Benim Renkli Sınıfım Projesi Hayalleri ‘Harekete’ Geçiriyor

TAÇ’ın TOG ile birlikte yürüttüğü, çocukların çizimlerinin birer perdeye dönüştüğü bu projeyle ilgili merak ettiğiniz her şey bu yazıda!

Benim Renkli Sınıfım Projesi Hayalleri ‘Harekete’ Geçiriyor

Daha iyi bir gelecek için çalışan bir kurum olarak, bu geleceğin çocukların elinde olduğuna inanıyoruz.  Bu nedenle çocuklara gönüllülük ve birlikte iyi yaşam konularında farkındalık kazandıran sosyal sorumluluk projelerini önemsiyoruz. Bu vizyonla başlattığımız ‘Benim Renkli Sınıfım’ projesi de çocukların hayallerine hayat vermeyi sürdürüyor.

TAÇ olarak, Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) işbirliği ile 2019 yılında hayata geçirdiğimiz ‘Benim Renkli Sınıfım’ projesi büyümeye devam ediyor. 

Çocukların çizimleri perdeye dönüşüyor

İlköğretim çağındaki çocukları gönüllülük, sivil toplum ve birlikte iyi yaşam konusunda güçlendirmeyi, çocukların eğitim ortamını güzelleştirmeyi ve böylece çocukların okula olan aidiyet duygularını pekiştirmeyi amaçlayan proje pek çok etkinliği geride bıraktı. Çocukların yaptığı resimlerin TAÇ tarafından perdeye dönüştürüldüğü proje ile bugüne kadar binlerce çocuk, kendi çizdikleri resimlerin yer aldığı perdelerin renklendirdiği sınıflarda eğitim görmenin mutluluğunu yaşadı. 

Projenin ikinci yılı, Kayseri’nin Develi ilçesindeki Çaylıca Şehit Jandarma Er Zeki Özbek İlkokulu’nda gerçekleşen yaz kampıyla başladı. Yaz okulunda 52 çocukla bir araya gelen Zorlu Tekstil ve TOG gönüllüleri, sivil toplum, birlikte iyi yaşam, gönüllülük ve çocuk hakları gibi konuların işlendiği çeşitli atölye çalışmaları gerçekleştirdiler. 

Atölye çalışmalarında yaratıcılıklarını geliştiren çocuklar, sınıflarındaki perdeler için de resim çizerek hayallerini kâğıda döktüler.

6 şehirde, 25 okul renklenecek

İlk yılında Mardin, Samsun, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, Manisa, Sivas ve Şanlıurfa olmak üzere 8 şehir ve 30 okulda 1756 çocuğa ulaşan projenin ikinci yılında, 6 farklı şehirdeki 25 okulda toplam 1860 çocuğa ulaşılması hedefleniyor.

Zorlu Holding Tekstil Grubu Başkanı Necat Altın, ‘Benim Renkli Sınıfım’ projesiyle çocukları hem mutlu etmek hem de herkesin mutluluğu için sorumluluk üstlenmeye özendirmek istediklerini ifade etti. Altın, “Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın alanındaki köklü bilgi ve deneyimlerinden yararlanarak hazırladığımız projemiz, çocukları yalnızca kendi resimlerinin bulunduğu ortamlarda ders yaparak mutlu etmekle kalmıyor, aynı zamanda onlara gönüllülük ruhunu kazandırarak daha güzel bir yaşam için kendilerinin de sorumluluk almaları gerektiğini onlara anlatıyor” dedi.

‘Sadece çocukların değil, gençlerin de hayatı değişti’

TOG Genel Müdürü Murat Çitilgülü ise, projenin çocuklarla sınırlı kalmadığını, gençlerin de hayatını değiştirdiğini söyledi. 

8 Mayıs 2018’de Mardin’de başlatılan projede Toplum Gönüllüsü gençlerin 15 ilde, 48 okulda, 3 bin 485 çocuğa ulaştığını anlatan Çitilgülü şu ifadeleri kullandı; “Sadece çocukların değil, gençlerin de hayatı değişti. ​Proje kapsamında eğitim alan Toplum Gönüllüsü gençlerin yürüttüğü eğlenceli atölye çalışmalarıyla çocukların hayallerini resmetmeleri sağlandı. Bu resimler, TAÇ üretim tesislerinde uzman ekipler tarafından her sınıf için özel olarak tasarlandı ve perdeler yerel Taç Perde bayilerinin desteğiyle sınıfların pencerelerindeki yerini aldı. Toplum Gönüllüleri Vakfı olarak, 18 yıldır gençleri güçlendirip yarattıkları değişimle pek çok kişinin ve canlının yaşamına dokunduğuna şahit oluyoruz.”