların değerlendirildiği bir çevre yönetim sisteminden bahsedebiliriz. Yaptığımız çalışmalarla tekstilde kullanılan kaynak su ön plana çıkıyor." ifadesini kullandı.

"Türkiye ortalaması dikkate alındığında yüzde 40 daha az su kullanıyoruz"

Çiçek, bundan sonraki süreçte daha az su kullanan boya ve baskı makinelerine yönelik yatırım yapmayı planladıklarını vurgulayarak, sürdürülebilirlik açısında bu yatırımları gerçekleştireceklerini kaydetti.

Tekstilin çevreyi kirleten bir sektör olarak düşünüldüğünü anlatan Çiçek, "Aslında bu öyle değil. Bu ödülle bunu kanıtlamış olduk. Yaptığımız çalışmalarla Türkiye ortalamasından yaklaşık yüzde 40 daha az kilogram başına su kullanan bir seviyeye geldik. Toplam kullandığımız suyun yüzde 40 azalması anlamına geliyor. Bunu da üniversitelerle yaptığımız çalışmalarla elde ettik." diye konuştu.

Emisyon anlamında karbon miktarını ölçüp buna karşılık gelecek fidan dikme projesi başlattıklarını ifade eden Çiçek, bu kapsamda da yaklaşık 100 bin fidan diktiklerini bildirdi.

Çiçek, bunu gelenek haline getirerek fidan dikimini sürdüreceklerini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Atıkların değerlendirildiği atık yönetim sistemi de önemli. Kurduğumuz sistem sayesinde tüm atıklarımızın yüzde 90-95'ini tekrar sanayiye ekonomiye kazandıracak şekilde değerlendiriyoruz. Bir miktar kontamine atıkları bertaraf etmek suretiyle hemen hemen hiç doğaya zarar vermeden üretim yapıyoruz. Atık seviyesini minimum seviyede tutarak üretim yapmanın mümkün olduğunu özellikle tekstil sektöründe genel kanının dışında örnek olduğumuzu söyleyebilirim. Hedefimiz, çalışanları da bu anlamda bilinçlendirmek." 

Bütün paydaşları, çevreye daha duyarlı üretim yapacak şekilde bilinçlendirdiklerini belirten Çiçek, şunları kaydetti:

"Ekolojik ürün olarak baktığımızda yüzde 100 organik ürün üreten Türkiye'de ilk firma biziz. Bu anlamda girdilerimizin ekolojik olmasına özen gösteriliyor. Zorluteks, Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarıyla büyümesine devam ediyor ve çevreyi koruyarak büyüyoruz. Yaptığımız Ar-Ge'de ürünlerin fonksiyonel olmaları, kullanıcıya konfor kazandırıp daha az enerji tüketecek kullanım kolaylıkları sağlayacak. Kendini temizleyen, kolay ütülenebilen, kolay kuruyan ürünler üretmeyi hedefliyoruz. Bunları da piyasaya sürüyoruz."

Dünyada artık insanların aldıkları ürünlerin çevreci yapılarını da kontrol ettiğini ifade eden Çiçek, "Özellikle İngiltere, ABD'de gibi ülkelerde ekolojik ürün, organik ürün, kendi kendini temizleyen ürünler karşılık görüyor. Bunla ilgili ürün üretmeye devam edeceğiz. Ülkemizde de bu yaygınlaşacaktır. Bu anlamda yurt dışında tercih edilen fabrikaların başında geliyoruz." şeklinde konuştu.

Çiçek, şirket olarak geçen yılın üzerinde ciro yapmayı hedeflediklerini belirterek, "Geçen yıl seviyesinde üretimimiz devam ediyor. Günde yaklaşık 350 bin metre perde ve nevresim olarak üretimimiz var. Önümüzdeki dönemde yapılan yeniliklerle, led perde, nevresim, kendi kendini temizleyen ürünler, masa örtüleri, halı ve kilim anlamında farklı ürünlerle ciromuzu arttırmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

13.06.2016