Zorlu Enerji ‘Küresel Sürdürülebilirlik Liderleri’ Arasında

Zorlu Enerji’nin imza attığı sürdürülebilirlik ve yenilenebilir enerji alanındaki son gelişmelerini okumak için tıklayın!

Zorlu Enerji ‘Küresel Sürdürülebilirlik Liderleri’ Arasında

‘Geleceğin enerji şirketi olma’ hedefiyle sürdürülebilirliği bir iş yapış biçimi haline getirmek için gerekli adımları atan Zorlu Enerji, Akıllı Hayat 2030 vizyonu ve sürdürülebilirlik çalışmaları sayesinde ‘Küresel Sürdürülebilirlik Liderleri’ arasında yerini aldı.  

Zorlu Enerji, sürdürülebilir gelecek hedefi doğrultusunda iş dünyasını harekete geçirmek ve iyi örnekleri öne çıkartarak şirketlere kıyaslama şansı vermek için Argüden Yönetişim Akademisi tarafından hazırlanan ‘Küresel Sürdürülebilirlik Liderleri 2020’ araştırmasına Türkiye’den dahil edilen 12 şirketten biri oldu. Zorlu Enerji, listedeki tek yenilenebilir enerji şirketi olarak da dikkat çekti. 

Almanya, ABD, Çin, Güney Afrika, Hindistan, İngiltere ve Türkiye borsalarının sürdürülebilirlik endekslerinde yer alan 212 şirketin dahil edildiği çalışmada, şirketlerin yönetişim kalitesi mercek altına alındı. Araştırma kapsamında şirketler; yönetim kurulunun yönlendirmesi, uygulamalar ve kapsam, yönetim kurulunun gözetimi ve sürekli öğrenme olmak üzere dört ana başlık altında değerlendirildi.

Tüm faaliyetlerini çevreye duyarlı, paydaşlarının beklenti ve ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde gerçekleştirmeye öncelik veren Zorlu Enerji, iklim kriziyle mücadele, karbon emisyonlarının azaltılması, kaynakların sürdürülebilir şekilde kullanılması, enerji verimliliği, enerji arz güvenliği, çevresel, sosyal ve yönetişim konuları çerçevesinde yürüttüğü tüm çalışmaları iki yılda bir yayımladığı Sürdürülebilirlik Raporları yoluyla paylaşıyor.

Zorlu Enerji, yenilenebilir enerjisini belgelendiriyor

Sürdürülebilir ve çevreye duyarlı yeşil enerji kullanmayı tercih eden müşterilerine Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası (I-REC) sunabilen Zorlu Enerji, Zorlu Tekstil’in Kırklareli’ndeki fabrikasında kullanılan enerjiyi belgelendirerek karbon salınımının azalmasına ve doğal kaynakların korunmasına katkıda bulunuyor. Zorlu Enerji, Manisa’da bulunan Alaşehir I Jeotermal Enerji Santrali’nde ürettiği karbon nötr enerji ile Kırklareli’ndeki fabrikanın elektrik tüketiminin tamamını yenilenebilir kaynaklardan karşılandığını I-REC sertifikası ile belgelendiriyor.

Zorlu Enerji Ticaret Genel Müdürü İnanç Salman, “Zorlu Enerji olarak kurulu gücümüzün yüzde 87’si, üretimimizin ise yüzde 100’ü yenilenebilir kaynaklara dayanıyor. Bu sertifika ile talep eden tüm müşterilerimize yenilenebilir enerji satışı gerçekleştirdiğimizi belgelemiş oluyoruz. Sektörümüz için elzem gördüğümüz yenilenebilir enerji kullanım farkındalığının artması, gelecek nesillere sürdürülebilir bir dünya bırakma vizyonumuzun önemli bir parçası” diyor.

Elektrik üretiminin yüzde 100’ünü yenilenebilir kaynaklardan yapan Zorlu Enerji, yeşil enerjiye yatırım yapmayı sürdürüyor.

I-REC nedir?

Yenilenebilir enerji yatırımlarını ve tüketimini yaygınlaştırmak amacıyla oluşturulan Yenilenebilir Enerji Sertifikası (REC-Renewable Energy Certificate), elektriğin yenilenebilir enerji kaynaklarından üretildiğini belgeleyen uluslararası bir sertifikasyon sistemi. Üretilen her birim elektriğin kaynağından başlayarak tüketicilere ulaşana kadar izlenebilmesini ve böylece tüketicilerin bilinçli ve güvenilir bir seçim yapmasına yardımcı olmayı amaçlayan sertifika sistemi, şirketlerin sürdürülebilirlik politikalarına da destek oluyor.