TAÇ, geleceğin ev tekstili tasarımcılarını 14. kez ödüllendirdi

Zorlu Tekstil Grubu’nun ev tekstil alanındaki lider markası TAÇ’ın 14. kez düzenlediği “Bir De Sen Tasarla Yarışması”nda dereceye girenler, 16 Mayıs Pazartesi günü Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde düzenlenen görkemli bir ödül töreni ile açıklandı. Ödül törenine Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, Zorlu Tekstil Grubu Başkanı Vedat Aydın, Zorlu Holding ve Zorlu Tekstil Grubu yöneticileri, Zorlu Ailesi üyeleri ve TETSİAD yöneticileri katıldı.

Ev tekstili sektörünün lider markası TAÇ’ın Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) işbirliği ile bu yıl 14. kez düzenlediği “Bir De Sen Tasarla Yarışması” sonuçlandı. Türkiye genelindeki üniversitelerin Mimarlık ve Güzel Sanatlar Fakülteleri’nde öğrenim gören lisans öğrencileri ile Eğitim Fakülteleri’nin Resim-İş Öğretmenliği Bölümü lisans öğrencilerinin katıldığı, “14. TAÇ Bir De Sen Tasarla Yarışması”nda sonuçlar, 16 Mayıs tarihinde Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde düzenlenen görkemli törenle açıklandı.

Geleceğin tasarımcılarını ev tekstili sektörü ile buluşturmayı amaçlayan yarışmanın ödül töreni,  Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, Zorlu Tekstil Grubu Başkanı Vedat Aydın, Zorlu Holding ve Zorlu Tekstil Grubu Yöneticileri, Zorlu Ailesi üyeleri, akademisyenler ve üniversite öğrencilerinin yanı sıra çok sayıda davetlinin katlımı ile gerçekleştirildi.

Bu yıl “Zıtlıkların Uyumu” teması ile yarışan isimler arasından, 14. TAÇ Bir De Sen Tasarla Yarışması’nda birinci seçilen İrem Öğütcü ödülünü Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu’nun elinden aldı. İkinci seçilen Alp Çağrı Korumaz’a ve üçüncülük ödülünün sahibi Gülseda Alaybeyoğlu’na ise ödüllerini Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Olgun Zorlu takdim etti. Ayrıca ilk 3’e seçilen eser sahipleri, maddi ödüllerin yanı sıra, Maison&Objet Paris Fuarı’na Zorlu Tekstil Grubu’nun davetlisi olarak katılmaya da hak kazandı. Törende, 6 adet  Mehmet Zorlu Vakfı Özel Bursu ve 4 bin TL değerindeki TETSİAD Özel Ödülü de sahiplerini buldu.

Online Özel Ödülü de kullanıcıların oylarıyla belirlendi

Bu yıl ilk kez hayata geçirilen Online Özel Ödülü kapsamında; jüri değerlendirme toplantısında ilk değerlendirme turunu geçen eserler, 16 Mayıs 2016 tarihinden itibaren bir hafta boyunca birdesentasarla.com web sitesinde oylandı. 1 hafta süren oylama sonucunda, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencisi Ayşe Özen, en fazla oyu alarak 3 bin 500 TL değerindeki Online Özel Ödülü’nün sahibi oldu.

TAÇ, ayrıca dereceye giren eserleri üreterek, www.tac.com.tr adresinde online satışa sunacak. Kazananlar aynı zamanda, Zorlu Tekstil Grubu’nda iş veya staj imkanı da elde edebilecek.

“TAÇ Bir De Sen Tasarla Yarışması” ile 14 yıldır kesintisiz olarak sanayi ve eğitim işbirliğine katkıda bulanan TAÇ, uluslararası pazara sunulabilecek, ev tekstilinde moda yaratabilecek özgün tasarımları ortaya çıkarmayı ve ev tekstili sektöründe “tasarımcı” kimliğinin güçlenmesine yardımcı olmayı amaçlıyor. Bu yıl on dördüncüsü düzenlenen, 44 üniversiteden 525 eserin başvurduğu “TAÇ Bir De Sen Tasarla Yarışması”nın kazananları, Zorlu Tekstil Grubu yöneticileri, TETSİAD Yönetim Kurulu Üyesi, fotoğraf stilisti ve görsel danışman, moda tasarımcısı ve akademisyenlerin de aralarında bulunduğu yarışma jürisi tarafından belirlendi.

Yarışma kapsamında birinci; 12 bin TL, ikinci; 9 bin TL ve üçüncü 6 bin TL para ödülü ile ödüllendirildi.

  • 14 yılda 5 bine yakın eser başvurdu.
  • 14 yılda 90’a yakın öğrenciye Mehmet Zorlu Vakfı Bursu verildi.
  • 14 yılda 160 tasarım ödüle layık görüldü ve tasarımlar üretilerek nevresime dönüştürüldü.