İşte ‘’Parlak Bi’Fikir’in’’ İkinci Döngüsünde Yatırım Alan ve İç Proje Olarak Devam Eden Girişimler!

‘’Parlak Bi’Fikir’de yatırım alan ve iç proje olarak devam eden takımlar açıklandı!

İşte ‘’Parlak Bi’Fikir’in’’ İkinci Döngüsünde Yatırım Alan ve İç Proje Olarak Devam Eden Girişimler!

Zorlu Holding’in Akıllı Hayat 2030 sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında, çalışanların parlak fikirlerini gerçekleştirmelerine imkân veren, dinamik ve yenilikçi kurum kültürünü pekiştiren girişimcilik programı Parlak Bi’Fikir’in ikinci döngüsünde yatırım alan girişimler belli oldu: Be Right Back, Geliverio, Ne Ekersen. Selffix’in ise girişimcilik yolculuğuna Vestel’de iç proje olarak devam edeceği kararlaştırıldı.

Girişimler çalışmalarına, Zorlu Holding’in %25 ortaklığıyla bağımsız birer start-up olarak devam edecek. Bu ortaklık kapsamında, hukuktan muhasebeye, insan kaynaklarından iletişime kadar birçok destek alacaklar. İki aşamalı olarak gerçekleşmesi planlanan yatırımın ilk aşamasında her girişime 500.000 TL yatırım yapılacak.

İkinci döngüye 720 fikir başvurusu yapıldı

İkinci döngüye, tam 720 fikirle başvuru yapıldı. Değerlendirme sonucunda seçilen takımlar, bootcamp ve bireysel dönüşüm atölyeleriyle online çalışmalar yaptı. Bu süreç boyunca 112 buluşma gerçekleştirildi. Parlak Bi’ Fikir’in birinci döngüsüne katılan ve Zorlu Grubunu’nun inovasyon kültürü dönüşümünde önemli bir rol üstlenen İnovasyon Elçileri ise seçilen takımlarla tecrübelerini paylaştı.

Yatırım kazanan ‘’Parlak Fikirler’’

Be Right Back (BRB): Onur Can Kılıç, Pelin Kumcular ve Yarkın Yetkin 

Be Right Back, donanımı güçlü olmayan bilgisayarların, yüksek donanım isteyen oyunları sadece internet üzerinden oynamaya imkân veren bir proje. Girişim, aynı zamanda güçlü bilgisayara sahip kişilerin donanımlarını başkalarına kiralayarak gelir elde edebilmelerini sağlamayı da amaçlıyor.

Geliverio: Adnan İnce ve Ulaş Çavuş

Geliverio yazılımı, işletmelere, en uygun kargo süreci hizmetini sunuyor ve ayrıca kargo şirketleri için de gönderi alımını kolaylaştıracak birçok uygulamayı içeriyor. Yazılımda, gönderi adresi ve kilosuna en uygun fiyat, teslimat hizmeti veren kargo firmaları güncel olarak kullanıcıya sunuluyor.

Ne Ekersen: Emre Taşkıran ve Gökay Sert

Tarım teknolojileri geliştiren firmalar ve start-up’lar ile çiftçiler arasında güçlü bir iletişim kuran girişim, sektördeki iş ağını büyütmek, işletmeler ile çiftçiler arasındaki etkileşimi kuvvetlendirmeyi amaçlıyor. Girişim, ‘’super app’’ tipi mobil uygulama aracılığıyla, gelirlerini ilan, reklam, ürün satışından kazanmayı hedefliyor.

Selffix: Burak Özdemir, Özgün Uçankale ve Kutay Kutlu

Elektronik ürünlerin servis işlemlerinin uzaktan analizini ve çözüm önerilerini sağlayan bir platform olan Selffix, AR teknolojisini kullanarak üreticilerin kullanıcıların cihaz problemlerini ‘’remote’’ olarak tespit edebilmeyi amaçlıyor. Selffix sayesinde elektronik cihaz markalarının satış sonrası maliyetlerinin azaltılması, hizmet sürelerinin kısaltılması sağlandığı gibi müşteri memnuniyeti de artırılmış oluyor. 

“Dünya ve Türkiye’nin türlü meselelerle yüzleştiği bir dönemde, etki gücü yüksek bir grup olarak biz inovasyon ve teknoloji odaklı çözümler üretmenin gücüne inanıyoruz. Sorumlu yatırım holdingi olma yolunda, sürdürülebilirlik hedeflerimizle hareket ederken; radikal dönüşümlere ayak uyduran çevik, dinamik bir yönetim anlayışı ve yılmazlık ilkesiyle hareket ediyoruz. Her yeni güne 33 bini aşkın bir aile olarak başlıyoruz; bu ailenin her ferdinin de yeni dünyanın ihtiyaçlarına yanıt verme, çözüm ortağı olma isteği; yaratıcılığını, girişimci ruhunu güçlendiren bir çalışma ortamında etki gücünün farkındalığıyla hareket etme sorumluluğu ve arzusu da var. Bu gerçeklerden yola çıkarak; ortak akıldan, kolektif çalışma prensiplerinden beslenen, esneklik çeviklik ilkeleriyle uyum kapasitesi yüksek bir kurum kültürünü güçlendirmek adına zemin açmaya devam edeceğiz. Yatırım yaptığımız kurumumuzdan çıkan yeni girişimler, direkt sektörlerimizle ilintili de olmayabiliyor. Bunu da grubumuz adına yeni iş alanlarını tecrübe etmemizi kolaylaştıran; aynı zamanda toplumsal, çevresel sorunlara yanıt veren etki yatırımcılığı bakış açısıyla da değerlendiriyoruz. Yatırım portföyümüzde her geçen gün bu yaklaşıma paralel gelişiyor.” 
Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül