Doğa İçin Akıllı Yatırım: Zorluteks, Üretimde Temiz Yazılıma Geçti

Maksimum kaynak verimliliğini hedefleyen Zorluteks’ten Temiz Üretim Yazılımı hamlesi! Merak ettikleriniz bu yazıda!

Doğa İçin Akıllı Yatırım: Zorluteks, Üretimde Temiz Yazılıma Geçti

Sürdürülebilir bir çevre anlayışının sadece var olanı korumaktan geçmediğini, inovasyona odaklanan akıllı teknolojileri de gerektirdiğini düşünüyoruz. Bu nedenle geleceğe doğru büyük bir adım daha attık: Ev tekstilinin geleceğini tasarlarken doğal kaynakları da en verimli şekilde kullanmayı hedefleyen Zorluteks, ‘Temiz Üretim Yazılımı’nı geliştirdi. 

Yazılım sayesinde tesisteki makinelerin üretim esnasında kullandıkları elektrik, su, doğalgaz ve buhar tüketimleri anlık olarak takip edilerek raporlanabiliyor. Böylece maksimum verimlilik sağlanıyor.

Hedef 1 kg kumaş üretiminde 70 litre su kullanmak!

‘Gelecek için Bugün’den başlayarak sürdürülebilir bir dünya hedefiyle üretim yaptıklarını belirten Zorluteks Genel Müdürü Cemil Çiçek, “Sektörde 65 yılı aşkın tecrübeyle ve büyük bir sorumlulukla üretimlerimizi gerçekleştiriyoruz. GOTS (Global Organic Textile Standards) ve OEKO TEX belgeleri ile çevreci duruşumuzu kanıtlıyoruz. Sertifikalı organik ürünler tasarlayarak ekolojik üretimi destekliyoruz. Dijital baskı makinelerimiz sayesinde teknolojik bir altyapı kurduk ve üretimlerimizin çoğunu bu makinelerde yapıyoruz. Zorluteks olarak bu alana çok fazla yatırım yaptığımızı rahatlıkla söyleyebilirim” dedi.

‘Temiz Üretim Yazılımı’ ile üretimde kullanılan makinelerin kaynak tüketimlerini anlık olarak izleyebildiklerini belirten Çiçek, sözlerine şöyle devam etti: “1 kg kumaş üretmek için kullandığımız elektrik, su, doğalgaz ve buhar tüketim miktarı bu yazılımla hesaplanıyor. Kullanılan kaynaklar için 2020 hedeflerimiz de sistem hafızasında bulunuyor. Böylelikle sürdürülebilir bir dünya hedefimizin ne kadarını gerçekleştirdiğimizi anı anına takip edebiliyoruz. Dünyada 1 kg kumaş üretimi için ortalama 120 litre su kullanılırken, biz bunu 80 litreye kadar düşürmüştük. Yazılım sayesinde anlık takiplerimiz ve uygulamalarımızla bu kullanımı 70 litreye kadar düşürmeyi hedefliyoruz.”

“Dünyada 1 kg kumaş üretimi için ortalama 120 litre su kullanılırken, biz bunu 80 litreye kadar düşürmüştük. Yazılım sayesinde anlık takiplerimiz ve uygulamalarımızla bu kullanımı 70 litreye kadar düşürmeyi hedefliyoruz.”

Geleceğin yenilikçi ürünleriyle sürdürülebilir evler

Bugüne kadar kullanıcıların hayatını kolaylaştıran çevre dostu pek çok ev tekstili ürünü geliştirdiklerini belirten Cemil Çiçek, “Zorluteks olarak çevreyi, doğamızı koruyan ürünlerimiz ve üretimlerimizle ev tekstilinde öncü rol üstleniyoruz. Bu bilinçle hayata geçirdiğimiz pet şişe ve polyester ipliklerin geri dönüşümüyle hazırladığımız TAÇ Reborn perdelerin yanı sıra pamuk ve tencel ipliklerin geri dönüştürülmesiyle elde ettiğimiz TAÇ Reborn nevresimler, çevresel sürdürülebilirliği destekleyen ürünlerimiz arasında bulunuyor” diye konuştu.

Çevre dostu adımlarımız hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Zorlu Holding 2019 Sürdürülebilirlik Raporu’na göz atabilirsiniz!