Dijital Dönüşümün Arkasındaki Yaratıcı İsimler Digilogue'ta Bir Araya Geldi

Zorlu Holding ve Zorlu PSM ev sahipliğinde, 6 Mayıs 2016 tarihinde, Zorlu PSM'de düzenlenen "Digilogue Paneli", dijital dönüşümün arkasındaki yaratıcı isimleri bir araya getirdi. Dijital teknoloji, dijital sanat, yen medya ve deneysel mimari alanında eserler sunan dünyanın en önemli isimlerini bir araya getiren "Digilogue Paneli"nde iş dünyasından Türkiye'nin dijital alandaki en değerli isimleri de deneyimlerini aktardı. Katılımcılar; dijital teknolojinin; sanat, mimari ve moda ile etkileşime girdiğinde nasıl yenilikçi ve yaratıcı bir hale gelebildiğini, bizzat bu alanda eserler ortaya koyan isimlerin ağzından dinleyebilme şansına sahip oldular.

Zorlu Holding ve Zorlu PSM ev sahipliğinde gerçekleşen "Digilogue Paneli" iki oturum halinde gerçekleştirildi. İlk oturumda; teknolojiyi modaya ve podyumlara taşıyan, giyilebilir teknoloji tasarımcısı, araştırmacı ve küratör Birce Özkan, "Microsoft Research" ve "Research at Google" gibi bir çok ödüle sahipyeni medya sanatçısı ve araştırmacı Refik Anadol, NASA'nın düzenlediği 'Mars Kolonisi' isimli mimari yarışmada dereceye giren başarılı mimar, sanatçı ve araştırmacı Güvenç Özel, örgü, nakış gibi geleneksel tekstil yöntemlerini kullanarak giyilebilir teknolojik sanat eserlerine imza atan mimar, sanatçı, araştırmacı ve eğitmen Ebru Kurbak gibi dijital alanda ülkemizi yurtdışında başarı ile temsil eden isimler ve protein moleküllerinin büyülü dünyasını metal ve camdan heykellerle bir sanata dönüştüren Michael Tyka, kariyer hikayeleri ve eserleriyle katılımcılara ilham verici bir ortam yarattılar. Panelin ikinci oturumunda iseKarnaval Medya Group COO'su Ali Şahinbaş, Hürriyet İcra Kurulu Başkanı Çağlar Göğüş, Digiturk IT Genel Müdür Yardımcısı Hatice Memigüven ve Sony Pictures'ın başarılı animasyon direktörü Coşku Turhan'ın da aralarında yer aldığı Türkiye'nin dijital alandaki en önemli isimleri deneyim ve tecrübelerini aktardılar. 

Moderatörlüğünü Webrazzi Yayın Yönetmeni Noyan Ayan'ın yaptığı panelde Zorlu Holding CEO'su Ömer Yüngül ve Zorlu Performans Sanatları Merkezi Genel Müdürü Murat Abbas da hazır bulundular. Ömer Yüngül yaptığı konuşmada dijitalleşmenin önemine değinirken panelde bulunanların Türkiye'nin en şanslı topluluğu olduğunu dile getirdi. Yüngül; "Bugün, burada birbirinden değerli isimler, gerçekten sıra dışı eserleri ve kariyer hikâyeleri ile yer alıyor. Onları dinleyebilmiş olduğumuz için hepimiz çok şanslıyız. Zorlu Holding olarak böyle bir etkinliğe imza atmak ve birbirinden değerli isimleri bir araya getirmiş olmak bizi gerçekten sevindiriyor. Biz, "Tekstil", "Elektronik, Beyaz Eşya ve Bilgi Teknolojileri", "Enerji", "Gayrimenkul" ve "Maden ve Metalürji" alanda faaliyet gösteren Türkiye'nin en büyük gruplarından biriyiz. "Teknoloji", "İnovasyon", "Tasarım" ve "Ar-Ge"'deki gücümüzle özellikle dijital dönüşümde Türkiye'de öncüyüz. Bugün, burada dijital dönüşümün arkasındaki yaratıcı insanları bir araya getirebildiysek bu bizim, dijitalleşmedeki liderliğimizin bir yansımasıdır. Grup olarak ülkemize ve insanımıza güveniyor ve inanıyoruz. Bugün, buradaki konuşmacıların önemli bir kısmının bizi yurt dışında başarı ile temsil eden isimlerden oluşuyor olması bizi ayrıca gururlandırıyor. Ülkemize ve insanımıza her koşulda güvenen ve inanan bir grup olarak milli gururlarımız olan bu arkadaşlarımızın başarılarının salondaki diğer gençlere de örnek olacağına ve onlara ilham vereceğine inanıyorum" diyerek sözlerini tamamladı.

Panelde bir konuşma yapan Murat Abbas ise kendisinin eski bir DJ olduğunu ve bir yere performans sergilemek için gittiklerinde onlarca plak taşımak zorunda kaldıklarını ama bugün bir dijital hafıza kartında binlerce parçayı saklayabildiklerini söyledi. Murat Abbas sözlerine şöyle devam etti: "Son 15 yılda, dijital müzik, sosyal medya, mobilitenin artması gibi pek çok yeni kavramın hayatımıza girdiğini görüyoruz. Böyle bir dünyada dijitalleşmenin sanatın da bir parçası haline gelmesi kaçınılmaz. Zorlu Performans Sanatları Merkezi olarak bu doğrultuda Avrupa'nın en değerli sanat merkezlerinden Barbican Centre'ın yarattığı Digital Revolution sergisini İstanbul'a getirdik. Oldukça yoğun ilgi gören bu sergi kapsamında Zorlu Holding ile birlikte ev sahipliği yaptığımız "Digilogue Paneli"nin yaşanan dijital devrimi daha iyi anlama yolunda bu salondaki herkes için önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum."

"Digilogue Paneli", 20 Şubat-12 Haziran tarihleri arasında, Zorlu Holding ana sponsorluğunda ve Vestel'indesteğiyle Zorlu PSM'de gerçekleştirilen "Digital Revolution" sergisi kapsamında düzenlendi. Avrupa'nın en değerli sanat merkezlerinden Barbican Centre'ın yarattığı Digital Revolution, bugüne kadar Türkiye'de gerçekleşmiş en kapsamlı teknoloji sergisi olarak dikkat çekiyor. Sanat, tasarım, sinema, müzik ve video oyunları başta olmak üzere birçok farklı başlığın bir bütün halinde ele alındığı Digital Revolution, Londra, Stockholm ve Atina'nın ardından İstanbul'da sergileniyor. Sergiye katılanlar; dünyaca ünlü sanatçılar, film yapımcıları, tasarımcılar, müzisyenler ve oyun üreticilerinin hayranlık uyandırıcı işlerini deneyimleme fırsatını yakalıyor.

Digital Revolution'a da ev sahipliği yapan Zorlu PSM, kurulduğu günden bu yana dünyanın en önemli performans sanatlarını ve sanatçılarını Türkiye'ye getiriyor. Mimarisi, sahip olduğu teknoloji, teknik altyapı ile bugün Türkiye'nin değil, bölgenin tek ve Avrupa'nın da sayılı performans sanatları merkezleri arasında yer alan Zorlu PSM, dijital sanat alanındaki tecrübesi ile bu sıra dışı panelin geniş kitlelere ulaşmasını sağladı.

NASA için Mars Kolonisi tasarlayan Güvenç Özel

Panelin önemli konuklarından biri; NASA'nın düzenlediği 'Mars Kolonisi' isimli mimari yarışmada dereceye giren başarılı mimar, sanatçı ve araştırmacı Güvenç Özel'di. Daha önce aralarında İstanbul Tasarım Bianeli'nin de olduğu birçok etkinlikte sanatsal eserleri ile yer alan Güvenç Özel, sanatı teknolojik inovasyon yapmak için bir platform olarak kullanıyor. Güvenç Özel; bir mimar, sanatçı ve araştırmacı olmasının yanı sıra UCLA Mimarlık Fakültesi IDEAS Master programının teknoloji yöneticisi direktörü ve Los Angeles'da disiplinler arası tasarım şirketi Ozel Office'nin de sahibi. Dijital teknolojileri binalara uyarlama konusunda bir uzman olan Özel, interaktif mimari ve interaktif mekanlar yaratma konusunda yenilikçi bir çok fikre sahip. Özel'in uzun dönemli hedefi, insanların belirli sensorlar aracılığıyla binalarla iletişime geçebileceği, insanların değil mekânların ihtiyaca göre hareket ettiği bir mimari…

Örgü ile radyo, nakış ile bilgisayar tasarlayan Ebru Kurbak

Panelde örgü, nakış gibi geleneksel tekstil yöntemlerini kullanarak giyilebilir teknolojik sanat eserlerine imza atan mimar, sanatçı, araştırmacı ve eğitmen Ebru Kurbak da konuşmacı olarak yer alacak. Ebru Kurbak, İstanbul Teknik Üniversitesi'nde mimarlık eğitimi alan ve şu anda Viyana'da yaşayan bir sanatçı, araştırmacı ve eğitmen. Ebru Kurbak, eserlerinde sık sık tekstil tekniklerini ve malzemelerini kullanıyor. Kurbak, şu sıralar "Stitching Worlds" (Dünyalar Örmek) adında bir proje yürütüyor. Avusturya Bilim Fonu'ndan kendisinin aldığı fon ile başlattığı uluslararası sanatsal projeyi, Viyana Uygulamalı Sanatlar Üniversitesi'nde ekibiyle birlikte yürütüyor. "Stitching Worlds" (Dünyalar Örmek) ile yine tekstil malzemeleri ve tekstil tekniklerini kullanarak 8 bit bir bilgisayar üretmek için çalışıyor. Kurbak'ın birkaç yıl önce de tasarladığı "The Knitted Radio" eseri ile de örgüyle bir radyo vericisi üretilebileceğini ispatlamıştı.

Protein moleküllerinden ilham alan Michael Tyka

Panelin diğer katılımcılarından Michael Tyka ise, uzun süre protein moleküllerinin yapısı ve dinamikleri üzerinde araştırmalar yapmış bir araştırma görevlisi. 2009'da heykel ve sanat alanına ilgi duymaya başlayan Tyka, protein katlanmasına ilişkin heykeller yapıyor ve bu büyüleyici moleküller hakkında daha fazlasını öğrenmek isteyen kişilere ilham vermek istiyor. Tyka, Seattle'da paylaşımlı bir sanat stüdyosu olan ALTSpace'nin de kurucuları arasında yer alıyor. Yaratıcı insanların bir araya geldikleri bu paylaşımlı atölyede; eğitim ve deneyimlemenin yanı sıra sanatçılar eserlerini ve fikirlerini de paylaşabilecekleri bir ortam ve hatta evlerine sığmayacak büyük eserleri için alan da bulabiliyorlar. Tyka ayrıca Google da Connectomics (beyindeki sinir kavşaklarını inceleyen bilim dalı) adlı bir proje için bilgisayar simülasyonu yazılımları hazırlıyor. Yapay sinir ağları üzerine sanatsal çalışmalar yürüten Tyka'nın DeepDream adındaki projesi bu konudaki en değerli projelerden…

Deneysel mimarinin başarılı temsilcisi Theodore Spyropoulos

Panelin değerli katılımcılarından biri ded mimarinin başarılı temsilcisi, mimar ve eğitimci Theodore Spyropoulos'tu. Londra'daki dünyaca ünlü Mimarlık Birliği'nin Dizayn Araştırma Laboratuvarı'nın Direktörü olan Spyropoulos aynı zamanda deneysel mimarlık ve tasarım stüdyosu Minimaforms'un da kurucularından. Zaha Hadid ve Peter Eisenman gibi dünyaca ünlü iki mimarın ofislerinde de proje mimarı olarak çalışan Spyropoulos, Mimarlık Birliği'nin Yeni Medya ve Bilgi Araştırma Girişimi'nin de kurucu ortaklarından. 2002'den bu yana deneysel mimari ve tasarım çalışmaları yapan Spyropoulos, yakın dönemde iki adet tematik iskele yapısı, Atina'daki Ulusal Park için hazırladığı aydınlatma ve Emotive City adındaki kendi eseri ile dikkatleri üzerine çekmişti.

Giyilebilir teknolojiyi podyuma taşıyan Birce Özkan

Panel'de, ortaya koyduğu eserlerle teknolojiyi modaya ve podyumlara taşıyan, giyilebilir teknoloji tasarımcısı, araştırmacı ve küratör Birce Özkan da ilgi çekici eserleri ile yer aldı. Özkan, elektronik pusula ve üzerine yüklenen uygulama ile kullanıcısını yönlendiren 'pusula ceket", yaşayan organizmalar gibi çevreyi algılama yeteneğine sahip "yapraklarını döken elbise""üzerinde kelebekler uçuşan etek","mekana ve harekete göre kendini değiştiren kıyafet" gibi birbirinden fantastik tasarımlarını nasıl hayata geçirdiğini anlattı. Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun olan Birce Özkan, Parsons Tasarım Okulu'nda Tasarım ve Teknoloji yüksek lisans eğitimi alarak bugün sıra dışı bir alanda ilerliyor. Giyilebilir teknoloji tasarımcısı, araştırmacı ve küratör olan Özkan henüz 27 yaşında olmasına rağmen Parsons'ta öğretim üyesi olarak "Interaktif Kıyafetler" ile ilgili dersler de veriyor. Londra, Paris, Newyork, Kaliforniya ve Teksas'ta birçok çalışmaya imza atan Özkan geçen yılın eylül ayında, Japonya'da düzenlenen bir yarışmada "En iyi Giyilebilir Teknoloji" ödülünü de almış bulunuyor.

Dünyanın ilk görsel data heykelini tasarlayan Refik Anadol

Panelde Türkiye'de dijital sanata ilgi duyan birçok insanın yakından tanıdığı Refik Anadol yaptığı sunumla yeni medyaya dair güzel örnekler verdi. Dijital sanatseverler, UCLA'nın Tasarım Medya Sanatları bölümünde öğretim görevlisi olan Anadol'u, Zorlu Center'da gerçekleştirilen İstanbul Light Festival'de sergilediği Liminal Room adlı eserinden de hatırlayacaklardır. "Microsoft Research" ve "Research at Google" gibi birçok ödüle sahip olan yeni medya sanatçısı ve araştırmacı olan Refik Anadol, canlı görsel/işitsel performans ve sürükleyici mimari enstalasyonlar alanlarında dünyanın her yerinde çalışmalar yapıyor ve kendisini "Yeni Medya Sanatçısı" olarak tanımlıyor. Anadol, eserlerinde, özellikle, seyirci ile ortam arasında ezber bozan ilişkiler kurmak için sanat ve teknolojiyi daha önce hiç görülmemiş biçimlerde kullanarak dijital ve fiziksel dünyaların melez alanlarını inceliyor. Anadol, dünyanın ilk görsel data heykeli olan 15x30 metre büyüklüğündeki Virtual Depictions adlı heykelini ABD'nin San Francisco şehrinde sergilemişti. Anadol, aralarında Walt Disney Konser Salonu'nda Los Angeles Filarmoni (Amerika Birleşik Devletleri), Hammer Sanat Müzesi (Amerika Birleşik Devletleri) ve Uluslararası Dijital Sanatlar Bienali Montreal (Kanada) gibi çalışmaların da bulunduğu mekana özel yaptığı görsel/işitsel enstalasyonları ile dikkat çekiyor.