Sıfır Karbon Ayak İzi Ormanları Büyüyor

İklim kriziyle mücadele ve sürdürülebilir bir gelecek adına başlattığımız Sıfır Karbon Ayak İzi Ormanları projesi hakkında bilgi almak için tıklayın!

Sıfır Karbon Ayak İzi Ormanları Büyüyor

Zorlu Enerji, sürdürülebilirliği faaliyetlerini merkezine almaya devam ediyor. Bir yandan yatırımlarını yenilenebilir ve temiz enerjilere yoğunlaştırırken bir yandan da karbon emisyonlarının azaltılması adına çabalarına hız veriyoruz.

Bu kapsamdan iklim kriziyle mücadele ve sürdürülebilir bir gelecek adına başlattığımız Sıfır Karbon Ayak İzi Ormanları projesi, şirket faaliyetlerinden kaynaklanan karbon ayak izini sıfırlamayı hedefliyor. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’nin dört bir yanında diktiğimiz 330 bin fidana ek olarak bu kez de Gaziantep’in Nurdağ İlçesi, Hamidiye Köyü sınırları içerisinde 45 hektarlık bir alanda 30 bin kızılçam, 40 bin badem ve 20 bin akasya fidanından oluşan bir hatıra ormanı kurduk.

Akıllı Hayat 2030 vizyonu doğrultusunda Tarım ve Orman Bakanlığı ile iş birliği içerisinde yürüttüğümüz bu projede 1,2 milyon ağaca ulaşmayı hedefliyoruz!

Temiz bir dünya için temiz enerji

Ayrıca Zorlu Enerji olarak, sürdürülebilirlik vizyonumuz doğrultusunda yerli, yenilenebilir ve temiz enerjilere yatırım yapmaya devam ediyoruz. Rüzgâr, hidroelektrik ve jeotermalin yanı sıra First Solar markamızla güneş ekosistemi oluşturulmasına da önemli katkı sağladık. ZES markasıyla 81 ilde kurduğumuz elektrikli araç şarj istasyonları yoluyla ülkemizde elektrikli araç kullanımının yaygınlaşmasına ve ulaşımdan kaynaklanan karbon emisyonlarının azaltılmasına da destek veriyoruz.

Her izimizi raporluyoruz

Tüm bunların yanında 2010 yılında Karbon Saydamlık Projesi’ne (CDP-Carbon Disclosure Project) Türkiye’den katılan ilk enerji şirketi olarak, 2011’den bu yana her yıl karbon ayak izimizi kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşıyoruz. Ayrıca Türkiye’de ISO 14064-1 Sera Gazı Doğrulama Standardı alan ilk enerji şirketi olarak, sera gazı emisyonlarının miktar ve ölçüm metodolojilerini düzenli olarak doğrulatıyoruz. 
Daha detaylı bilgilere ulaşmak için,  sürdürülebilirlik raporlarımıza göz atabilirsiniz.