"Bir Hayal Bir Oyun" Yarışması Başlıyor

Zorlu Holding “Bir Hayal Bir Oyun” yarışması ile geleceğin tiyatrocularının yetişmesine katkıda bulunuyor

Küçük bir işletmeden dev bir holding yaratan ve kendine olan inancını,  “Hayallerine Hayat Ver” marka sloganı çerçevesinde kurgulayarak toplumun tüm kesimlerine yönelik farklı projeler geliştiren Zorlu Holding, hayallerinin peşinden koşmak isteyen insanlara ilham vermeye devam ediyor. Zorlu Çocuk Tiyatrosu aracılığıyla 13 yıldır çocuklara ulaşarak hayal dünyalarını renklendiren Zorlu Holding, bu tecrübe ile şimdi de çocukların yeteneklerini fark etmelerini sağlayarak onları cesaretlendirmek ve özgüvenlerini artırmak üzere, “Bir Hayal Bir Oyun” adlı yarışmayı başlatıyor.  

“Bir Hayal Bir Oyun” Projesi’ni tanıtımı için düzenlenen basın toplantısında konuşan Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Olgun Zorlu, Zorlu Holding olarak Türkiye’yi geleceğe sınırsız hayal gücünün taşıyacağına inandıklarını vurgulayarak, “Sınırsız bir hayal gücü ve bu hayale ulaşmak için çok çalışarak  Türkiye’nin en büyük gruplarından biri haline geldik. Biz istiyoruz ki çocuklarımız da hayal kursun ve hayallerinin peşinden gitsin” dedi. 2003 yılında Zorlu Çocuk Tiyatrosu’nu kurarken de bu düşünce ile hareket ettiklerini söyleyen Zorlu, çocukların zengin hayal dünyasına tiyatro aracılığıyla bizzat şahitlik ederek eşsiz bir deneyim yaşadıklarına dikkat çekti. Zorlu, “Bu süreçte Tiyatromuz aracılığıyla 13 yılda, 1000’e yakın oyunla,700 bin çocuğa ulaştık. Her yıl yaklaşık 1,5 milyon TL kaynak aktarılan Zorlu Çocuk Tiyatrosu’na 13 yılda ayırdığımız kaynak 20 milyon TL’yi buldu.” diye konuştu.

Çocukların hayallerini gerçekleştirebilecekleri bir platform olacak

Olgun Zorlu, çocuklarla tiyatro aracılığıyla kurulan bu etkileşimin kendilerinde, “Çocukların hayalleri ile zenginleşen bir oyun sahneye konulsa ne kadar güzel olur” fikrini doğurduğunu açıklayarak; 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde hayata geçirilen ve 9 yaşında bir çocuğun hayal dünyası ile zenginleşen ve Zorlu Çocuk Tiyatrosu tarafından sahnelenen oyunu hatırlattı. “Aklımızda en başından beri böyle bir projeyi bir yarışmaya dönüştürmek fikri vardı. 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde sergilenen oyundan sonra aldığımız olumlu tepkiler bu fikrimizi hayata geçirme konusunda bizi daha da cesaretlendirdi. Edindiğimiz bu tecrübe ile şimdi çocukların zengin hayal dünyasını harekete geçirmek üzere benzersiz bir proje olan “Bir Hayal Bir Oyun” adlı hikâye yarışmasını başlatıyoruz” dedi.

Bu yarışmanın Türkiye’de bir ilk olacağının altını çizen Zorlu, “Bir Hayal Bir Oyun” yarışmasının, çocukların kurdukları hayalleri hayata geçirebilmeleri için fırsat sunacak bir platform olacağını ifade etti. Zorlu şöyle devam etti: “Çocuklara tiyatroyu ve hikâye yazarlığını sevdirmek, sanata yönlendirmek, hikâye yazımı konusunda temel becerileri kazandırarak yeteneklerini görmelerini sağlamak da hedeflerimiz arasında… Zorlu Holding olarak hayata geçirdiğimiz bu projeye Türkiye’nin dört bir yanından çocuklarımız kendi hayal güçleri ile yazacakları hikâyelerle katılabilecek. Türkiye için bir ilk olan bu projenin bugünün çocukları, yarının tiyatrocu, hikâye ve oyun yazarları için ilham kaynağı olacağına tüm kalbimizle inanıyoruz. Biz de Zorlu Holding olarak, dün olduğu gibi bugün ve yarın da onlara ilham vermek için yanlarında olmaya devam edeceğiz”

Kazananı alanında uzman üyelerin yer aldığı jüri belirleyecek

Zorlu Holding’in hayata geçirdiği bu projeye Türkiye’nin dört bir yanından, 2016-2017 yılında üçüncü veya dördüncü sınıfta okuyacak öğrenciler, hayal güçleri ile yazacakları “yolculuk” temalı özgün hikâyelerle katılabilecek.  

Tiyatro oyuncuları, tiyatro yazarları, akademisyenler, kitap yazarları gibi sanat dünyasında duayen olarak bilinen önemli isimlerden oluşan jüri tarafından yapılacak değerlendirme ile seçilen eser, uzman tiyatro yazarları tarafından senaryolaştırılarak bir tiyatro oyununa dönüştürülecek ve ardından sahneye taşınacak.

Jüri ekibinde pek çok uluslararası kongrede ülkemizi temsil eden oyun sahneleme hocası ve tiyatro yönetmeni Özdemir Nutku, ülkemizde çocuk edebiyatı alanındaki en önemli isimlerden “Kelime Çocuk Oyunları Atölyesi” isimli tiyatro grubunun da yöneticisi Dr. Asya Çağlar, çocuk edebiyatının bir diğer önemli ismi ve bu alanda kırka yakın kitabı bulunan Süleyman Bulut, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) düzenlediği Uluslararası İstanbul Tiyatro Festival direktörlüğü görevini sürdüren Leman Yılmaz, 13 yıldır Zorlu Çocuk Tiyatrosu’nu yürüten Zorlu Tekstil Grubu’nda Kurumsal İletişim Grup Müdürü olarak görev alan Lale İlalan ve Zorlu PSM’nin Genel Müdürü Murat Abbas da yer alıyor.

Dereceye giren üç eserin sahibine “Yaratıcı Yazarlık Eğitimi”

Yarışmada dereceye giren hikayeler birbirinden değerli ödüllere sahip olacak. Dereceye giren ilk 3 esere sırasıyla 10 bin TL, 5 bin TL ve 3 bin TL’lik para ödülü verilirken; 3 hikâyenin sahibi de “Yaratıcı Yazarlık Eğitimi”ne katılarak hikâye yazımı konusunda temel becerilerini geliştirecek. Çocuklar “Yaratıcı Yazarlık Eğitimi ile bir hikâyenin unsurları, karakterlerin yaratılması, olay örgüsünün yapılandırılması, yaratıcı yaklaşımlar konusunda bilgi edinirken, metinlerini yazarken her şeyin hayal kurmakla başladığı, yaratıcılıklarını daha iyi ortaya koyabilmeleri için içgörü kazanmaları gerektiği konusunda bir farkındalık yakalamış olacaklar…

Seçilen eser, Dünya Tiyatro Günü’nde sahnede

Yarışmada birinci seçilen eserden yola çıkılarak hazırlanacak tiyatro oyunu, Aydın Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi öğrencilerinden oluşan amatör bir tiyatro ekibi tarafından 27 Mart 2017 tarihinde, Dünya Tiyatro Günü’nde sahnelenecek. Böylece, çocukların hayallerindeki kahramanlar tiyatro ile hayat bulmuş olacak.  

Son başvuru tarihi 31 Temmuz

Yarışmaya katılmak isteyen çocukların 31 Temmuz 2016 tarihine kadar başvurularını yapmaları gerekiyor. Başvurular Zorlu Holding’in web sitesindeki www.zorlu.com/birhayalbiroyun linkinden yapılabileceği gibi, hikayeler posta yoluyla da paylaşılabilecek. Yedi kişilik jürinin yapacağı değerlendirmenin sonunda kazananlar, 31 Ağustos 2016'da açıklanacak. Okulların açılması birlikte de tiyatro oyununa dönüştürülecek en başarılı hikaye kamuoyuna duyurulacak.