Hedef 1,2 Milyon Fidan: ‘Sıfır Karbon Ayak İzi Ormanları Projesi’ne Ödül

Türkiye’nin dört bir yanına dikilecek 1,2 milyon fidan ile 1,2 milyon ton karbon salımının engelleneceğini biliyor musunuz? Sıfır Karbon Ayak İzi Ormanları Projesi’ne dair detaylar bu yazıda…

Hedef 1,2 Milyon Fidan: ‘Sıfır Karbon Ayak İzi Ormanları Projesi’ne Ödül

İklim krizi gerçeğinin bir günde tersine dönmeyeceğini biliyoruz. “Bugün attığımız her adım, daha iyi bir dünya için” fikriyle çıktığımız Akıllı Hayat 2030 yolculuğunun uzun soluklu ama etkili bir mücadeleyi gerekli kıldığını da. İşte bu nedenle çevresel, sosyal, ekonomik ve toplumsal fayda yaratmayı önceliyoruz. İnsanın, toplumun ve doğanın refahını temel alarak gelecek nesillere karşı olan sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz. Bu mücadelenin bir örneği de Sıfır Karbon Ayak İzi Ormanları Projesi.

Sıfır Karbon Ayak İzi Ormanları Projesi nedir?

Sürdürülebilirlik alanında sektörünün öncülerinden olan şirketimiz Zorlu Enerji, bir yandan yatırımlarını yenilenebilir enerjilere yoğunlaştırırken bir yandan da Türkiye’nin karbonsuzlaşması amacıyla önemli katkılar sunuyor. Bunlardan biri olan Sıfır Karbon Ayak İzi Ormanları Projesi, şirket faaliyetlerinden kaynaklanan karbon ayak izini sıfırlamayı hedefliyor.

İklim krizinin etkilerini azaltmak ve konuyla ilgili farkındalık yaratmak için 2010 yılında hayata geçirilen proje kapsamında Türkiye’nin dört bir yanında kızılçam, badem, akasya başta olmak üzere yaklaşık 420 bin fidan dikildi. 2030 yılına kadar 1,2 milyon fidanı toprakla buluşturmayı hedefleyen Sıfır Karbon Ayak İzi Ormanları Projesi, 2022 yılında şimdiye kadar iki ödül aldı: Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Ödülleri'nde ‘İklim Eylemi’ kategorisinde gümüş başarı ödülü ile Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Zirvesi kapsamında verilen ‘Enerjimiz Geleceğimiz’ ödülü.

Sıfır Karbon Ayak İzi Ormanları Projesi neden mi bu kadar değerli? 1,2 milyon fidanın dikimi gerçekleştiğinde 1,2 milyon ton karbon salımının önüne geçilmiş olacak.

Başka neler yapıyoruz?

Çevresel, sosyal ve yönetişim alanlarında en yüksek değeri yaratmayı hedefleyen Zorlu Enerji, bu doğrultuda geliştirdiği onarıcı iş modeliyle öne çıkıyor. “Temiz bir dünya için temiz enerji” yaklaşımıyla yenilenebilir enerjilere yatırım yapmaya devam ediyoruz.

Rüzgâr, hidroelektrik ve jeotermalin yanı sıra ‘First Solar’ markasıyla güneş ekosistemi oluşturulmasına katkı sağlıyoruz. ZES markası adı altında, 81 ilde kurduğumuz elektrikli araç şarj istasyonlarıyla elektrikli araç kullanımının yaygınlaşmasına ve ulaşımdan kaynaklanan karbon emisyonlarının azaltılmasına destek veriyoruz.

2010 yılında Karbon Saydamlık Projesi’ne (CDP-Carbon Disclosure Project) Türkiye’den katılan ilk enerji şirketi olarak, 2011’den bu yana her yıl karbon ayak izimizi kamuoyuyla şeffaf bir şekilde paylaşıyoruz. Ayrıca Türkiye’de ISO 14064-1 Sera Gazı Doğrulama Standardı alan ilk enerji şirketi olarak, sera gazı emisyonlarının miktar ve ölçüm metodolojilerini düzenli olarak doğrulatıyoruz. Çünkü biliyoruz ki, #BirlikteysekBirGeleceğimizVar!