ZES’ten Doğa Dostu Sürdürülebilir Çözümler

Zorlu Enerji’nin elektrikli şarj istasyonu ağı Zorlu Energy Solutions (ZES) ne gibi çevreci çözümler sunuyor?

ZES’ten Doğa Dostu Sürdürülebilir Çözümler

Karbon nötr bir geleceğin yenilenebilir enerji kaynaklarından geçtiğinin bilincinde olarak faaliyet gösterdiğimiz her sektörde ‘yeşil yatırımı’ destekliyoruz. Ulaşımdaki karbon ayak izimizi azaltmak adına başlattığımız elektrikli araç dönüşümü de bunların arasında ilk sıralarda geliyor. 

Zorlu Enerji’nin sürdürülebilirlik alanında hayata geçirdiği en büyük yatırımlardan biri olan elektrikli şarj istasyonu ağı Zorlu Energy Solutions (ZES), kesintisiz yolculuk deneyimini ulaşılabilir hale getirmek için verdiği hizmeti her gün biraz daha ileriye taşıyor. Bundan üç yıl önce, 2018’de kurulan ZES, 81 ilin tamamında bin adet sokete ulaştı.  

Yeşil kampüs dönemi de başladı

ZES ayrıca üniversiteli gençleri de elektrikli araç kullanımına özendirmek amacıyla farklı kampüslerde şarj istasyonu ağı kurmaya başladı. İstanbul Teknik Üniversitesi’nin ardından şarj istasyonlarını son olarak İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa yerleşkelerindeki öğrencilerle buluşturdu. İki tanesi Avcılar Yerleşkesi’nde olmak üzere Büyükçekmece, Bahçeköy, Cerrahpaşa, Sultangazi ve Bakırköy yerleşkelerine kurulan yedi adet ZES şarj istasyonu sayesinde öğrenciler, Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası (I-REC) ile belgelendirilmiş temiz enerjiyle araçlarını şarj edebilecek.

Elektrikli araçlarla kesintisiz yolculuk imkânı 

Türkiye’de de kullanımı yaygınlaşmaya başlayan elektrikli araçlar; enerji tasarrufu, düşük emisyon ve aynı zamanda sessiz çalışma gibi çevre dostu özellikleri nedeniyle tüketiciler tarafından giderek daha fazla tercih ediliyor. 

Elektrikli araç şarj istasyonlarıyla büyük şehirler başta olmak üzere Türkiye’nin birçok şehrini birbirine bağlayan ZES, aynı zamanda sürücülerin Ege ve Akdeniz kıyılarına kesintisiz sürüş yapmasını sağlıyor. İstasyonu bulunan şehirlere de alternatif rotalar için geliştirmeler yapan ZES; bu kapsamda lokasyon, istasyon ve soket sayısını da her geçen gün artırıyor.