Sürdürülebilir Geleceğin Mimarları: Çocuklar ve Gençler

Genç nesil bilinçleniyor. Çocuklara ve gençlere Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı anlatmanın yolları neler?

Sürdürülebilir Geleceğin Mimarları: Çocuklar ve Gençler

İklim krizinin olumsuz etkileri gözle görülür şekilde artarken sevineceğimiz gelişmeler de oluyor. Onlardan biri de çocuklarımızın temiz bir dünya yaratmak için her geçen gün daha fazla sorumluluk alması. İklim savunucusu Greta Thunberg’in gezegenimizi kurtarmak yaktığı meşale bugün çevreye duyarlı, genç bir neslin elinde yükselmeye devam ediyor. Onlar kontrolsüzce kirletilen dünyanın eninde sonunda kendilerine kalacağını biliyor ve çok geç olmadan önlem almak istiyorlar. Bu çabayı sürekli kılmak ve genişletmek ise bize düşüyor. Çocuklara çevre bilincini aşılamamız, doğayı sevmeleri ve korumaları için onları teşvik etmemiz gerekiyor.

Zorlu Grubu olarak bizler de üzerimize düşen sorumluluğu almayı, çocukları ve gençleri çevresel sorunlar üzerine düşünmeye sevk edecek, ilgilerini besleyecek proje ve fikirleri hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı yaklaşırken onlara ve ebeveynlerine sürdürülebilir kalkınma için Küresel Amaçlar’ı anlatan, eğitici ve faydalı kaynaklara yönlendiren özel bir içerik hazırladık. Doğa dostu yeni yaşam pratikleri öğrenebileceğiniz bu yazımızda öncelikle sürdürülebilirliğin ne olduğunu açıklıyoruz.

Sürdürülebilirlik ne demek?

Gezegenimizi iyileştirme fikrine dayanan sürdürülebilirliği tek bir cümle içine sıkıştırmak bir hayli zor. Ancak genel bir tanım yapacak olursak çevresel, ekonomik ve sosyal alanlarda gelecek nesillerin ihtiyaçlarını gözeterek yaşamak, bunun için bilinçli eylemler hayata geçirmek şeklinde ifade edebiliriz. Peki bu kavramı çocuklarımıza anlatmamız neden bu kadar önemli? Aslında cevap çok açık: Dünyadaki kaynakların hızla tüketildiği, çevrenin bilinçsizce kirletildiği, insanlar arasındaki eşitsizliğin giderek belirginleştiği böylesi bir gidişatı durduracak olanlar çocuklarımız. Sürdürülebilir bir yaşamın gerekliliklerini yerine getirerek, dünyayı onararak attıkları her adımda birbirlerini teşvik ederek yapacaklar bunu.

Ebeveynler, öğretmenler hatta bilinçli vatandaşlar olarak bizim de sorumlu olduğumuz ödevler var. Öncelikle çocuklara iyi bir rol model olmamız gerekiyor. Çevreye, insana, doğaya saygılı olmak belki de hayatta, bizden görüp öğrenecekleri en kalıcı ve faydalı pratik olabilir. Bu yolla aynı zamanda sürdürülebilir yaşama kendi katkımızı da sunmuş olacağız. Ek olarak, çocuklara gezegenin bizler için önemini ve onun üzerindeki etkilerimizi anlatmamız, erken yaşlarda sürdürülebilir alışkanlıklar kazandırabilmemiz büyük önem taşıyor. Gelecekte onları gezegenin sorunlarına ses çıkaran, çözümler üreten bireyler olarak görmek ve daha temiz bir dünyaya emanet etmek için bugünden harekete geçmemiz gerekiyor. Öyleyse gelin şimdi sürdürülebilir geleceğin izinde, çocuklar ve gençlerle birlikte yeni yaşam pratikleri kazanmanın yollarına bir göz atalım.

Eliks ile Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları

Eşit Bi’Hayat Senaryoda Kalmasın!

Birleşmiş Milletler öncülüğünde ortaya konan ve üye devletler tarafından resmi olarak 1 Ocak 2016’da kabul edilen 17 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı bulunuyor. Hükümetler, işletmeler, sivil toplum kuruluşları da dahil olmak üzere hepimizi ilgilendiren bu amaçlar; temelde yoksulluk, eşitsizlik ve iklim krizi sorunlarına değiniyor. Ancak onları yalnızca bizim bilmemiz yeterli değil, başarmak için çocuklarımızın da bilmesi ve bizimle iş birliği yapması şart. Bu noktada Eliks’ten destek alabiliriz. Fransız sanatçı Yacine Ait Kaci tarafından yaratılan bu çizgi karakter Küresel Amaçlar’ı çocuklara basit ve etkili bir dille anlatıyor.

Eliks’in katkısıyla hazırlanan 17 SKA kitapçığına buradan ulaşabilirsiniz.

Tembel insanın dünyayı kurtarma rehberi

“Tembel insan yoktur. Sadece kendisine esin kaynağı oluşturacak kadar güçlü amaçları olmayan insanlar vardır” demiş Anthony Robbins. Bazen küçük bir teşvikle büyük değişimler yaratmak mümkün. Yaşanılabilir bir gelecek için harekete geçmeye çağıran “Tembel İnsanın Dünyayı Kurtarma Rehberi” tam da bunu anlatıyor. Herkesi çözümün bir parçası olmaya, sürdürülebilir alışkanlıklar kazanarak fark yaratmaya çağırıyor. Küresel Amaçlar’ı hayata geçirmek için uygulanabilecek yöntemleri; “kanepede, evde, ev dışında ve işyerinde yapılabilecekler” şeklinde 4 temel başlıkta toplayan rehber, çocuklara ve gençlere pratik bir yol haritası sunabilir.

Daha fazla bilgi için rehbere buradan ulaşabilirsiniz.

Almamız gereken en büyük ders: Dünyayı kurtarmak

Eşit Bi’Hayat Senaryoda Kalmasın!

Doğaya karşı değil doğa ile uyumlu yaşamak… Son zamanlarda önemini daha çok fark ettiğimiz bu cümle hem çocuklar hem de yetişkinler için ders niteliğinde. Üstelik hayattaki tüm kırık notların telafisi varken doğayı korumamanın telafisi yok. Bunu çok iyi bilen iki tasarımcı Buse Gedik ve Göksel Gürsel bir araya gelerek “Dünya’nın En Büyük Dersi Platformu”nu kurmuşlar. Onlarca gönüllüyü bu platformda buluşturarak Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı öğretmenlere, çocuklara ve gençlere anlatmayı hedefliyorlar. Ayrıca burada Küresel Amaçlar’a göre hazırlanmış, her biri farklı yaş gruplarına hitap eden birçok eğitim materyali ücretsiz olarak sunuluyor.

Daha fazla bilgi için platformun sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Biraz da müzik: Kim dur diyecek?

Eşit Bi’Hayat Senaryoda Kalmasın!

Gençlere farkındalık kazandırmanın bir başka yolu da müziğin gücünü kullanmaktan geçiyor. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Ofisi ve Sertab Erener iş birliğiyle hazırlanan “Kim dur diyecek” şarkısı, dünyayı yok olmaktan kurtaracak genç bir dinleyici kitlesine ulaşmış durumda. Küresel Amaçlar’ın sık sık vurgulandığı şarkıda ayrıca yetkililere karbon emisyonlarını sınırlama çağrısı da yapılıyor.

Şarkının videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Sürdürülebilir Bir Yaşam Kültürü Oluşturmak

Eşit Bi’Hayat Senaryoda Kalmasın!

Sürdürülebilir bir yaşam kültürü oluşturmada gençlerin, ebeveynlerin ve öğretmenlerin rolü büyük. Bu noktada onların doğru kaynaklardan beslenmesi önem taşıyor. “Sürdürülebilir Yaşam Okulu” ise bu ihtiyaca cevap vermek için kurulmuş eğitici bir platform. Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları odağında; atölyeler, etkinlikler ve ders içerikleri oluşturarak genç ve yetişkin kesimi bilinçlendirmeyi amaçlıyor. Ayrıca dünyamız için fayda sağlayan insanların ve projelerin tanıtıldığı podcastler ile insanlara esin kaynağı olmak gibi bir hedefi de var.

Daha fazla bilgi için platformun sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Dünyanın Geleceği Sürdürülebilirllik Atölyesi

Çocuklara özel bir konseptle iklim eylemi, açlığa son, sudaki yaşam, eşitsizliklerin azaltılması gibi konulara yönelik farkındalıkları pekiştirmek için hazırlanan “Dünyanın Geleceği Sürdürülebilirlik Atölyesi”, 23 Nisan Cumartesi saat 15:00-16:30 saatleri arasında SDG4Kids iş birliğiyle gerçekleştiriliyor. Sürdürülebilirlik ve dünya meseleleri başlıklarında eğlenceli bir formatta imece platformu yürütücülüğünde Zorlu Grubu çocukları için düzenlenen atölyemize 8-11 yaş arasındaki çocuklarımız katılacak.

Özetle, sürdürülebilir bir gelecek ancak birlikteysek mümkün. Ancak şunu da çok iyi biliyoruz ki değişim çocuklarla başlayacak…