Zorlu Enerji'den İTÜ Güneş Arabası Ekibi’ne (İTÜ GAE) Tam Destek

İTÜ Güneş Arabası projesine Zorlu Enerji desteği.

Zorlu Enerji'den İTÜ Güneş Arabası Ekibi’ne (İTÜ GAE) Tam Destek

Zorlu Enerji, sürdürebilirliği ve temiz enerjiyi önemseyen vizyonuyla, bu kapsamdaki projeleri desteklemeye devam ediyor. Zorlu Enerji’nin sponsorluk sağladığı Türkiye’de ve uluslararası çapta başarısını kanıtlayan İTÜ Güneş Arabası Ekibi, proje sürecini bizler için anlattı.

İTÜ Güneş Arabası ekibi nasıl doğdu?

Blog

2004 yılından bu yana, 9 adet güneş enerjisiyle çalışan elektrikli araba üreten ekip, 3 kıtada 23’ten fazla ödül kazandı. Ekip, 13 farklı branştan 40 mühendis adayı üyesi, 100’ü aşkın mezun ve akademiden öğretim görevlileriyle birlikte hareket ederek, Türkiye’nin teknolojik gelişimine katkıda bulunmayı amaç ediniyor. 2006-2014 yılları arasında TÜBİTAK Formula G yarışlarında büyük başarı elde eden ekip, World Solar Challange ve European Solar Challenge gibi prestijli yarışlara da katıldı. Ekim 2021 yılında gerçekleşecek World Solar Challenge’a da katılacak olan ekip, yeni araçları üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Büyük ve eski bir ekip olmanın en büyük faydalarından biri, yapılan çalışmalardaki gelişime de şahit olmak. Ekip, hem araç üzerindeki teknolojiler anlamında hem de çıktıları anlamında her sene daha da gelişiyor. Bu gelişimin bir parçası olabilmek ve içerisinde etken rol oynayabilmek, insanın hayatının her noktasında hissedebileceği şeyler değil. Gelişmek, aynı zamanda sistemin eksik kaldığı yönleri düzeltmek ve daha iyiye götürmekle oluyor. Bu sebeple insan hata yapmayı ve bunları düzeltmeyi de ekibin içerisinde deneyimleyebiliyor. 40 kişiden oluşan ekibimizde, birçok farklı mühendislik branşından arkadaşlarımızla birlikte, multidisipliner bir yapıda takım olabilmeyi öğreniyoruz.

Ufuk Çay (İşletme Mühendisliği 3. Sınıf Öğrencisi)

Blog

‘’Bizim gibi gönüllü çalışan ve kâr amacı gütmeyen ekiplerde önümüze çıkacak tüm zorlukları aşmak için ise esas olarak yüksek motivasyon, inanç ve azim etkili olmakta. Bu noktada, bir araba üretiyor olmak ve bu arabayı uluslararası arenada pek çok prestijli üniversitenin ürünü ile aynı sahada yarıştırmak ana motivasyon kaynağımız. Tabii ki bu motivasyon ve belli hedefler etrafında birleşen insanlar olunca, sorunlara karşı ekip olarak düşünmek ve pes etmeden mücadele etmek sonuca ulaşmamızı sağlıyor.’’

Çetin Dalkılıç (Elektrik Mühendisliği 4. Sınıf Öğrencisi)

Blog

Zorlu Enerji, ülkemizde yenilenebilir ve temiz enerji sektörlerine yön vermekle kalmayıp dünya çapında da adından söz ettiren bir şirket. 

‘’Ekibimizin misyon ve vizyonuyla destekçilerimizin değerlerinin ve çevre politikalarının örtüşmesi bizim için en önemli konulardan biri. Destekçilerimizi temsil ederken sadece markalarını değil, markalarının temsil ettiği değerleri de taşıdığımızın farkındayız. Bu nedenle destekçilerimizin çevre duyarlılıklarını ve sürdürülebilirlik planlarını araştırıyoruz. Zorlu Enerji, ülkemizde yenilenebilir ve temiz enerji sektörlerine yön vermekle kalmayıp dünya çapında da adından söz ettiren bir şirket. Global yarışlarımızdaki en güçlü rakiplerimizin ana destekçileri genellikle ülkelerinin en büyük yerel enerji firmaları oluyor. Bu açıdan biz de Zorlu Enerji’yi ülkemizin değeri olarak temsil etme fırsatını bulduğumuz için çok mutluyuz. Bunun yanında iş birliğimizin düzenli toplantılar ve atölye ziyaretleri yoluyla desteklenmesi bizim için çok anlamlı. Örneğin, Avrupa yarışımızın ardından firma CEO’su Sinan Ak’ın da bulunduğu bir toplantıda yarış sürecimizi ayrıntılı bir şekilde aktardık ve önümüzdeki çalışmalarımızı sunarak fikir aldık. Düşüncelerimize her zaman önem verilmesi, problemlerimize çözüm bulabileceğimizi bilmek bizi oldukça güçlü hissettiriyor.’’

Hale İlkçakın (Ekonomi 4. Sınıf Öğrencisi)