Zorlu Holding ve ATÖLYE Labs İşbirliğinde Yenilikçi Bir etkinliğe İmza Atıldı

Zorlu Holding ve ATÖLYE Labs’ın düzenlediği etkinlikte, sanal gerçeklikle çocukları hayal etmeye sevk eden “Gezgin” isimli proje birinci oldu

Zorlu Holding ile ATÖLYE Labs, sosyal sorunlara birlikte çözüm geliştirmeyi amaçlayan yepyeni bir etkinliğe imza attı. Katılımcıların üç gün boyunca “Öğrencilerin 21. yüzyıl dünyası için gereken yetkinlikleri kazanmalarını teknoloji desteğiyle nasıl kolaylaştırabiliriz?” sorusuna cevap aradığı etkinlikte;  sanal gerçeklik yardımıyla çocukları hayallerini gerçekleştirmeleri için teşvik eden sanal “Gezgin” isimli proje jüri değerlendirmesiyle birinci seçildi.

Yaptığı tüm işlerde ve ürettiği projelerde toplum için ortak bir değer üretme anlayışıyla hareket eden Zorlu Holding’in, ATÖLYE Labs ile sosyal sorunlara çözüm aramak amacıyla gerçekleştirdiği 3 günlük etkinlik tamamlandı. Dünyada her geçen gün daha da büyüyen ve gelişen sosyal inovasyon fikrinin ülkemizde de ilk tohumunun atılmasını amaçlayan etkinlik kapsamında,  “Öğrencilerin 21. yüzyıl dünyası için gereken yetkinlikleri kazanmalarını teknoloji desteğiyle nasıl kolaylaştırabiliriz?”  sorusuna cevap arandı. ATÖLYE İstanbul’da düzenlenen ve üç gün süren etkinlik sonucunda, 5-9 yaş arası çocuklara sanal gerçeklik yardımıyla, hata yapmanın hayalleri gerçekleştirmenin vazgeçilmez bir parçası olduğunu anlatan “Gezgin” isimli proje birinci seçildi.

Gençler uzmanlarla bir araya geldi

Farklı üniversite ve bölümlerden öğrenciler, genç profesyoneller ve farklı kesimlerden sosyal girişimcilerden oluşan katılımcılar; aralarında Prof. Dr. Erhan Erkut, ERG (Eğitim Reformu Girişimi) Koordinatörü Batuhan Aydagül, CNN Türk Ekonomi Müdürü Emin Çapa, Robert Kolej Eğitim Teknolojisi Koordinatörü Burcu Aybat, Sınav Uzmanı A.Ş Kurucusu Can Gürses, LaLa Eğitim Teknolojileri Kurucu Ortağı Eray Erdoğan ve ATÖLYE İstanbul Kültür ve Medya Yöneticisi Aylin Durmaz’ın bulunduğu birbirinden değerli isimleri dinleyerek eğitim ve teknoloji konusundaki fikirlerini tazeledi.

Katılımcılar, etkinliğin ikinci aşamasında ise  gruplar halinde çalışarak ortaya atılan sorunu çözmeye yönelik fikir geliştirdiler. Son günde ise, ürettikleri fikirleri modelleyerek kendi alanında uzman isimlerden oluşan jüriye sundular. Yapılan değerlendirme sonrasında, sorunun çözümüne en yakın proje olarak değerlendirilen “Gezgin” isimli proje birinci seçildi ve finansman desteği almaya hak kazandı.

Gezgin, çocukları sanal gerçeklikle hayal kurmaya teşvik ediyor

 “Gezgin”,  5-9 yaş arası çocukların sanal gerçeklik aracılığıyla hayal kurmalarını teşvik ederek hayal kurmaktan korkmamalarını sağlayan bir proje olarak dikkat çekiyor. Hata yapmanın, hayalleri gerçekleştirmenin vazgeçilmez bir parçası olduğunu anlatmak için tasarlanan projenin ekibi Derya Bilginer, Sümeyye Özüzün, Kemal Burak Çakırer ve Efe Ekin’den oluşuyor. Zorlu Holding’ten mali destek alacak olan proje,  AtölyeLabs ve S360 tarafından mentorlük desteği de alacak.Sürecin sonunda fikirlerini uygulanabilir, ölçeklendirilebilir ve etki yaratacak bir yolda tasarlanabilir hale getirebilecek. 

Amazonlar ikinci, Omega3 üçüncü oldu

Gezgin projesine ek olarak, birbirinden yaratıcı ve inovatif projelerin geliştirildiği etkinlikte, “Amazonlar” isimli grup 5-9 yaş arası çocukların merak güdüsünün körelmesini engellemek amacıyla geliştirdikleri platform ile 2. oldu. “Omega3” isimli ekip ise eğitim fakültesi öğrencilerinin inovatif müfredat ve staj programları ile meslek hayatlarına donanımlı bir eğitimci olarak başlamalarını amaçlayan projeleriyle 3. olarak seçildi. 

Farklı disiplinlerden bireylerin bir araya gelerek yeni ve yaratıcı fikirler ürettiği etkinlikler, Zorlu Holding desteği, AtölyeLabs işbirliği ve farklı sosyal sorunlara çözüm arayışı hedefiyle, önümüzdeki dönemlerde de devam edecek.