Zorlu Enerji Sürdürülebilirlik İçin İmza Attı

Akıllı Hayat 2030 vizyonu kapsamında sürdürülebilirlik için bir adım daha attık. BM Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni imzaladık!

Zorlu Enerji Sürdürülebilirlik İçin İmza Attı

Daha iyi bir gelecek inşa edebilmek için sürdürülebilirliği uzun soluklu bir yolculuk olarak gördük hep. Gelecek nesillere karşı sorumluluk duyduk; insanın toplumun ve doğanın refahını temel aldık. Bu bakış açısıyla, inovatif çözümler geliştirmek için çalışıyoruz. 

Akıllı Hayat 2030 adını verdiğimiz bu yolculukta şimdi önemli bir imza daha attık!

Sürdürülebilirlik alanında sektörünün Türkiye’deki öncülerinden olan şirketimiz Zorlu Enerji, Akıllı Hayat 2030 vizyonuyla hayata geçirdiği değişim ve dönüşüm hareketi kapsamında Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni imzaladı. Böylece dünyanın en büyük kurumsal sürdürülebilirlik inisiyatifi olan UN Global Compact’in (UNGC) katılımcı üyesi oldu.

Diğer üyeler gibi; insan hakları, çalışma standartları, çevre ve yolsuzlukla mücadele alanlarında iş dünyasının temel sorumluluklarını gözeterek stratejilerimizi, politikalarımızı ve prosedürlerimizi bu küresel ilkelere uyumlu hale getirmek için taahhütte bulundu.

Hedef 2030 yılında karbon nötr olmak

Bugüne kadarki tüm faaliyetlerini, Zorlu Holding’in 2007 yılında katılımcı üye olduğu UN Global Compact’in 10 ilkesini dikkate alarak sürdüren Zorlu Enerji, attığı bu yeni adımla sürdürülebilirlik çalışmalarını bir üst seviyeye taşımış oldu. 

Global Compact üyeliğiyle ilgili olarak konuşan Zorlu Enerji CEO’muz Sinan Ak, grup olarak bugüne kadar Akıllı Hayat 2030 vizyonu doğrultusunda karbon emisyonunun azaltılmasını destekleyen birçok öncü yatırıma imza attığımızı ve yeni dünyanın gerektirdiği tüm ihtiyaçları karşılayan bir yapıya sahip olduğumuzu söyledi. Zorlu Enerji’nin bu anlayışla artık sadece yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yaptığını belirten Ak, 2030 yılında karbon nötr bir şirket olmak için tüm gücüyle çalıştıklarını söyledi.

Zorlu Enerji’nin sürdürülebilirlik adımları

Zorlu Enerji, sürdürülebilirlik vizyonu doğrultusunda hayata geçirdiği ekonomik, sosyal, çevresel ve kurumsal yönetim uygulamaları ile bu alanlardaki performansını 2009 yılından bu yana GRI (Küresel Raporlama İnisiyatifi) çerçevesinde hazırladığı Sürdürülebilirlik Raporları ile paylaşıyor. Bugüne kadar iki yılda bir yayımlanan Sürdürülebilirlik Raporu, UN Global Compact üyeliği ile birlikte 2020 yılından itibaren yıllık olarak yayımlanacak

2018-2019 yılı sürdürülebilirlik raporumuza göz atabilirsiniz.

Türkiye’nin ilk ‘Yeşil Kredi’ anlaşması

Sektöründe bir ilk olan Sürdürülebilirlik Raporu’nun yanı sıra CDP Platformu İklim Değişikliği Programı’na katılan ve 2010 yılından itibaren karbon ayak izi, 2017 yılından itibaren de su ayak izi raporlarını paydaşlarıyla şeffaf bir biçimde paylaşan Zorlu Enerji, sektörüne bu alanda da öncülük ediyor.

2016 yılından bu yana BİST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde gönüllü olarak yer alan Zorlu Enerji, bu vizyonuyla Garanti BBVA ile 2018 yılında 10 milyon ABD doları tutarında Türkiye’nin ilk ‘Yeşil Kredi’ anlaşmasını imzaladı. 

Zorlu Enerji ayrıca, toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmaları kapsamında enerji sektöründeki kadın ve erkekler için ‘Eşit bi’ Hayat’ sağlamak üzere Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri’nin (WEPs - Women’s Empowerment Principles) imzacıları arasında yer aldı. 

Zorlu Doğal şirketi ile Uluslararası Sosyal Sorumluluk Örgütü tarafından yayınlanan SA8000 Standardı ile sertifikalandırılmış ilk elektrik üretim şirketi olan Zorlu Enerji, ayrıca Eskişehir’deki perakende satış faaliyetleri ile Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) akreditasyonlu İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi (ISO 45001:2018) belgesini Türkiye’de ilk alan şirket konumunda bulunuyor.

Biz sürdürülebilir bir hayat için ara vermeden çalışmaya ve üretmeye devam etme sözü veriyoruz. Sizler de takipte kalın, birlikte doğaya kulak verelim!