Zorluteks, sektöründe “Yetkilendirilmiş Yükümlü Statü Belgesi”ni alan ilk firma oldu

Zorluteks, ev tekstili sektöründe “Yetkilendirilmiş Yükümlü Statü Belgesi”ni alan ilk firma oldu 

Dünyanın sayılı ev tekstili üreticileri arasında yer alan Zorluteks,  güvenilir firmaların gümrükteki prosedürlere takılmadan hızlı bir şekilde işlem yapmaları için geliştirilen “Yetkilendirilmiş Yükümlü Statü Belgesi”ni alan ilk ev tekstili firması oldu.

Bünyesinde yer alan perde ve ev tekstili üretim tesisleri dünyaca ünlü markaları ile ev tekstilinin lider kuruluşlarından olan Zorluteks, aldığı Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü Belgesi (AEO) ile şeffaflık, izlenebilirlik, hesap verilebilirlik ve tesis güvenliği noktalarında talep edilen standartları karşılaması ile gümrükler nezdinde güç kazandı.

AB ülkeleri, Amerika, Güney Kore ve Japonya olmak üzere dünyanın 46 ülkesinde uygulanan Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü, 2013 yılından itibaren Türkiye’de de uygulanmaya başlandı. Yetkilendirilmiş Yükümlü, gümrük yükümlülüklerini yerine getiren, kayıt sistemi düzenli ve izlenebilir olan, mali yeterlilik, emniyet ve güvenlik standartlarına sahip bulunan, kendi oto kontrolünü yapabilen güvenilir firmalara gümrük işlemlerinde birtakım kolaylık ve imtiyazlar tanıyan uluslararası bir statü olarak tanımlanmaktadır.