Zorlu Center’ın Temiz Enerji Uygulamaları

Zorlu Center; Zorlu Alışveriş Merkezi, Zorlu PSM ve Raffles İstanbul’da kullandığı enerjiyi Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası (I-REC) ile belgelendirdi.

Zorlu Center’ın Temiz Enerji Uygulamaları

Ufuk açmayı önceleyen sorumlu yatırım holdingi yaklaşımımızla toplum ve gelecek için yatırım yapıyor, bu kapsamda temiz ve doğa dostu enerji kullanımını bir adım öne çıkarıyoruz. Zorlu Gayrimenkul, Akıllı Hayat 2030 vizyonu doğrultusunda sürdürülebilirliği merkezine alarak Zorlu Center’ı çevresel, sosyal ve yönetimsel anlamda geliştirmeye devam ediyor.

Zorlu Center, bu anlayış doğrultusunda, Zorlu Enerji ile yaptığı iş birliği sonucu kullandığı enerjiyi Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası (I-REC) ile belgelendirdi. Bu sertifika Zorlu Alışveriş Merkezi, Zorlu PSM ve Raffles İstanbul’un enerji ihtiyacının, Zorlu Enerji’nin Alaşehir I Jeotermal Santrali’nde ürettiği yeşil enerji ile karşılandığını gösteriyor. Zorlu Center, sürdürülebilirlik odaklı bu yaklaşımı doğrultusunda aldığı I-REC ile tamamen gönüllük esasıyla yüzde 100 yenilebilir enerji kullanımına geçtiğini de tescillemiş oldu.

Üstelik sadece bu kadar değil. Çevresel etkisini azaltmayı sürdüren Zorlu Center, özellikle akıllı yönetim sistemleriyle elektrikli taksiden elektrikli araç şarj ünitelerine kadar birçok uygulamasıyla hem yaşamı kolaylaştırıyor hem de sürdürülebilir bir yaşam için yenilebilir enerji üretimi ve kullanımını teşvik ediyor. Zorlu Center’da bulunan ZES elektrikli araç şarj istasyonlarında da I-REC ile belgelendirilmiş temiz enerji kullanılıyor.

Bugüne kadar çevresel etkisini azaltacak birçok adım atan Zorlu Center, aldığı ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Belgesi ile sürdürülebilir enerji kullanımı konusunda önemli bir adım atmıştı.

I-REC nedir?

Yenilenebilir enerji yatırımlarını ve tüketimini yaygınlaştırmak amacıyla oluşturulan Yenilenebilir Enerji Sertifikaları (RECs-Renewable Energy Certificates), uluslararası bir sertifikasyon sistemi. Üretilen her birim elektriğin kaynağından tüketicilere ulaşana kadar takip edilerek güvenilir bir piyasa oluşturulmasını hedefliyor. Bu kapsamda RECS International tarafından geliştirilen Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası (I-REC), tüketicilerin yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen enerjiyi tüketmesini sağlayabilmek için bilinçli bir seçim yapmasına olanak sağlıyor. Ayrıca şirketlerin sürdürülebilirlik politikalarına da destek oluyor.