Küresel Ekonomi Yeniden Nasıl Büyüyebilir?

Küresel ekonomi için büyüme tahmini ne oldu? Politika yapıcıları neler bekliyor? Hepsi bu yazıda!

Küresel Ekonomi Yeniden Nasıl Büyüyebilir?

Geride bıraktığımız yıl sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin önemini bir kez daha ortaya koydu. Bu yöndeki stratejiler değer kazanırken gözler de 2021 hedeflerine çevrildi.

Dünya Bankası, 2021 yılı küresel ekonomi için kontrollü büyüme tahminini yüzde 4 olarak açıkladı. Ocak ayında yayınlanan ‘Küresel Ekonomik Beklentiler’ raporunda, 2020’de yaşanan yüzde 4,3’lük daralmanın ardından bu yıl küresel ekonomide büyüme öngörülüyor. Ancak Covid-19 salgınının ‘milyonları yoksulluğa sürüklediği, bu sebeple ekonomik faaliyetleri ve gelirleri uzun bir süre boyunca azaltacağı’ dile getiriliyor. 

Bu sene ABD’de yüzde 3,5, Eurozone’da yüzde 3,6, Japonya’da ise yüzde 2,5 büyüme bekleniyor. Gelişmekte olan ülkelerde büyümenin 2021 yılında yüzde 3,4 olacağı tahmin ediliyor. Sadece Çin için yüzde 7,9 büyüme beklentisi bulunuyor.

Ekonomik iyileşmeyi desteklemek için yetkililerin sürdürülebilir kalkınmaya yönelik yatırımı kolaylaştırması gerektiğini belirten raporda, politika yapıcıları zor mücadelelerin beklediği vurgulanıyor. Politika yapıcıları özellikle halk sağlığı, borç yönetimi, bütçe politikaları, merkez banka ve yapısal reformlarda zorluklar bekliyor. Rapor bu zorlukların üstesinden ancak iş çevrelerini iyileştirerek, emek ve ürün pazarı esnekliğini artırarak ve şeffaflık ile yönetişimi güçlendirerek gelinebileceğinin altını çiziyor. Raporda, politika yapıcılarının kararlı bir şekilde hareket etmesi gerektiği belirtiliyor.