TOPLUMSAL SORUMLULUK

MEHMET ZORLU VAKFI

Gençlerin hayallerine hayat veriyor

Toplumdan aldığını topluma verme bilinciyle kurulan ve Zorlu Holding’in kurucusu Mehmet Zorlu’nun adını taşıyan Mehmet Zorlu Eğitim, Sağlık, Kültür ve Yardımlaşma Vakfı (MZV), 25 Nisan 1999 tarihinde çalışmalarına başladı. Vakfın kurucuları Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu ve Eş Başkanı Zeki Zorlu. 
Eğitim, kültür-sanat, yardımlaşma ve sağlık alanındaki çalışmalarıyla dikkat çeken vakfın en önemli yatırım alanı eğitim olarak öne çıkıyor. 
Zorlu Ailesi, Türkiye’nin geleceğinin eğitimli nesillerin elinde olduğu inancı doğrultusunda, MZV aracılığıyla, başarılı ancak maddi imkansızlıklar nedeniyle eğitimini güçlükle sürdüren gençleri desteklemek, ihtiyaçlarını gidermek ve kişisel gelişimlerine destek olmak misyonuyla çalışıyor. 

Yılda 2000 öğrenciye burs veriyor

MZV, 2014-2015 eğitim döneminde 1926 üniversite ve lise öğrencisine karşılıksız burs verdi. MZV bazı özel projeler aracılığıyla da başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilerin eğitimlerine destek oluyor. MZV, bugüne kadar toplamda yaklaşık 17 bine yakın öğrenciye burs vererek eğitime ve geleceğe verdiği önemi pekiştiriyor.

Geleceğimiz için çağdaş okullar inşa ediyor

MZV, bursların yanı sıra Türkiye’nin geleceği olan çocukların ve gençlerin daha iyi koşullarda eğitim hayatlarını devam etmelerini sağlamak için ülkenin farklı yerlerine çağdaş okullar inşa ediyor. 
Zorlu Holding, MZV faaliyete geçmeden önce 1991 yılında baba ocağı Babadağ’a Hacı Mehmet Zorlu Çok Programlı Lisesi’ni ve 1998 yılında da İstanbul Avcılar’daki Saide Zorlu Anadolu Ticaret Meslek Lisesi’ni yaparak Milli Eğitim Bakanlığı’na devretti. 
MZV faaliyete geçtikten sonra yaptırılan okullar ise;

 • Hakkı Dereköylü Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi-Denizli, 
 • Mehmet Zorlu İlköğretim Okulu-Serdivan/Adapazarı, 
 • İnlice Ahmet Nazif Zorlu İlköğretim Okulu-Fethiye/Muğla,
 • Hacı Mehmet Zorlu Bedensel Engelliler Eğitim, Kültür ve Rehabilitasyon Merkezi-Ankara, 
 • Hacı Mehmet Zorlu Engelliler İş Okulu-Yıldırım/Bursa,
 • Vestel Kız Teknik ve Meslek Lisesi-Van,
 • Ahmet Nazif Zorlu Anadolu Öğretmen Lisesi,
 • Bilim ve Teknoloji Merkezi-Bursa. 

GENÇ TASARIMCILARIN GELİŞİMİNE DESTEK VERİYOR

Gençlere yönelik yarışma ve projelere de destek veren MZV, bu kapsamda Zorlu Tekstil Grubu’nun lider markası TAÇ’ın genç ve yetenekli tasarımcıların tekstil sektörünün geleceğine kazandırılmasını sağlamak ve onların yaratıcı fikirlerini desteklemek için gerçekleştirdiği ‘Nevresim Desen Tasarımı’ ve ‘Nevresim Ürün Tasarımı’ kategorilerindeki yarışması “Bir De Sen Tasarla”da dereceye giren öğrencilere de destek olarak, genç tasarımcıların yetiştirilmesine destek oluyor.

 

 

Zorlu Çocuk Tiyatrosu, 2003 yılından bu yana 1000’e yakın oyun sahneleyerek, Türkiye'nin dört bir yanından 600 binden fazla çocuğu tiyatroyla buluşturdu.


Çocukların hayallerini sanatın gücüyle besleyen Zorlu Çocuk Tiyatrosu, kurulduğu 2003 yılından bu yana Türkiye’nin tüm illerine giderek 600 bini aşkın çocuğu tiyatro ile buluşturdu. MZV’nin çocukların sanatla iç içe büyümeleri için kurduğu Zorlu Çocuk Tiyatrosu, Türkiye’yi dolaşarak, çocuklara çeşitli tiyatro oyunları ve kukla gösterileri sahneliyor. Tiyatro topluluğu, her yıl yeni oyunlarla daha geniş kitlelere ulaşmak için çalışmalarını sürdürüyor. Zorlu Çocuk Tiyatrosu, 2014-2015 sezonunda, toplam 13 ilde, 67 oyun gösterimi gerçekleştirilerek, binlerce çocuğu tiyatro ile buluşturmanın haklı gururunu yaşıyor.

 

 

KÜRESEL İLKELER SÖZLEŞMESİ

Zorlu Holding’in temel hedeflerinden biri, faaliyet gösterdiği tüm alanlarda insan hakları, çalışma koşulları, çevre ve etik konularında Türkiye’nin vizyonunu yukarılara taşımak. Üretim yaptığımız her alanda kaynakları en verimli şekilde kullanmak, attığımız her adımı geleceği düşünerek tasarlamak, tüm karar süreçlerimize yön veren unsurların başında geliyor. 
Zorlu Holding olarak, ekonomik, sosyal, çevresel ve etik kodlarımızı kurumsal sürdürülebilirlik kimliğimizle yönetiyoruz. Kaynakların sonsuz olmadığının bilincindeyiz; bu nedenle, insanların yaşam kalitesini yükseltebilmek, doğal yaşamla kaynakların dengesini azami oranda koruyabilmek için etik kurallara bağlı olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu değerler, ilk günden itibaren iş ahlakımızı belirliyor ve yarım asrı geçen yolculuğumuzdaki başarımızı devam ettirebilmemizi sağlıyor.

Hedeflerimize olan bağlılığın bir göstergesi olarak taraf olduğumuz Birleşmiş Milletler (BM) Küresel İlkeler Sözleşmesi, bu anlayışın kurumsallaşması noktasında bize önemli bir katkı sağlıyor. 
2000 yılından günümüze, giderek yaygınlaşan Küresel İlkeler Sözleşmesi; insan hakları, çalışma koşulları, çevre ve yolsuzlukla mücadele konularında belirlenen 10 ilkeden oluşuyor. Bu ilkeler; risk yönetimi, verimlilik artışı, çalışan motivasyonu ve bağlılığı, marka bilinci, yeni piyasalara erişim açısından şirket ve kuruluşların daha yüksek hedeflere ulaşabilmesi için yol gösterici bir perspektifle hazırlanıyor.

KADINI GÜÇLENDİRME İLKELERİ

Zorlu Holding olarak, hayatın her alanında kadın-erkek eşitliği anlayışını benimsiyor ve bu doğrultuda, kadının toplumda, iş hayatında ve ekonomik hayatta güçlendirilmesi konusundaki tüm çalışmaları destekliyoruz. Kurumsal anlamda yenilikçi fikirlerin ancak bireylerin akıl ve yeteneklerinin ortaklaşa çalışmasıyla filizlendiğine inanıyor ve kurumsal politikalarımızı, toplumsal cinsiyet eşitliğini teşvik edecek uygulamalarla güçlendiriyoruz.

Taraf olmaktan memnuniyet duyduğumuz Birleşmiş Milletler Kadını Güçlendirme İlkeleri'ni kadınların ekonomik yaşamın içinde tüm sektörlerde ve her düzeyde yer alabilmeleri amacıyla güçlenmesine duyduğumuz bağlılığın göstergesi olarak görüyoruz.

2010 yılında UN Global Compact ve UN Women ortaklığında oluşturulan Kadını Güçlendirme İlkeleri şu başlıkları içeriyor:

 • Cinsiyet eşitliği için üst düzey kurumsal liderlik oluşturulması,
 • İşte kadınlara ve erkeklere adil bir şekilde muamele edilmesi – insan hakları ve ayrımcılık yapılmaması ilkesine saygı gösterilmesi ve desteklenmesi,
 • Tüm kadın ve erkek çalışanların sağlık, güvenlik ve refahının sağlanması,
 • Kadınlar için eğitim, mesleki eğitim ve kariyer gelişiminin teşvik edilmesi,
 • Kadınları güçlendiren girişim geliştirme, tedarik zinciri ve pazarlama uygulamalarının benimsenmesi,
 • Toplumsal girişimler ve savunma yoluyla eşitliğin geliştirilmesi,
 • Cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gelişmelerin ölçülmesi ve kamuoyuna açık olacak şekilde raporlanması.