Zorlu-MEF YetGen Öğretmen Eğitimi Programı Başladı

Zorlu-MEF YetGen Öğretmen Eğitimi Programı içeriğinde neler var? Hedefleri neler?

Zorlu-MEF YetGen Öğretmen Eğitimi Programı Başladı

21. yüzyıl sürdürülebilirlikten kapsayıcılığa, dijital dönüşümden sistemsel dayanıklılığa kadar pek çok alanda alıştığımız düşünme tarzını, davranış kalıplarımızı, iş yapış şeklimizi hem hızlı hem de köklü bir şekilde değiştirdi. Bu dönüşüme ayak uydurmak ise farklı yetkinlikler kazanmakla mümkün. Bu yetkinlikler sadece karar mekanizmalarındaki liderleri etkilemiyor; aksine her bireyin kazanması gereken yetkinlikler. Özellikle de geleceği emanet edeceğimiz yeni nesillerin ve onlara rehberlik eden eğitimcilerin

Yeni bir dünyanın ihtiyaçlarına paralel yetkinliklerin kazanılması, farkındalığın artması, kısacası dünyayı dönüştürmeye başlamanın yolu da yine ‘okul sıralarından’ geçiyor: Zorlu-MEF YetGen Öğretmen Eğitimi Programı!

İnsan odaklı ekosistemlere yatırım yapmayı da kapsayan Akıllı Hayat 2030 vizyonumuz doğrultusunda, Mehmet Zorlu Vakfı (MZV) ve MEF Üniversitesi ile birlikte paydaşı olduğumuz bu eğitim programıyla öğretmenler yetkinliklerini geliştirecek. Sürdürülebilir ve daha yaşanabilir bir dünya için gerekli nosyonlar aktarılacak.

Eğitim nasıl olacak? Programda neler var?

5 Mayıs 2022 itibarıyla start alan ve 75 ilden, 22 farklı branştan 1000 öğretmenin kabul edildiği programa yaklaşık 35 YetGen lideri de eşlik ediyor. Peki, 10 hafta boyunca 50 saatten fazla dersin işleneceği çevrimiçi programda hangi konular ele alınacak? MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve YetGen Kurucusu Prof. Dr. Erhan Erkut ile alanında uzman isimler tarafından verilecek eğitimlerde 21. yüzyıl okuryazarlığı, öz gelişim, aktif vatandaşlık, algoritmik düşünmeye giriş, eğitim teknolojileri, girişimcilik ve sürdürülebilirlik ana odak noktamız olacak.

Eğitimi başarıyla tamamlayan katılımcılara başarı sertifikası verilecek. Ayrıca kişisel ve mesleki gelişimlerine katkı sunmak için YetGen tarafından gerçekleştirilen söyleşi, atölye ve eğitimlere de katılma imkânı sağlanacak.

Sürdürülebilir bir gelecek için nitelikli eğitim

Programla ilgili görüşlerini aktaran Zorlu Holding İnsan Kaynakları Grubu Başkanı Necmi Kavuşturan, “Gençleri geleceğe hazırlayan öğretmenlerin, öğrencilerine daha iyi önderlik ve rehberlik edebilmesi, yeni dünyanın meseleleri etrafında bir arada olup kolektif çalışmalar gerçekleştirmesi adına zemin açmayı hedefliyoruz” dedi.

Kavuşturan, “Biliyoruz ki sürdürülebilir büyüme ve toplumsal-ekonomik refah için vicdanlı, donanımlı, bilim ışığında yetişmiş yetkin nesiller gerekiyor. Bu da eğitimlerle ve farklı etkileşimlerle kendisini bir dünya insanı olarak yetiştirmiş bir jenerasyonla mümkün. Bizim de tüm gayretimiz bu alanda alternatif olanaklar sunma yönünde” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Erhan Erkut ise Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları arasında yer alan ‘Nitelikli Eğitim’ hedefinin önemini vurguladı. YetGen olarak amaçlarının kapsayıcı ve hakkaniyete dayanan nitelikli eğitimi sağlamak, herkes için yaşam boyu öğrenim fırsatlarını teşvik etmek olduğunu söyledi.

Erkut şu ifadeleri kullandı, “Zorlu-MEF YetGen Öğretmen Eğitimi Programı ile ‘içerik’ değil ‘yetkinlikler’ diyeceğiz. Değişim bizle başlayacak, değişim sizle başlayacak. YetGen Öğretmen Eğitimi Programı ile geleceği değiştirme tutkusu olan öğretmenlerle bir aradayız. İdealist öğretmenlerle daha çok gence ulaşacağız, daha çok geleceğe dokunacağız.”