21. Yüzyıl Yetkinlikleri MZV-MEF YetGen 2. Dönem Eğitim Programı Başladı

21. Yüzyıl Yetkinlikleri MZV-MEF YetGen Eğitim Programı’nın 2. Döneminde Neler Var?

21. Yüzyıl Yetkinlikleri MZV-MEF YetGen 2. Dönem Eğitim Programı Başladı

Pandemi süreci, birçok alanda olduğu gibi eğitimde de daha esnek ve çevik olmayı gerektirdi. Öğrenciler, uzaktan eğitimle birlikte farklı yöntemlere adapte olmaya çalışıyorlar. Bu dönemde değişmeye başlayan eğitim-öğretim yöntemlerinde niteliği ve kaliteyi korumak ve öğrencilerin 21. Yüzyılın donanımlarına göre yetişebilmesi, onları geleceğe hazırlamak adına büyük önem taşıyor.

2015 yılından bu yana devam eden, Mehmet Zorlu Vakfı ve MEF Üniversitesi tarafından desteklenen YetGen 21. YY Yetkinlikleri Eğitim Programı pandemi döneminde online platformda devam etti. Lise ve üniversite öğrencilerinin iş hayatına 21. Yüzyıl yetkinliklerine sahip olarak başlamalarının hedeflendiği, program kapsamında, iş dünyası için önemli bir ihtiyaç olan nitelikli insan kaynağının gelişimine de destek olunuyor.

Türkiye’de ilk kez lise ve üniversite öğrencilerine yönelik 21. Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitim Programı olarak kurulan ve 6 senede pek çok genci yetiştiren MZV-MEF YetGen 21. Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitim Programı, 2021 yılındaki ikinci eğitim dönemine 8 Mayıs Cumartesi günü başladı.

Mehmet Zorlu Vakfı (MZV) ve MEF Üniversitesi tarafından desteklenen, MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve YetGen Kurucusu Prof. Dr. Erhan Erkut’un liderliğinde yürütülen programın ilk döneminden 720 öğrenci mezun oldu. İkinci dönemde ise 81 ilden 940 öğrenci kabul edildi. Eğitimler, Yetkin Gençler ve Mehmet Zorlu Vakfı YouTube kanalları üzerinden canlı olarak izlenebiliyor.

“21. Yüzyılın gerektirdiği yetkinliklere sahip olmak, kendinizi geliştirmek, kariyer yolunda sizlere güç ve cesaret vermek için büyük önem taşıyor.”

"MEF Üniversitesi ile birlikte altı senedir paydaşı olduğumuz programın 21. Yüzyıl Yetkinlikleri konusunda farkındalık yarattığını gözlemliyoruz. Ancak bundan daha önemlisi; birlikte ekip olarak düşünmenin, konunun uzmanları ile bir araya gelerek sohbet edebilmenin, liderlerinizle olan iletişimin ve kendinizi açık ve net bir şekilde ifade edebileceğiniz bir ortam olmasının ileride iş yaşantınızda sizlere çok büyük değer katacağına inanıyoruz.” açıklamasıyla 21. Yüzyılın gerektirdiği yetkinliklerin önemine değinen Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül, Mehmet Zorlu Vakfı’nın gençlerin geleceğini şekillendirecek, ülkemizi ve dünyayı daha iyi bir noktaya getirecek olan iş birlikler kurmaya değer verdiğini vurguladı.

“Gençlerin kilitlenmiş potansiyelini açığa çıkarmaktan daha büyük bir başarı ve fayda yok.”

YetGen’in Kurucusu, MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Erkut:"Geçen yıl yaşanan pandemi YetGen'i farklı bir noktaya taşıdı. Online eğitim ile Türkiye'nin her yerinden binlerce gence ulaştık. 2021'de yılda bir kez yaptığımız YetGen'i 2 kere tekrarlamaya karar verdik. 2021'in ilk YetGen'ini Mayıs Ayı başında bitirdik. YetGen 2. dönem için binlerce genç arasından seçilen 940 genç ile 8 Mayıs’ta tekrar eğitimimize başladık. YetGen'e kabul alan almayan herkes eğitimlerimize eş zamanlı canlı yayınlarla ulaşabiliyor. YouTube kanalımız günlük olarak 800 saat izleniyor. YetGen'in her döneminin sonunda hissediyorum ki; gençlerin kilitlenmiş potansiyelini açığa çıkarmaktan daha büyük bir başarı ve fayda yok."

MZV-MEF YetGen 21. Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitim Programı’nda neler var?

Tamamen ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerde; Kariyer Planlama, Sunum Teknikleri ve Takım Çalışması, Sunumlar ve Yazılı İçerik Hazırlama, Algoritmik Düşünmeye Giriş, Excel, Teknoloji Okuryazarlığı, Sürdürülebilirlik ve Sosyal İnovasyon, Girişimcilik, 21. Yüzyıl Okuryazarlıkları (Dijital Okuryazarlık, Medya Okuryazarlığı, Finansal Okuryazarlık, Ekonomik Okuryazarlık ve Bilgi Okuryazarlığı), Öz Gelişim ve Aktif Vatandaşlık, İş Dünyasına Geçiş gibi konulara yer veriliyor.2021’in birinci periyodundaki derslere toplamda 52 konuşmacı ilham veren içerikleri ile katkı sağladı.