Parlak Bi’Fikir’in İkinci Döngüsünün Finali Tamamlandı!

Parlak Bi’fikir’de yatırım görüşmesi almaya hak kazanan takımlar belirlendi.

Parlak Bi’Fikir’in İkinci Döngüsünün Finali Tamamlandı!

Parlak Bi’Fikir nedir?

Parlak Bi’Fikir, Zorlu Holding’in Akıllı Hayat 2030 vizyonu kapsamında grup genelindeki ofis çalışanlarına yönelik gerçekleştirdiği kurum içi girişimcilik programıdır. Kurumda inovasyon kültürünün ve girişimcilik ruhunun gelişmesi, sorunlara kalıcı çözümler bulabilmek ve bu çözümleri teknolojiyle birleştirerek etki ve erişim alanını geliştirmek üzere başlatılan programda, ‘’parlak bir fikri’’ olan Zorlu çalışanları, çeşitli değerlendirmelerden geçerek, Zorlu Grubu’ndan yatırım alarak fikirlerini hayata geçirmek üzere desteklenir.  

İkinci döngüde yatırım görüşmesi yapmaya hak kazanan takımlar belli oldu!

10 Haziran 2020’den bu yana devam eden bu heyecan verici sürecin finali; 14 Nisan günü Zorlu Grubu genelinde tüm çalışma arkadaşlarımızın katılımı ve destekleriyle 700’ü aşkın fikir arasından seçilerek tohum yatırım alan Be Right Back, Buyviser, Cold Check, Geliverio, InvestNgreen, Ne Ekersen, Selffix, WorkHack ekiplerinin yatırımcı sunumlarını yaptığı bir buluşmayla gerçekleştirildi. 15 Nisan’da ise; Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül, Vestel Ventures Yönetim Kurulu Üyesi Mümin Cengiz Ultav, Zorlu Grubu üst yönetimi, S360 CEO’su Kerem Okumuş ve Tiko CEO’su Sina Afra’nın jüri üyesi olduğu ve tüm takımların değerlendirildiği buluşmanın neticesinde Vestel Ventures ile yatırım görüşmesi yapmaya hak kazanan takımlar belirlendi. Projeler ve takım üyeleri için;  

Be Right Back 

Be Right Back, oyunculara istediği oyunu, istediği zaman, dilediği cihazdan oynama imkanı sunan bir yazılım geliştiriyor.

Onur Can Kılıç - Vestel Ticaret
Pelin Kumcular - Vestel Elektronik
Yarkın Yetkin - Vestel Ticaret

Geliverio

Geliverio, kargo şirketlerine kolay gönderi deneyimi sağlarken işletmelere dinamik fiyatlama ve hızlı teslimat ile en uygun kargo alternatiflerini sunan bir uygulama üzerine çalışıyor.

Adnan İnce - Vestel Beyaz Eşya
Pırıl Tonguç - Vestel Beyaz Eşya
Ulaş Çavuş - Vestel Elektronik

Ne Ekersen

Ne Ekersen, çiftçiler için başta hasat olmak üzere çeşitli akıllı tarım hizmetleri sağlayan bir teknoloji firması olarak öne çıkıyor.

Derya Çelikutku - Vestel Ticaret
Emre Taşkıran - Vestel Elektronik
Gökay Sert - Vestel Elektronik

Selffix

Selffix ise elektronik ürünlerin servis ihtiyaçlarını uzaktan çözmeye yönelik bir platformun geliştirilmesine odaklanarak uçtan uca etkileşimi yeniden tasarlayan bir araç olmayı hedefliyor.  

Burak Özdemir - Vestel Ticaret
Özgün Uçankale Ayvaz - Vestel Elektronik
Kutay Kutlu - Vestel Elektronik

14 Ocak’ta gerçekleşen İkinci Döngü Ara Değerlendirme buluşmasında tohum yatırımı almaya hak kazanan 8 takım hakkında detaylı bilgiye bu videodanulaşabilirsiniz.

Ayrıca, Zorlu Grubu'nun kurum içi girişimcilik yolculuğunu bu videodan izleyebilirsiniz.

“Kazan-kazan yaklaşımıyla; katılımcıların ve hatta Zorlu Grubu’ndaki herkesin hep birlikte öğrendiği, dönüştüğü bir platform, bir süreç söz konusu.”

Kazan-kazan yaklaşımıyla; katılımcıların ve hatta Zorlu Grubu’ndaki herkesin hep birlikte öğrendiği, dönüştüğü bir platform, bir süreç söz konusu… Grubumuzda sürdürülebilirliği bir iş yapış biçimine dönüştürmek adına inovasyon gücümüzü ve girişimcilik kültürümüzü daha da güçlendirme yolunda Parlak Bi’Fikir programı gerçekten kıymetli bir kazanım. Amacımız sadece yenilik bulmak ya da kar odaklı girişimler yaratmak değil. Biz aksine grubumuzda kökten bir değişim başlatmak ve bunu kurum kültürümüze işlemek için bu programı kritik bir araç olarak konumlandırdık. Bu çalışmaların herhangi birine dokunmuş bir çalışma arkadaşımız, kendisini mutlaka geliştirdi ve kurumsal hayatın getirdiği standart kalıplardan sıyrılıp, farklı bakış açıları kazanarak motivasyonunu daha da arttırdı. Zorlu Grubu’nda dönüşümün tetiklendiğini, inovasyon ve girişimcilik kültürünün pekişmeye başladığını hep birlikte gözlemliyoruz. Hatta birçoğumuz artık girişimci olma tanımının sadece start-up kurmak;  sıfırdan yeni bir projeye başlamak anlamına gelmediğinin de farkında… Bu ilgi ve heyecan, tam da bunun bir göstergesi. Bu süreçteki en büyük kazanımlarımızdan birisi elbette ki inovasyon elçilerimiz. Programa katılıp yatırım alamayan ama inovasyonu şirket içinde yayan, kurum içi girişimcilik sürecinde aldıkları eğitimler ile iş yapış şekillerine pozitif katkı sağlayan bu arkadaşlarımızı gönülden tebrik ediyorum. Kendini girişimcilik dünyasına ait hisseden herkesin zorluparlakbifikir.com.tr üzerindeki kütüphanemizden, Zorlu Holding Youtube kanalının Parlak Bi’Fikir listesinde yayınlanan video içeriklerinden yararlanmaya davet ediyorum

Vestel Ventures Genel Müdürü Metin Salt

‘’Parlak Bi’Fikir kapsamında gerçekten çok kıymetli fikirler, eğitimler ve fayda yaratan dijital ve konvansiyonel içerikler var."

Akıllı Hayat 2030 stratejimizin en kritik süreçlerinden biri olan kurum için girişimcilik programımız Parlak Bi’Fikir’de ikinci döngüyü ne mutlu ki tamamlıyoruz. Pandemi döneminde grup olarak inovasyon odaklı yaklaşımı, çeviklik ve hızlı öğrenme gibi meziyetlerimizi daha da geliştirdik. Girişim dünyasında yaygın olan bazı kavram ve çalışma biçimlerini de kurum kültürümüze daha çok entegre ettiğimiz bir dönemden geçtik. Hukuk, insan kaynakları, satın alma, muhasebe, kurumsal iletişim, finans Vestel Ventures ekibi başta olmak üzere tüm proje ekibi canla başla çalıştı; ekiplere destek verdi. Mentorluk üstlenen, arkadaşlarımıza bilgi ve deneyimlerini aktaran yönetici arkadaşlarım, her kademede desteğini esirgemeyen bu sürece inanan, heyecan duyan herkese teşekkür ediyorum. Girişimcilik ve inovasyon ruhunu kurum kültürümüzde pekiştirmeyi amaçlayan bu yolculukta; belirsizliklerle dolu bir dönemde sorumlu oldukları görevleri en iyi şekilde yerine getirirken; bir yandan da bu programın parçası olan, azim ve kararlılıkla çalışmaya devam eden tüm ekip üyelerimizi gönülden kutluyor, teşekkür ediyorum.

Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül

Girişimcilik ve girişimci düşünceyle ilgili çeşitli ipuçlarına ulaşmak için Zorlu Holding’in YouTube kanalını takip edebilir ve zorluparlakbifikir.com.tr üzerindeki kütüphaneden yararlanabilirsiniz.