"BİR HAYAL BİR OYUN" YARIŞMASI

Zorlu Holding bu yıl ikincisini düzenlediği Bir Hayal Bir Oyun Yarışmasıyla çocukları hayallerini gerçeğe dönüştürmeye davet ediyor!

Zorlu Holding olarak tüm faaliyetlerimizde toplum için ortak bir değer ve fayda yaratmak için çalışıyoruz. Hayata geçirdiğimiz farklı projelerle çocukların ve gençlerin hayallerini gerçeğe dönüştürüyoruz. Çocukların yeteneklerini fark etmelerini sağlayarak, onları cesaretlendirmek ve özgüvenlerini artırmak amacıyla geçen yıl başlattığımız “Bir Hayal Bir Oyun Yarışması’na bu yıl da devam ediyoruz.

2003 yılında hayata geçirdiğimiz Zorlu Çocuk Tiyatrosu aracılığıyla bugüne kadar 2000’e yakın oyunla, 800 bin çocuğa ulaştık. Zorlu Holding olarak edindiğimiz tüm bu tecrübeler ile geçen yılın bahar aylarında çocukların zengin hayal dünyalarını destekleyecek, kurdukları hayalleri hayata geçirebilecekleri bir platform olacak “Bir Hayal Bir Oyun” adlı hikâye yarışmamızı başlattık.

Bu sene ikincisi düzenlenen Bir Hayal Bir Oyun yarışması için başvurular 22 Mayıs 2017 tarihi itibariyle başladı. Türkiye’nin dört bir yanından, 2017-2018 yılında ilköğretimin üçüncü veya dördüncü sınıflarındaki öğrenciler, kendilerinin özgün hikâyeleriyle 31 Temmuz 2017 tarihine kadar yarışmaya başvurabilecekler. Başvurular www.birhayalbiroyun.com web sitesinden yapılabileceği gibi, hikâyeler posta yoluyla da gönderilebilecek. Alanında uzman jüri üyeleri tarafından yapılacak değerlendirme ile öncelikli olarak 10 hikâye seçilecek, ardından on bir kişilik jürinin yapacağı değerlendirmenin sonunda kazananlar, 19 Eylül 2017’de kamuoyuna duyurulacak. Okulların açılmasıyla birlikte de tiyatro oyununa dönüştürülecek en başarılı hikâye kamuoyuna duyurulacak. Sonrasında seçilen bu hikâyeden yola çıkılarak profesyonel bir ekip tarafından bir tiyatro oyunu yazılıp gelecek yıl Dünya Tiyatro Günü’nde sahnelenecek.

Yarışma jürisi yazar, tiyatro yazarı ve sanatçılardan oluşuyor

Jüri ekibinde ülkemizde çocuk edebiyatı alanındaki en önemli isimlerden “Kelime Çocuk Oyunları Atölyesi” isimli tiyatro grubunun da yöneticisi Dr. Asya Çağlar, DEÜ GSF Sahne Sanatları Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hülya Nutku, tiyatro yazarı ve yönetmenliğinin yanı sıra öykü, roman, deneme yazarı olan Özen Yula, Türk sinema ve tiyatro sanatçısı, yönetmen, oyuncu ve yazar Şahika Tekand, dramaturg Selen Korad Birkiye, çocuk edebiyatının bir diğer önemli ismi ve bu alanda kırka yakın kitabı bulunan Süleyman Bulut, yazar ve senarist Can Yılmaz, tiyatro, sinema ve dizi film oyuncusu, senarist Mert Fırat, yönetmen ve senarist İlksen Başarır, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) düzenlediği Uluslararası İstanbul Tiyatro Festival direktörlüğü görevini sürdüren Leman Yılmaz ve Zorlu PSM’nin Genel Müdürü Murat Abbas yer alıyor.

Dereceye giren üç eserin sahibine “Yaratıcı Yazarlık Eğitimi”

Yarışmada dereceye giren ilk 3 esere sırasıyla 10 bin TL, 5 bin TL ve 3 bin TL’lik para ödülü verilirken; 10 hikâyenin sahibi de “Yaratıcı Yazarlık Eğitimi”ne katılarak hikâye yazımı konusunda temel becerilerini geliştirecek. Çocuklar “Yaratıcı Yazarlık Eğitimi ile bir hikâyenin unsurları, karakterlerin yaratılması, olay örgüsünün yapılandırılması, yaratıcı yaklaşımlar ile metinlerini yazarken her şeyin hayal kurmakla başladığını öğrenecekler.

2016’da Gökhan Kızıklı “Karton Şehir” isimli hikâyesi ile birinci oldu

“Bir Hayal Bir Oyun Yarışması”nın ilk yılında yapılan değerlendirme sonucunda, Gökhan Kızıklı’nın “Karton Şehir” isimli hikâyesi sahnelenmek için seçildi. Tiyatronun farklı alanlarında eğitim gören üniversite öğrencilerinin yer aldığı oyunlaştırma sürecinde, Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Sahne ve Gösteri Sanatları Fakültesi’nin öğrencileri oyuncu olarak görev alırken, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğrencileri ise oyunun dekor ve kostümlerinin hazırlanmasında destek verdiler. Uzman tiyatro yazarları tarafından senaryolaştırarak bir tiyatro oyununa dönüştürülen “Karton Şehir”, Dünya Tiyatrolar Günü’nde 2 kez sahnelendi. Karton Şehir, çocukların kaleme aldığı hikâyeler arasından seçilerek sahnelenen ilk tiyatro oyunu oldu.