Gençlere ve Geleceğe Yatırım

Gençlere ve Geleceğe Yatırım

GENÇLERİN YANINDAYIZ!

Ülkemizin ve insanlığın geleceği için, gençlerin kendilerine inanması ve güvenmesinin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Kaynak desteği sağlamanın yanı sıra nitelikli projeler ve kapsayıcı etkinliklerle gençlerin önünü açmak için çalışıyoruz.

<h3>GENÇLERİN <span>YANINDAYIZ!</span></h3>

Mehmet Zorlu Vakfı

Hayal eden, kendine inanan ve güvenen nesiller yetiştirilmesine katkıda bulunmak, her alanda en iyiler arasında yer almaya hazırlanan gençlerin hayatında fark yaratmak amacıyla 1999’da kurulan Mehmet Zorlu Vakfı’nın (MZV) çalışmalarını destekliyoruz.

MZV’NİN KURDUĞU OKULLARDA EĞİTİM GÖREN HER ÖĞRENCİYLE GURUR DUYUYORUZ

  • 1991 - Babadağ Hacı Mehmet Zorlu Çok Programlı Anadolu Lisesi
  • 1998 - Saide Zorlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
  • 2003 - Denizli Hakkı Dereköylü Güzel Sanatlar Lisesi
  • 2005 - Adapazarı / Serdivan Mehmet Zorlu İlköğretim Okulu
  • 2008 - İnlice Ahmet Nazif İlköğretim Okulu
  • 2010 - Hacı Mehmet Zorlu İş Okulu, Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi, Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi
  • 2012 - Van Vestel Kız Teknik ve Meslek Lisesi
  • 2017 - Denizli Babadağ Ahmet Nazif Zorlu Fen Lisesi

BURS DESTEKLERİ

Mehmet Zorlu Vakfı aracılığıyla, maddi imkansızlıklar nedeniyle eğitimini sürdürmekte zorlanan gençlere destek oluyoruz. Her yıl ortalama 2 bin olmak üzere, bugüne kadar yaklaşık 30 bin gence burs desteği sağladık. Ayrıca paydaşı olduğumuz, nitelikli eğitim odaklı çeşitli proje ve programlarla gençlere verdiğimiz desteğin kapsamını genişletiyoruz.

BURS DESTEKLERİ
$currentPage/@title

YETGEN

Sunduğu burslar ve kurduğu okul ve teknoloji merkezlerinin yanı sıra Mehmet Zorlu Vakfı, öğrencilerin kariyerlerine 21. yüzyıl yetkinliklerine sahip olarak başlamalarını sağlayacak eğitimlerle iş dünyası için önemli bir ihtiyaç olan nitelikli insan kaynağının gelişimine de destek veriyor.

Bu kapsamda, 2015 yılından bu yana MEF Üniversitesi ile birlikte paydaşı olduğu, MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Erkut’un yürüttüğü MZV-MEF YetGen 21.Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitim Programı ile gençlerin, sadece akademik ve teknik bilgiye değil aynı zamanda 21. yüzyılın gerektirdiği beceri ve yetkinliklere sahip olmalarına destek oluyor.

Program kapsamında sunum teknikleri ve takım çalışması, yazılı içerik hazırlama, öz gelişim ve aktif vatandaşlık, liderlik, teknoloji okuryazarlığı, 21. yüzyıl okuryazarlıkları, algoritmik düşünmeye giriş, excel ile modelleme, sürdürülebilirlik ve sosyal inovasyon, girişimcilik, girişgen, iş dünyasına geçiş, kariyer planlama, psikolojik ilk yardım ve ilk yardım, afet okuryazarlığı, hukuk okuryazarlığı ve psikolojik sağlamlık ders başlıklarıyla üniversite ve lise düzeyindeki gençlere ulaşılıyor

DETAYLI BİLGİ

EĞİTİM REFORMU GİRİŞİMİ

Mehmet Zorlu Vakfı, daha iyi bir gelecek ve yaşanabilir bir dünya için yeni nesli yetiştirmede büyük rol üstlenen çok değerli öğretmenlerin gelişimine fayda sağlamak üzere “Herkes için kaliteli eğitim” hedefiyle çalışan; Türkiye’de toplumsal ve ekonomik gelişmeyi sağlayacak eğitim reformu politikalarının geliştirilmesini amaçlayan Eğitim Reformu Girişimi'ni 10 yıl boyunca destekleyerek  (ERG) paydaşları arasında yer aldı.

EĞİTİM REFORMU GİRİŞİMİ
ÖĞRETMEN AĞI PROJESİ

ÖĞRETMEN AĞI PROJESİ

Mehmet Zorlu Vakfı, Eğitim Reformu Girişimi’nin yürütücülüğünü üstlendiği öğretmenlerin, meslektaşları ve farklı disiplinlerden kişi ve kurumlarla bir araya gelerek kişisel ve mesleki olarak güçlendiği, bir paylaşım ve işbirliği ağı olan Öğretmen Ağı’na da destek sağlıyor.

Öğretmen Ağı BAYETAV, Aydın Doğan Vakfı, Enka Vakfı, Mehmet Zorlu Vakfı, Sabancı Vakfı ve Vehbi Koç Vakfı’nın ortak destekleriyle yürütülüyor. Öğretmen Ağı, öğretmenlerin ihtiyaçlarına ‘öğretmenler adına değil öğretmenlerle birlikte’ çözüm geliştiriyor ve topluluk yaklaşımıyla eğitim alanında ihtiyaç duyulan kaynakları buluşturuyor.

YGA ZİRVESİ

Geleceğin liderlerini yetiştirmek amacıyla 2000 yılından beri faaliyet gösteren Young Guru Academy’nin her yıl düzenlediği YGA Zirvesi’nin destekçileri arasında yer alıyoruz. Zorlu PSM’de yapılan zirvede genç izleyiciler, iş ve bilim dünyasından birçok önemli isimle bir araya geliyor.

YGA ZİRVESİ
Geleceğe Bi’ Adım

Geleceğe Bi’ Adım

Geleceğe Bi’ Adım adını verdiğimiz staj programıyla gençlerin iş hayatında tecrübe kazanmasını sağlıyoruz.

Gençlerin hayallerine ilham veriyor ve onları çeşitli platformlarda destekliyoruz. Online staj programıyla katılımcılara gerçek bir iş deneyimi yaşatarak, gençlerin iş bulma süreçlerinde en büyük engel olan deneyim eksikliğini ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Üniversite öğrencilerinin pandemi koşullarında staj yapabilmelerini sağlayan ve dört hafta süren online staj programımıza 2022 yılında 56 üniversiteden toplam 137 öğrenci katıldı. Gençlerin hayata bir adım önde başlamaları için hazırladığımız programda, 81 departman yöneticisi, stajyerlere bilgi ve deneyimlerini aktarırken; kurum içinden 112 staj koçu da öğrencilerin öğrenme yolculuklarına rehberlik etti.